Więcej
  abckota.plRasy kotówKot singapurski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot singapurski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Bez wątpienia nie można przejść obojętnie obok kota singapurskiego. Ta niezwykle ciekawa rasa zalicza się do najmniejszych kotów na świecie. Posiada uroczy, niewielkich rozmiarów pyszczek z wielkimi oczami, które przykuwają wzrok. Przedstawiciel tej rasy to wiecznie mały kociak! Poznaj bliżej jego charakterystykę oraz szczegółowy opis.

   

  Reklama

  Kot singapurski — historia powstania rasy

  Historia powstania kota singapurskiego jest nieco kontrowersyjna. Jak sama nazwa wskazuje, kot tej rasy pochodzi z Singapuru — miasto-państwo położone na Półwyspie Malajskim, w południowo-wschodniej Azji. Cała historia kota singapurskiego odbywa się w latach 1970-1975 roku. W tym czasie małżeństwo Meadow sprowadziło pierwsze koty tej rasy do USA. Bez wątpienia należy uznać, że rasa rozwijała się głównie w Ameryce.

  W 1971 Hal Meadow wysłał, żonie kolejne koty singapurskie w celu dalszych prac hodowlanych. Po trzech latach od tego wydarzenia państwo Meadow przeprowadziło się do Singapuru razem z całą hodowlą. Po czym w 1975 roku ponownie powrócili do USA.

  Reklama

  Cały spór toczy się o pochodzenie rasy.  Bez wątpienia należy uznać, że ich hodowla przebiegała w Stanach Zjednoczony, a nie w miejscu pochodzenia — czyli Singapurze.

   

  Jak wygląda kot singapurski? – charakterystyka rasy

  Kot singapurski zaliczany jest do najmniejszych kotów na świecie. Posiada on niezwykłą urodę i wyróżnia się małym lub średnim rozmiarem ciała, której jednocześnie jest dobrze umięśnione. Głowa kota tej rasy jest niezbyt duża. Szeroka na poziomie oczu, gdzie następnie zwęża się do poziomu wąsów na pyszczku. Czoło jest delikatnie zaokrąglone i umiejscowione na szczycie głowy. Z profilu można dostrzec niewielkie wcięcie poniżej poziomu oczu. Nos jest krótki i dobrze zabarwiony. Cały pyszczek powinien być skrócony, szeroki i niekanciasty.

  Uszy u kota singapurskiego są szerokie u podstawy z delikatnie zaokrąglonymi końcówkami. Co więcej, są niezwykle duże i wraz z oczami tworzą elementy charakterystyczne dla tej rasy. Oczy są owalnego kształtu, dużych rozmiarów. W dodatku powinny być nieco skośne, w kolorze brylantowej zieleni lub piwnym.

  Reklama

  Całe ciało jest krótkie i niewielkie, a tym samym tworzy wraz z nogami proporcje kwadratu. Co ciekawe kot singapurski pomimo swoich rozmiarów powinien być dobrze umięśniony. Klatka piersiowa jest delikatnie zaokrąglona, zwłaszcza u samców. Nogi powinny być średniej długości, mocne, solidne, oraz smukłe i umięśnione. Na ich końcach towarzyszą owalnego kształtu łapy o niewielkim rozmiarze. Cała talia jest średniej długości.

  Sierść kotów singapurskich jest wyjątkowa. Powinna być dobrej struktury i jedwabista w dotyku. Co więcej, koty tej rasy posiadają krótki włos, który dobrze przylega do ciała. Kot singapurski ma wyróżniające się umaszczenie z tickingiem srebrzystości, który zwany jest agouti. Ale to nie wszystko, rasa ta wyróżnia się charakterystyczną pręgą, która biegnie od głowy do samego końca ogona.

   

  Kot singapurski — charakter

  Kot singapurski to pieszczoch o wielkim sercu, który mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Bardzo lubi zabawę oraz psoty z innymi zwierzakami tego samego gatunku. Mimo swojego niewielkiego wzrostu jest aktywnym pupilem. W ciągu dnia przeznacza również czas na spokojne wylegiwanie się i odpoczywanie, jak również na zabawę i kontakt z człowiekiem. Warto podkreślić, że koty tej rasy są niezwykle inteligentnymi stworzeniami. Ich dużym plusem jest to, że odnajdą się w każdych warunkach. Kot singapurski świetnie czuje się w stadzie, jak również jedyny zwierzak w domu.

  Nie można zapomnieć, że rasa potrzebuje codziennej dawki ruchu. Nie jest ona zbytnio wymagająca, ale zadbanie o zapewnienie różnych atrakcji w ciągu dnia przyczyni się do poprawnego rozwoju kociaka, jak również wpłynie pozytywnie na psychikę pupila.

  Pielęgnacja kota singapurskiego

  Jak wcześniej wspomniano, kot singapurski posiada krótką sierść. Dlatego jego pielęgnacja nie jest skomplikowana i powinna odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. W dodatku, aby zachować jedwabisty dotyk, jak również srebrzysty efekt, należy zadbać o prawidłowe pożywienie dla tego uroczego kociaka. Dlatego warto podawać pełnowartościową karmę lub suplementy. Przyczyni się to do poprawnej struktury włosa.

   

  Jaka jest cena za kota singapurskiego?

  Rasa ta nie jest zbytnio popularna w Polsce, dlatego ceny są różne i zależne od kota i jego hodowli. Średnia cena za kota tej rasy to 6 500 zł z przeznaczeniem na wystawy lub reprodukcję. Wybitne jednostki mogą nawet kosztować 10 000 zł. Koty na kolanka są nieco tańsze i kosztują około 4 000 zł. Reasumując, cena zależna jest od:

  • eksterieru,
  • budowy ciała,
  • pochodzenia kociaka.

  Co więcej, podczas decyzji zakupu kota singapurskiego poza granicami Polski cena może być kosmicznie wysoka.

  (Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

   

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus