Więcej
  abckota.plTresuraJak nauczyć kota sztuczek

  Jak nauczyć kota sztuczek

  -

  Czy można nauczyć kota sztuczek? Tak jest to możliwe, wszystko zależy od opiekuna, jego zaangażowania, oraz od samego kota. Kluczem do sukcesu jest powtarzalność, cierpliwość, oraz wiek kota. Im młodszy kot tym proces nauki sztuczek będzie szybszy i łatwiejszy. W dodatku ważnym aspektem podczas nauki kota sztuczek jest pozytywne wzmocnienie, czyli pochwała, zabawa, lub smakołyk, które stosujemy po poprawnie wykonanej czynności.

  Proces nauki

  Rozpoczynając proces nauki sztuczek, należy trzymać się poniższych zasad, które sprawią, że nauka będzie łatwa, przyjemna, jak również wpłynie na nawiązanie więzi pomiędzy opiekunem i jego kotem.

  Reklama
  1. Nagroda

  W pierwszej kolejności musimy zaciekawić kota, aby chciał uczyć się sztuczek. Najprostszym sposobem nauki jest nagroda w postaci smakołyków lub zabawki. W pierwszej kolejności zdobądź zapas smakołyków, które Twój kot uwielbia. Dzięki temu przykujesz jego uwagę.

  1. Zwrócenie uwagi

  Kiedy mamy już ulubione smakołyki, należy w pierwszej kolejności dać jedną porcję kotu w celu przyciągnięcia uwagi.

  Reklama
  1. Cierpliwa nauka

  Jeśli kot zainteresuje się smakołykami, to kolejnym krokiem będzie cierpliwa nauka pupila. W pierwszej kolejności warto pokazywać czynność, jaką kot ma wykonać np. zmiana pozycji ze stojącej na siedzącą poprzez delikatne naciskanie okolicy dolnego kręgosłupa i wypowiadaniu słowa „siad”.

  1. Powtarzalność

  Kolejną ważną czynnością jest powtarzalność i zachowanie spokoju. Należy pomagać wykonywać określoną czynność kotu i jednocześnie go nagradzać, aż do momentu kiedy sam wykona pierwszą sztuczkę lub komendę. Kiedy pupil wykona poprawnie sztuczkę, bez pomocy człowieka, to wykorzystujemy pozytywne wzmocnienie poprzez nagrodę w postaci smaczka oraz dużą ilością pieszczot. I w tym momencie najlepiej zakończyć proces nauki i rozpocząć go ponownie za kolejne dwa dni.

  1. Regularna nauka

  Aby kot dobrze wykonywał polecenia, o jakie go prosimy, musimy systematycznie ćwiczyć. Dlatego warto ustalić cykle nauki sztuczek maksymalnie 3 razy w tygodniu. Warto wspomnieć, że im częściej będziemy trenować z naszym kotem, tym jest większe prawdopodobieństwo, że będzie znudzony. Dlatego też należy podejść do nauki sztuczek, tak aby kot był za każdym razem entuzjastycznie nastawiony do procesu nauki.

  Kończąc, zawsze należy pamiętać o pozytywnym wzmocnieniu, czyli nagrodach, które będą wskazywać na poprawność wykonania polecenia. Warto również pamiętać, że nie należy kota karcić za źle wykonane polecenie. Zwierzak nie rozumie kar i bardzo szybko może negatywnie podejść do wykonywania sztuczek i tym samym jego organizm może się zablokować do nauki.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus