Więcej
  abckota.plZabawaInstynkt łowiecki u kotów

  Instynkt łowiecki u kotów

  -

  Instynkt łowiecki — co to takiego jest i co warunkuje, że koty go posiadają? Z pewnością można stwierdzić, że koty zaliczane są do zwierząt drapieżnych, czyli polują na zwierzynę, aby przeżyć. Wiadomo jest również, że każdy drapieżca posiada instynkt łowiecki. Jeśli zastanawiasz się, co to takiego jest, to koniecznie przeczytaj pozostałą część artykułu.

  Co warunkuje instynkt łowiecki u kota?

  Dużo się mówi o instynktach w świecie zwierząt. Ogólnie przyjęto, że wszystkie gatunki zwierząt, w tym koty, to osobniki, które działają instynktownie. Instynkt to nic innego jak dyspozycja biopsychiczna, która jest wrodzona i genetyczna. Jest to zdolność do wykonywania różnych zachowań i czynności, które napędzane są przez organizm. Co więcej, działania instynktowne nie należy wiązać z działaniem mózgu racjonalnego i świadomego.

  Reklama

  Jeśli wiemy, co to jest instynkt, to co warunkuje instynkt łowiecki? Wspomniany zespół zachowań jest skorelowany z zaspokojeniem głodu u zwierzęcia. Innymi słowy, instynkt łowiecki, czyli zdolności do czajenia się, polowania, zabijania i konsumowania ofiary jest wywołana przez głód. Tak więc można przyjąć, że wspomniane działanie prowadzi do dostarczenia do organizmu potrzebnych wartości odżywcze oraz wystarczającej ilość energii, która jest konieczna do przeżycia i przetrwania gatunku.

  Co więcej, cały proces (etapy) polowania ma swoją nazwę — są to działania apetancyjne. Warto dodać, że polowanie dzieli się na kilka faz, które następują jedna po drugiej, w celu skutecznego schwytania ofiary. Dlatego polowanie dzieli się na:

  Reklama
  • poszukiwanie ofiary,
  • czajenie się na ofiarę,
  • polowanie,
  • zabicie ofiary,
  • konsumowanie ofiary.

  Ponadto na opisywaną czynność, ogromną rolę odgrywa węch, słuch, wzrok kota. Dzięki temu zwierzę jest w stanie skutecznie schwytać ofiarę i zaspokoić swój głód.

  Polowanie — czy to działanie wyuczone?

  Duża część naukowców mówi, że instynkt łowiecki to nie do końca zachowanie, z którym rodzi się zwierzak. W całym działaniu chodzi o upolowanie ofiary, aby zaspokoić głód. Tak więc czy instynkt łowiecki to działanie nabyte, czy wrodzone? Można przyjąć, że jedno i drugie.

  Należy wyjść od tego, że kociak, który nie miał okazji wzorować się i uczyć zachowań od matki i mniejszych kociąt, nie posiądzie zdolności łowieckich. Dlatego, tak ważne są pierwsze tygodnie życia u każdego kota. W tym czasie małe osobniki naśladują swoją matkę i doświadczają różnych, czynności, w tym umiejętności łowieckich, które wpływają na pozostałą, część ich życia. Szereg badań wykazała, że koty posiadają wrodzone umiejętności czyhania na ofiarę oraz jej wyszukiwania. Jednak cały proces atakowania, zabijania i konsumowania zdobyczy oparty jest o zdobyte doświadczenie podczas całego życia kota.

  Tak więc można przyjąć, że temat instynktu łowieckiego może być nieco kontrowersyjny i niejasny. Jednak z pewnością można stwierdzić, że koty posiadają instynkt łowiecki, który jest niezbędny do przetrwania gatunku, zwłaszcza kiedy zwierzę żyje w „dzikich” warunkach.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus