Więcej
  abckota.plRasy kotówKoty szylkretowe

  Koty szylkretowe

  -

  Umaszczenie szylkretowe inaczej zwane mozaikowym, to jedno z najciekawszych maści u kotów. Najczęściej można spotkać odmianę szylkretową w odcieniach czerni oraz koloru rudego. W dodatku koty o tym pięknym kolorze zdarzają się bardzo rzadko. W większości przypadków kotki dziedziczą to umaszczenie. U kocurów również można je spotkać, ale należy to do rzadkości.

  W dzisiejszym artykule opiszemy bliżej charakterystykę tego umaszczenia. Napiszemy, skąd się bierze i dlaczego w większości przypadków dziedziczą je kotki.

  Reklama

  Odmiany koloru szylkretowego

  Najczęściej spotykanym kolorem wśród umaszczenia szylkretowego jest kolor czarno – rudy. Na większej powierzchni występuje kolor czarny, któremu towarzyszą żółte plamy, rozmieszczone na całym ciele kota. Co interesujące, w każdym przypadku rozmieszczenie plamek jest różne. Nie ma identycznych dwóch kotów o barwie szylkretowej. Co sprawia, że koty o tym umaszczeniu są naprawdę wyjątkowe.

  Należy zaznaczyć, że kolor czarno – żółty to nie jedyny kolor w barwie szylkretowej. W dodatku można spotkać koty o umaszczeniu:

  Reklama
  • płowy szylkretowy,
  • liliowy szylkretowy,
  • niebieski – płowy/kremowy szylkretowy,
  • czekoladowo szylkretowy,
  • cynamonowe szylkretowy.

  Każda z odmian jest naprawdę wyjątkowa i sprawia, że koty te mocno wyróżniają się na tle innych osobników. Ponadto wszystkie powyżej wymienione rodzaje umaszczenia, można również spotkać w wersji białej. Czyli zamiast rudych plam, które dominują w tej odmianie, mamy do czynienia z białymi. Co ciekawe można spotkać koty szylkretowe w 3 kolorach, u których występują plamy w kolorze rudym, białym i jednym z powyżej wymienionych. Inaczej takie ubarwienie można nazwać trikolorem.

  Kolor szylkretowy może być wzbogacony o pręgi, umaszczenie dymne, czy ze znaczeniami point. To wszystko daje naprawdę spektakularny efekt!

  Kotki, a umaszczenie szylkretowe

  Dlaczego akurat kotki królują w posiadaniu tego spektakularnego umaszczenia? Wszystko rozchodzi się o genetykę. Umaszczenie szylkretowe jest uwarunkowane poprzez losową inaktywację jednego z chromosomów X. Mianowicie jeszcze w stadium embrionalnym u kotki, która posiada dwa chromosomy XX, zachodzi przypadkowy proces unieczynnienia jednego z nich, który pochodzi o strony ojca lub od strony matki. Co powoduje zmniejszenie produktów genu na obu chromosomach X. Efekt jest taki, że komórki które tworzą zarodek, powstaje mozaika. Spowodowane jest to występowaniem połowy komórek, które posiadają czynny chromosom od strony ojca, oraz połowa pochodząca od aktywnego chromosomu matki. 

  Występowanie koloru szylkretowego zachodzi, gdy na jednym chromosomie X występuje gen rudości, natomiast na drugim chromosomie występuje gen, który wyklucza kolor rudy. Wówczas zachodzi powyższy proces, inaktywacji chromosomów X w czasie embrionalnym.

  Reklama

  Czy istnieje możliwość spotkania kocura szylkretowego? Oczywiście tak, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko. Warunkiem jest posiadanie przez samca genotypu XXY. Dzięki posiadaniu dwóch chromosomów XX może zajść proces taki sam jak u samic. Jednak w przypadku posiadania 3 chromosomów samiec jest bezpłodny.

  Szczęśliwy kolor

  W wielu kulturach można spotkać twierdzenie, że koty szylkretowe są osobnikami, które przynoszą szczęście. Jednym z krajów, które wyznaje tę zasadę, jest Japonia. Poza tym, podobne stwierdzenie można spotkać w krajach Europejskich.

  Na Wyspach Brytyjskich mówi się, że koty mozaikowe to koty, które przynoszą powodzenie w życiu.

  Kończąc, umaszczenie kotów może występować w różnych odmianach, gdzie każdy z kotów ma swoje jedyne, indywidualne ubarwienie. Dlatego też nie spotkamy dwóch identycznych kotów, z podobnym rozmieszczeniem łat. Ponadto warto wspomnieć, że ubarwienie szylkretowe nie ogranicza się jedynie do kotów rasowych. Możne je spotkać również u kotów dachowców.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus