Więcej
  abckota.plRasy kotówSavannah – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  Savannah – opis rasy, charakterystyka, żywienie i cena

  -

  Jeśli szukasz kota dużych rozmiarów, który jednocześnie posiada nieprzeciętną urodę, to koniecznie musisz poznać koty rasy Savannah. Rasa powstała poprzez krzyżówkę domowego kota z dzikim, afrykańskim serwalem. Duża część kociarzy tę rasę nazywa hybrydami. Co więcej, Savannah jest idealnym towarzyszem dla aktywnych opiekunów, którzy szukają wyjątkowego przyjaciela.

  Jak powstał Savannah?

  Historia tych niepowtarzalnych kotów rozpoczyna się od 7 kwietnia 1986 roku, kiedy to po raz pierwszy kotka domowa urodziła kocięta po afrykańskim serwalu. Hodowcą był niejaki Judee Frank. Po tym wydarzeniu Patrick Kelly słysząc o tej niezwykłej krzyżówce, zwrócił się do hodowczyni Joyce Sroufe, którą namówił do stworzenia nowego wzorca, a tym samym rasy. W związku z tym od 2001 organizacja TICA zaakceptowała standard Savannah stworzony przez wspomnianych hodowców.

  Reklama

  Savannah — wygląd

  Koty tej rasy wyróżniają się bardzo dużym wzrostem oraz elegancką, smukłą sylwetką. Głowa tych kotów jest kształtu trójkąta równobocznego. Powyżej pyszczka patrząc na linię czoła, aż po szczyty uszu, widać kształt prostokąta. Co więcej, rozmiar głowy jest mały w porównaniu do całej wielkości ciała Savannaha. Na czubku głowy przedstawiciele rasy posiadają duże i szeroko otwarte uszy, które nadają charakterystycznego wyglądu. Uszy są wysoko osadzone na czubku głowy, szerokie u postawy i zwężające się ku końcówkom. Końcówki uszu powinny być zaokrąglone.

  Savannah posiada przepiękne, nieco skośnie ustawione oczy, które powinny być kształtu migdała.

  Reklama

  Cała kufa jest niewielka i nieco klinowata. Wchodzi w przestrzeń wspomnianego trójkąta, który u dołu kończy zaokrąglony podbródek. Patrząc z przodu, nos u Savannaha jest szeroki u góry, gdzie zwęża się w kierunku podbródka. Szyja nadaje wdzięku całej sylwetce. Jest ona długa, elegancka i szczupła.

  Ciało u kotów tej rasy jest smukłe, szczupłe i dobrze umięśnione. Klatka jest bardzo dobrze wypełniona, którą tworzą wydajne łopatki. Zad powinien być nieco zaokrąglony. Poniżej znajduje się biodra, tworzące uda, które powinny być masywne, duże i długie. Ponadto patrząc z boku, powinny być nieco ciężkie w porównaniu do reszty ciała.

  Cała sylwetka oparte jest na długich i smukłych kończynach, które nie powinny być, zbyt mocne i grube. Co więcej, przednie nogi mogą być nieznacznie krótsze niż tylne. Na końcach, kot Savannah ma owalnie zaokrąglone stopy. Na samym końcu ciała powinien być średnio gruby ogon, którego długość kończy się na wysokości stawów skokowych.

  Sierść u kota Savannah jest krótkiej długości. Włos powinien dobrze przylegać do ciała. Sierść nie powinna być zbyt gęsta. Co więcej, pożądanym kolorem w tej rasie są charakterystyczne cętki na brązowej sierści. Poza tym kota rasy Savannha można spotkać również w kolorze:

  Reklama
  • czarnym,
  • brązowym cętkowanym,
  • pręgowanym,
  • czarnym pręgowanym,
  • srebrnym cętkowanym,
  • czarnym podpalanym.

  Jaki jest charakter kota Savannah?

  Kot Savannah jest bardzo aktywnym zwierzęciem, jest to spowodowane pokrewieństwem do dzikiego serwala. Poza tym kot ten powinien być pewny siebie, odważny, ciekawy, a zarazem przyjacielski i towarzyski. Wielu opiekunów mówi, że koty te mocno przywiązują się do człowieka i są niezwykle czułymi towarzyszami. Co więcej, przedstawiciele rasy są niezwykle inteligentnymi stworzeniami. Szybko uczą się aportować, czy chodzić na smyczy. Warto dodać, że kot ten jest dedykowany dla osób aktywnych.

  Savannah — pielęgnacja

  Pielęgnacja Savannaha nie jest skomplikowana, wystarczy, że opiekun poświęci przynajmniej jeden dzień w tygodniu na wyczesanie martwej sierści. Co więcej, koty te potrzebują dobrej jakości pokarmu, zwłaszcza podczas szybkiego wzrostu ciała, w trakcie rozwoju kośćca. Dlatego też należy dostarczyć im dobrze zbilansowany posiłek oparty na surowym mięsie, lub wysokiej jakości karmie suchej, lub mokrej w puszkach.

  Ile kosztuje Savannah?

  Cena za kota tej rasy jest różna i waha się od 3 000 do nawet 10 000 zł. Kota w kategorii typu pet (”na kolanka”), można już nabyć od kwoty 3 000 zł. Natomiast koty hodowlane lub przeznaczone na wystawy są o wiele droższe. Ich cena zaczyna się od 5 000 zł i zależna jest od eksterieru osobnika.

  (zdjęcie: Jason Douglas)

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus