Więcej
  abckota.plRasy kotówMunchkin – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Munchkin – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Szukasz wyjątkowego kota, który będzie wyróżniał się pośród wszystkich innych pupili? Zapoznaj się z rasą Munchkin. To koty, które są niezwykle urokliwe, słodkie, a z drugiej strony bardzo kontrowersyjne. Sprawdź, dlaczego kot rasy Munchkin jest tak wyjątkowy.

  Czym charakteryzuje się kot rasy Munchkin?

  Te  niezwykłe koty o przykuwającej urodzie, charakteryzują się bardzo krótkimi nogami. Munchkin to jamnik w kocim wydaniu. Posiada wydłużone ciało, tej samej długości co koty innych ras.  Jednak ta rasa ma wyróżniające się kończyny, które są o połowę krótsze od nóg typowego kota. Rasa powstała przez mutację genu, która przyczynia się do achondroplazji lub hipochondroplazji.  Munchkin pochodzi z Luizjany. Pierwsze koty krótkonogie były widziane w 1940 roku w Wielkiej Brytanii. Następnie po II wojnie światowej koty te zniknęły z Europy. Nieliczne koty krótkonogie widziano w Rosji 1957 roku, oraz w latach 70 XX wieku w USA. Hodowla tych ciekawych zwierząt rozpoczęła się dzięki Sandrze Hochenedel z Luizjany. Niestety rasa jest niezwykle kontrowersyjna, ze względu na liczną śmiertelność miotów oraz przez zachorowalność na wcześniej wymienione choroby, oraz deformacje kręgosłupa. Co więcej, tej rasie towarzyszy spłaszczenie klatki piersiowej. Warto dodać, że rasa jest uznana tylko przez nieliczne organizacje filnologiczne.

  Reklama

  Jak wygląda Munchkin?

  Jak wcześniej wspomniano, koty tej rasy wyróżniają krótkie kończyny. Munchiny zaliczane są do kotów o małych rozmiarach. Samce są nieznacznie większe niż kotki. Kocury ważą 3-4 kg natomiast kotki 2,5-3 kg. Z wyglądu, Munchin nie różni się zbytnio od kotów innych ras.

  Krótkie kończyny mogą nieco przeszkadzać kotu w wyskakiwaniu, jednak nie ograniczają szybkiego poruszania się. Czasami może się zdarzyć, że tylne kończyny są nieco wyższe niż przednie, co powoduje nieznacznie przebudowany zad. Ze względu na różne krzyżówki hodowlane z kotami domowymi, Munchkin występuje we wszystkich paletach kolorów. Co więcej, mogą występować Munchkiny krótkowłose jak i długowłose.

  Reklama

  Pielęgnacja

  W zależności od długości sierści, pielęgnacja kotów tej rasy może być różna. Średnio, powinno się je wyczesywać minimum 2 razy dziennie. Do pielęgnacji nie potrzeba wyszukanych kosmetyków oraz szczotek. Koty rasy Munchkin nie potrzebują specjalnego pożywienia. Powinny one jeść wysokiej jakości jedzenie z dużą zawartością mięsa.

  Munchkin — cena

  Wysoka śmiertelność kociąt w miocie, brak dostępności legalnych hodowli, oraz całkiem duże zainteresowanie tą rasą, powodują, że cena za kota Munchkin jest bardzo wysoka. Kwota zaczyna się od 2000 dolarów. Niestety, chcąc mieć takiego pupila, musisz postarać się o kociaka ze Stanów Zjednoczonych. Tylko w USA możesz go kupić legalnie.

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus