Więcej
  abckota.plRasy kotówKot nubijski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot nubijski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Kot nubijski to nic innego jak żbik afrykański. Jest to podgatunek żbika europejskiego, który zaliczany jest do dzikożyjących drapieżnych ssaków. Ten osobnik zamieszkuje tereny Afryki, jak również półwysep Arabski. Co więcej, kot nubijski jest bliskim krewnym kota rasy Savannah!

  Kot nubijski — historia

  Większość badaczy twierdzi, że to właśnie kot nubijski, jest przodkiem wszystkich kotów domowych. Udomowienie to nastąpiło około 7000 r. p.n.e. Pierwsze koty udomowione, które wywodziły się od żbika afrykańskiego, były hodowane w różnych celach. Dla Egipcjan koty te były towarzyszami w codziennym życiu, jak również świetnie sprawdzały się jako pomocnicy, którzy skutecznie odstraszali gryzonie i inne małe zwierzęta.

  Reklama

  Warto dodać, że udomowienie oraz hodowla kota nubijskiego nie jest łatwa. Koty te przez całe, życie zachowują się jak dzikie zwierzęta, dlatego hodowla jest tak utrudniona.

  Jak wygląda kot nubijski?

  Kot nubijski przypomina wyglądem dachowca, z tym że jest w pełni dziko żyjącym osobnikiem. Najczęściej można spotkać żbika afrykańskiego w kolorze żółtoszarym lub ciemnoszarym. Co więcej, warto dodać, że koty, które mają odcienie żółte oraz jasne zamieszkują tereny pustynne. Natomiast koty nubijskie żyjące w lasach są ciemnoszarego koloru. Jest to spowodowane tym, że dany kolor ma pełnić rolę kamuflażu podczas polowania na ofiarę. Co ciekawe koty te mają na tylnej stronie uszu, charakterystyczny czerwony lub rdzawy kolor sierści. Ogon jest długi, na którego powierzchni można dostrzec dwie charakterystyczne obrączki. Poza tym na samym końcu ogon jest w pełni czarny. Cały pyszczek żbika jest w prążki. Natomiast na nogach posiada charakterystyczne obrączki, które są wyraźnie zaznaczone na jasnej sierści.

  Reklama

  Długość ciała tego ssaka osiąga rozmiary od 45 do 75 cm. Długość ogona wynosi zazwyczaj 35 cm. Natomiast waga tego drapieżnika oscyluje w granicach od 4 do nawet 7 kg.

  Jak żyje żbik afrykański?

  Ten drapieżnik zaliczany jest do ssaków, które preferują samotny tryb życia. Aktywność kota nubijskiego jest największa późnym wieczorem oraz nocą. W tym czasie poluje na zwierzynę, w celu zaspokojenia głodu i dostarczenia potrzebnej energii do przetrwania. W ciągu dni, zwłaszcza upalnych, przebywa w norach, zaroślach, ocienionych miejscach, jak również w szczelinach skał.

  Pożywienie

  Ta odmiana drapieżnika poluje głównie na gryzonie, myszy, małe ptaki, pajęczaki, jaszczurki, węże, jak równie owady.

  Rozmnażanie i zagrożenia

  Koty te dojrzałość płciową osiągają w wieku 12 miesięcy. Mioty są średniej wielkości, w maksymalnej liczbie 3 sztuk. Największym zagrożeniem dla tego dziko żyjącego kota jest krzyżowanie go z kotami domowymi. Niestety w kilku częściach Afryki, nie spotkamy już czystego żbika afrykańskiego, dlatego wprowadzono program ochronny dla tego gatunku kotów.

  Reklama

  Jak długo żyje żbik afrykański?

  Średnio żbik afrykański żyje nawet do 18 lat. Oczywiście ze względu na niebezpieczeństwo w postaci większych drapieżników, ich długość życia może być o wiele krótsza i wynosić kilka lat.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus