Więcej
  abckota.plRasy kotówKot perski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot perski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Kota perskiego można zaliczyć do jednej z najpopularniejszych ras na świecie. Te zwierzaki wyróżniają się spośród innych swoim specyficznym wyglądem pyszczka oraz bardzo długą sierścią. Ponadto są to osobniki, które mają odmienny od pozostałych ras charakter — spokojnego, ciągle leniwego kota. Jeśli szukasz szczegółowych informacji o wspomnianej rasie, to zapraszam Cię do przeczytania dzisiejszego wpisu.

  Kot perski — historia rasy

  Pierwsze osobniki, które były spokrewnione z tą rasą, sprowadzono do Włoch z Persji. Wspomniane wydarzenie miało miejsce w 1620 roku. Prace hodowlane nad tą rasą rozpoczęli Anglicy oraz Amerykanie po II Wojnie Światowej. W tym okresie rasa stawała się coraz bardziej popularna. Pierwszy osobnik kota perskiego został zaprezentowany podczas wystawy w 1871 roku w Londynie, która była zorganizowana przez  Harrisona Weira. Warto dodać, że pierwszy wzorzec rasy wydano w 1889 roku. Co ciekawe w 2021 roku koty perskie zostały uznane za najpopularniejszą rasę kotów na Świecie według Cat Fanciers’ Association.

  Reklama

  Jak wygląda kot perski? – charakterystyka rasy

  Koty perskie bez wątpienia wyróżnia ich charakterystyczny, brachycefaliczne pyszczek. Co to oznacza? Nic innego jak charakterystyczne spłaszczenie pyszczka, gdzie noc jest na tyle krótki, że patrząc z boku praktycznie go nie widać.

  Kształt głowy kota perskiego jest zaokrąglony, masywny, o wyrównanym balansie, z bardzo szeroką czaszką. Samo czoło również jest charakterystycznie zaokrąglone. Jak wcześniej wspomniano, nos jest bardzo krótki, szeroki, a tym samym stop jest naprawdę niewielki. Nozdrza są szeroko otwarte. Podbródek powinien być bardzo masywny.

  Reklama

  Kolejną kwestią charakterystyczną tej rasy są uszy, które powinny być nieduże, zaokrąglone przy końcach, a od wewnętrznej strony dobrze czubate. Uszy u kota perskiego są szeroko osadzone, raczej nisko na czaszce.

  Oczy są naprawdę ogromne. Co więcej, powinny być zaokrąglone i mocno otwarte. Ich kolor jest ekspresyjny i brylantowy.

  W opisie ciała szyja kotów perskich jest skrócona, ale bardzo mocna. Całe ciało jest nieco przysadziste oraz nisko osadzone na łapach. Klatka piersiowa jest bardzo szeroka. Koty perskie posiadają krótkie kończyny, które są grubokościste. Łapy powinny być mocne, krępe, duże oraz zaokrąglone. Cała talia jest krótka, mocna dobrze osadzona na łapkach. Włos powinien być długi oraz bardzo gęsto osadzony na całym ciele. Nie można zapomnieć, że sierść musi być przyjemna i jedwabista w dotyku. Kota perskiego można spotkać w kilku wariantach kolorystycznych.

  Charakter kota perskiego

  Wspomniana rasa zaliczana jest do spokojnych kotów, które nie stwarzają większych problemów w obyciu. Są one ciche, niehałaśliwe. Bardzo mocno przywiązują się do właściciela. Nie można pominąć faktu, że kochają spać i odpoczywać w ciszy i spokoju. Dlatego nie potrzebują do towarzystwa innego zwierzaka, idealnie poradzą sobie same. Co więcej, tolerują inne gatunki zwierząt oraz nadają się jako kot rodzinny.

  Reklama

  Jak pielęgnować kota perskiego?

  Kot perski zaliczany jest do kotów długowłosych. Posiada bardzo długą sierść, a w dodatku jest ona niezwykle gęsta. Dlatego też pielęgnacja tej rasy powinna być regularna i częsta. Wyczesywanie futra musi odbywać się minimum 3 razy w tygodniu, aby nie dopuścić do zakołtunienia. Co więcej, aby sierść była odżywiona i mocna warto od czasu do czasu ją umyć. Jako właściciel kota perskiego nie możesz zapomnieć o prawidłowej suplementacji, która również wpływa na jakość sierści.

  Ile kosztuje kot perski? – przedział cenowy

  W Polsce można znaleźć wiele specjalistycznych i legalnych hodowli kotów perskich. Cena za jednego osobnika jest zależna od kilku czynników, mianowicie od:

  • pochodzenia,
  • eksterieru wystawowego,
  • eksterieru hodowlanego,
  • hodowli.

  Cenę, jaką trzeba przeznaczyć za kota rodowodowego, waha się w granicach 3500 zł za jednego osobnika. Natomiast koszt za koty „na kolanka” jest nieco niższy i zaczyna się od 2000 zł.

  Warto wspomnieć, że powyższej wymienione ceny są uśrednione. Istnieją osobniki, których cena jest dwukrotnie wyższa.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus