Więcej
  abckota.plRasy kotówKot tonkijski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Kot tonkijski – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Rasa wywodzi się z krzyżówki kota syjamskiego oraz kota birmańskiego. Wszystkie koty tonkijskie wyróżniają się swoich zabawnych i przyjacielskim charakterem, oraz ciekawym rodzajem sierści, który występuje w różnych odmianach kolorystycznych. Większość kotów tej rasy jest krótkowłosa, jednak można spotkać przedstawicieli o średnio długiej sierści.

  Japoński tonkijski— historia

  Pierwsi przedstawiciele kotów tonkijskich przybyli za Zachód w XIX wieku. Współczesne koty tej rasy powstały w wyniku krzyżówki kota syjamskiego oraz birmańskiego. To połączenie miało dać kota idealnego ze wspaniałym temperamentem oraz ciekawą szatą. Pionierami, którzy rozpoczęli hodowlę w Ameryce byli Margaret Conroy (Kanada), oraz Jane Barletta (USA).

  Reklama

  Nazwa kotów opisywanej rasy nawiązuje do obszaru położonego w Indiach — Tonkin. Jednak warto zaznaczyć, że koty te nie mają z tym miejscem nic wspólnego. Co więcej, nie wywodzą się z tamtego regionu.

  Kot tonkijski — charakterystyka rasy

  Typowy przedstawiciel rasy kotów tonkijskich jest w wyrównanym typie. Nie powinien być zbyt przysadzisty, ani zbyt smukły. Całe ciało jest dobrze zbudowane, umięśnione, ale przy tym eleganckie. Osobniki są średniej wielkości, o wyrównanych proporcjach ciała.

  Reklama

  Głowa tonkijczyka jest nieco zmodyfikowana. Tworzy ona nieznacznie zaokrąglony klin, który jest dłuższy niż szeroki. Całej budowie głowy towarzyszą zaznaczone kości policzkowe. Na czubku głowy osadzone są średniej wielkości uszy. Powinny być one „czujne”, o delikatnie zaokrąglonych końcówkach. Co więcej, sierść na uszach jest krótkiej długości, o delikatnej strukturze. Skóra na uszach może prześwitywać.

  Kot tonkijski posiada oczy o kształcie migdałów. Powinny być one pochylone wzdłuż kości policzkowych na głowie. Co ważne oczy są proporcjonalnej wielkości w stosunku do głowy.

  Cały tułów jest średniej długości, oprócz tego jest dobrze rozwinięty i umięśniony. Co ważne cała budowa ciała powinna być w proporcjach i równowadze.

  Ciało wsparte jest na dosyć szczupłych, ale dobrze zbudowanych nogach. Kończyny powinny mieć zachowane proporcje w stosunku do reszty ciała. Co więcej, kończyny tylne są nieznacznie dłuższe niż przednie, a łapy powinny być owalnego kształtu.

  Reklama

  Sierść u kota tonkijskiego jest krótka, jedwabista w dotyku, miękka, o delikatnej strukturze. W dodatku szata powinna dobrze przylegać do ciała. Według standardu CFA, koty tej rasy akceptowane są w 4 podstawowych kolorach:

  • jasny brąz,
  • szampański,
  • niebieski
  • platynowy.

  Kot tonkijski — charakter

  Koty tej rasy są niezwykle towarzyskimi, zabawnymi osobnikami. Co więcej, są one niebywale inteligentne i szybko się uczą. Zwierzęta te uważają człowieka za oczko w głowie i ciągle mu towarzyszą. Interesują się wszystkim wokół nich i są bardzo ciekawe świata. Co więcej, szybko uczą się aportować. Lubią się wspinać oraz skakać na długie odległości.

  Pielęgnacja kota tonkijskiego

  Jak zostało napisane wcześniej, koty tej rasy posiadają krótką lub średnio długą sierść. Dlatego nie potrzebują intensywnej pielęgnacji szaty. Wystarczy poświęcić czas maksymalnie raz w tygodniu, aby wyczesać sierść. Warto zwiększyć intensywność pielęgnacji podczas okresu linienia. W kontekście żywienia, koty tonkijskie nie są wymagające. Należy zapewnić im pożywienie oparte na dobrej jakości mięsie.

  Ile kosztuje kot tonkijski?

  Średnia cena za kota tej rasy wynosi 3500 do 4000 zł. Oczywiście istnieją osobniki, których cena może sięgać nawet 6000 zł. Tak naprawdę, koszt zależny jest od eksterieru kociaka oraz przeznaczenia. Osobnika „na kolanka”, jako przyjaciela rodziny można nabyć w cenie 3000 do 4000 zł.

  (zdjęcie: Edenvane na licencji CC BY-SA 3.0, link)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus