Więcej
    abckota.plPopularneZabawy z kotem: polowanie, w łowcę

    Zabawy z kotem: polowanie, w łowcę

    -

    Polowanie jest jedną z najważniejszych dla kota czynności jakie musi wykonać, żeby być kotem. Jest to coś co jest nieodłącznym elementem życia kota od początku życia aż do jego końca. Poniżej opowiem jak wygląda cały proces polowania i dlaczego jest taki ważny w życiu szczęśliwego kota.

    Koty domowe, nawet mimo tego, że jedzenie mają podane w miseczce i nie muszą polować na przysmaki z saszetek i puszek ciągle pozostają łowcami. Najważniejszą zabawą z kotem jest zabawa w polowanie. Potrzebna jest do tego wędka (patyk, kijek, nawet selfie stick) zakończona wstążką na której będzie wisiała zdobycz. Zdobycz powinna zawisnąć na naszej wędce, może to być np. świecący papierek po cukierku albo kawałek papieru do pieczenia w piekarniku, który będzie szeleścił ciągnięty po podłodze.

    Reklama

    Każdy kot ma swój własny styl polowania. Przeczytaj więcej w artykule o stylach polowania przez kotów. Załóżmy, że Twój preferuje polowanie na mysz. Staraj się wiec wykonywać takie ruchy wędką, aby zdobycz na końcu wstążki wykonywała ruchy po podłodze. Teraz rozpocznie się cała sekwencja polowania. Etap po etapie. Następuje wypatrzenie i następnie namierzenie ofiary, czyli przynęty na Twojej wędce. Będziesz mógł zobaczyć jak kot powoli przygląda się swojej ofierze na początku z daleka i ukrycia, potem coraz bliżej, aż do procesu kulminacyjnego kiedy przystąpi do ataku na ofiarę, ten element polowania to pogoń za ofiarą. Jeśli pozwolimy kici chwycić ofiarę na naszej wędce nastąpi kolejny etap procesu: schwycenie. Będzie to dla kici ogromny sukces. Kot może dodatkowo chcieć zabrać ofiarę w wybrane przez siebie miejsce. Zwykle niewiele dalej. Warto wtedy podejść do kotka i pochwalić jego wygraną pogłaskaniem czy nawet nagrodą w formie przekąski. W tym momencie w kocie wyzwoli się ogromna ilość endorfin. Zabawa w polowanie to podstawowa zabawa dla każdego kota i należy ją przeprowadzać od kilku do kilkunastu razy w ciągu doby. W ten sposób wychowamy szczęśliwego kota. Ta zabawa ma ogromne działanie terapeutyczne u kotków w różnych zaburzeniach behawioralnych, u kotków z problemami z zachowaniem, u tych z depresją np. po śmierci lub odejściu opiekuna, domownika. Dlatego ważne jest, żeby dać zdobyć zdobycz kotu. Nie można dać kotu zdobyć zdobycz zbyt wcześnie, a już na pewno nie za późno.

    Reklama

    Sekwencja polowania: wypatrzenie, namierzenie, pogoń, schwycenie, rozszarpanie – to podstawowe ABC dla każdego opiekuna kota

    Zabawa w polowanie nie powinna trwać zbyt długo. Jeśli zmęczymy kota to nie będzie on uszczęśliwiony. Żeby to zrozumieć musimy wejść do mózgu naszego kotka. Podczas długiego polowania, które nie kończy się zdobyciem ofiary do krwi dociera adrenalina i noradrelina. Wysoki poziom tych substancji przyczynia się do pobudzenia kota, nawet do agresji. Wiąże się też ze spadkiem np. dopaminy, która odpowiada za dobre samopoczucie. Dlatego dobrze, żeby nie bawić się z kotek do zmęczenia. Tylko dlatego, że chcemy mieć potem święty spokój.

    Damian Wiącek
    Damian Wiącek
    Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
    Reklama
    Reklama
    ReklamaZoo Plus