Więcej
  abckota.plTresuraJak oduczyć kota gryzienia?

  Jak oduczyć kota gryzienia?

  -

  Posiadając kota, należy być przygotowanym, na różnego rodzaju zachowanie, które mogą odbiegać od normy. Często może się zdarzyć, że pupil będzie podgryzał, atakował i gryzł swoich domowników. W jaki sposób oduczyć kota gryzienia? Dlaczego kot gryzie? Jak poprawnie odróżnić zachowanie przyjazne od agresywnego?

  Dlaczego kot gryzie?

  Zanim przejdziemy do części związanej z oduczaniem gryzienia u kota, warto zrozumieć, dlaczego kot gryzie. Punktem wyjścia jest zrozumienie fizjologii oraz zachowań behawioralnych kota.

  Reklama

  Koty są zwierzętami drapieżnymi, które w naturalnych warunkach polują, atakują oraz zabijają ofiary. Trzeba mieć na uwadze, że wszelkie niepożądane zachowania, typu gryzienie właściciela, są zachowaniem wynikającym z uwarunkowań instynktownych. W związku z tym kot, atakując Twoją nogawkę, wychodzi z założenia, że atakuje ofiarę, którą może upolować. Wspomniane działanie warunkuje instynkt pupila.

  W kontekście gryzienia można rozróżnić dwie formy:

  Reklama
  • podgryzanie,
  • agresywne gryzienie.

  Przyjacielskie podgryzanie przez kota

  W pierwszej kolejności warto podkreślić, że duża część kotów podgryza opiekunów oraz inne zwierzaki w stadzie. Zazwyczaj kot robi to w celu zabawy, oraz nawiązania lepszych więzi. W związku z tym, jeśli Twój kot przyjacielsko Cię podgryza, to niekoniecznie od razu go karć. Może być to przejaw przyjacielskiego zachowania. Dlatego każdy opiekun kota, powinien rozróżnić zachowanie przyjacielskie, od zachowania agresywnego.

  Kot, podgryzając, robi to delikatnie, nie wbijając się w skórę człowieka lub innego kota.

  Agresywne gryzienie przez kota

  Inną sytuacją jest agresywne gryzienie kota. Kiedy kot zachowuje się niebezpiecznie w stosunku do swoich opiekunów, należy podjąć kroki, które zniwelują problem. W przejawie takiego zachowania dochodzi najczęściej do głębokich ugryzień przez kota, co powoduje rasy na ciele człowieka. Dodatkowo kot drapie, kiedy atakuje agresywnie przeciwnika.

  Gryzienie kota — powody

  Kiedy Twój kot przejawia agresywne zachowanie w stosunku do domowników, musisz zastanowić się, co jest powodem takiego zachowania. Warto, abyś wiedział, że koty atakując człowieka, mają powód, aby to robić. Jedną z przyczyn gryzienia przez kota może być:

  Reklama
  • obrona jedzenia,
  • obrona własnego terytorium,
  • obrona swojego legowiska,
  • brak zaufania w przypadku obcych osób i zwierząt,
  • nieznajomy zapach,
  • strach,
  • stres,
  • choroba,
  • droczenie się z kotem.

  Często występuje sytuacja, kiedy kot atakuje dziecko. W tym przypadku trzeba zdać sobie sprawę, że dzieci nie są na tyle świadome, aby uważnie postępować z kotem. Podobnie kot nie jest świadomy, że dziecko nie robi tego specjalnie. Dzieci często przygniatają koty, ciągną je za ogon, niedelikatnie się z nimi obchodzą. W związku z tym każdy atak zwierzaka na dziecko jest dyktowany nieprzyjemnymi wspomnieniami.

  Jak oduczyć kota gryzienia?

  Aby oduczyć kota gryzienia, w pierwszej kolejności warto poznać powód, dlaczego zwierzak atakuje. Następnym krokiem jest zmiana zachowania lub wykonanie pewnych kroków, które wyciszą takie reakcje.

  1. Obserwuj

  Pierwszym krokiem jest obserwacja zwierzaka oraz poznanie przyczyny ataków. Mianowicie jeśli będziesz wiedział, co stymuluje wspomniane reakcje, to dobierzesz najlepsze metody wyrównawcze.

  2. Nie prowokuj

  Kolejną kwestią jest zadbanie o to, aby żaden z domowników nie prowokował kota do zabaw lub ataku. Często bawiąc się z kotem w nieodpowiedni sposób, można zwiększyć podatność na agresywne zachowania. Dlatego jeśli prowokujesz swoim zachowaniem zwierzaka, to nie miej do niego urazy. W tym przypadku rozwiązaniem problemu może okazać się zmiana zachowania w stosunku do pupila, czyli zaprzestanie wszelkich zabaw z pupilem.

  3. Nagradzaj

  Jeśli Twój kot przejawia pozytywne zachowanie i nie atakuje, to koniecznie go nagradzaj. Wystarczy pogłaskać kota lub dać mu coś do jedzenia. Nagroda jest bodźcem, który wskazuje zwierzakowi, że zachowuje się poprawnie. Inną ważną zasadą jest zachowywanie się w stosunku do kota jasno i wyraźnie. Mianowicie należy dobrze określić jakie zachowania są poprawne, a jakie nie. I w przypadku przejawiania tych pierwszych należy nagradzać zwierzaka. Innymi słowy, nagradzaj zwierzaka tylko wtedy, kiedy zachowuje się poprawnie.

  4. Ćwicz regularnie

  Do osiągnięcia sukcesu, a tym samym zmiany zachowania u kota, jest systematyczny trening. Ćwicząc codziennie lub kilka razy w tygodniu, zmiana zachowania nastąpi szybciej!

  5. Nigdy nie stosuj kar fizycznych!

  Pamiętaj, że stosowanie kar fizycznych poprzez bicie kota, może tylko pogłębić problem. Gatunek tych zwierząt zaliczany jest do indywidualistów, które kierują się swoimi ścieżkami. Atak ze strony kota, zawsze dyktowany jest przez jakiś niepożądany bodziec. Uderzenie kota nic nie da. Zwierzak ucieknie, chowając się do jednej z kryjówek, ale nie zrozumie, dlaczego został uderzony. A to wpłynie na jeszcze większą agresję w stosunku do wszystkich domowników.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus