Więcej
  abckota.plZakupyFeromony dla kota

  Feromony dla kota

  -

  Coraz częściej można spotkać w sklepach zoologicznych syntetyczne feromony dla kotów. Feromony w życiu każdego zwierzaka odgrywają kluczową rolę, w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Czym są feromony? W jakim celu stosuje się syntetyczne feromony? I do czego są one potrzebne u kota?

  Feromony u kota — co to jest?

  Każdy właściciel kota może nie rozumieć istoty działania feromonów w życiu zwierząt. Jest to spowodowane tym, że ludzie nie mają tak wyczulonego zmysłu węchu jak koty, psy i inne zwierzaki.

  Reklama

  Zapachy w kocim świecie odgrywają kluczową rolę i tak naprawdę, to właśnie węch jest najważniejszym zmysłem u tych zwierząt, ponieważ umożliwia komunikację wewnątrzgatunkową.

  Feromony to związki chemiczne, które organizmy żywe w naturalny sposób wytwarzają wewnątrz ciała. Wspominane związku wytwarzane są przez kota dzięki kilku gruczołom zlokalizowanym m.in. na:

  Reklama
  • poduszkach łap,
  • policzkach,
  • w okolicach odbytu,
  • w okolicach ujścia układu wydalniczego,
  • nasadzie ogona.

  Do prawidłowego rozpoznawania feromonów służy narząd Jacobsona u kotów. Jest to receptor, bez którego prawidłowe rozpoznanie każdego z feromonów nie miałoby miejsca. Ten narząd zlokalizowany jest w nosie (przy obu stronach przegrody).

  Czasami można zauważyć, jak kot charakterystycznie unosi wargi, ma to na celu lepszy dopływ cząsteczek zapachowych (feromonów) właśnie do wspomnianego narządu.

  Jakie feromony wytwarza kot?

  Jak wcześniej zostało napisane, feromony u kotów odgrywają kluczową rolę w ich funkcjonowaniu. Można wymienić ich kilka. Pierwszymi są feromony płciowe. Mówią one o gotowości do rozrodu i one silnie na każdy koci organizm. Te związki znajdują się najczęściej w moczu u samiczek kota, dlatego kotka posikuje podczas rui. Ma to na celu pozostawienie zapachu, czyli feromonów, które przyciągną samce w celu rozmnażania.

  Oprócz feromonów płciowych koty wytwarzają feromony do komunikacji wewnątrzgatunkowej. W pierwszej kolejności można zaliczyć związki chemiczne wytwarzane przez koty w celu znaczenia terenu. Tak zwane strzykanie można najczęściej spotkać u kocurów. To one mają największą woń wytwarzaną w moczu.

  Reklama

  Co ciekawe do znakowania terenu służą również feromony, które wytwarzane są przez gruczoły zlokalizowane na spodniej części łap. Dlatego koty podczas drapania przedmiotów, mają na celu znakowanie terenu.

  Do ostatnich można zaliczyć feromony policzkowe, które również służą do wcześniej wspomnianego znakowania rewiru, poprzez ocieranie. Jednak odgrywają one również inną funkcję. Mianowicie oddziałują na koty uspokajająco i łagodzą stany napięcia, agresji.

  Do czego służą syntetyczne feromony dla kota?

  Na rynku można spotkać różne produkty od dyfuzorów, obróżek po pipetki z feromonami dla kotów. Są to syntetyczne związki, wytworzone w laboratorium w celu wywołania pożądanych zachować u pupila. Feromony syntetyczne są odpowiednikiem feromonów policzkowi, czyli inaczej mówiąc „kocich feromonów szczęścia”. Dlatego służą one najczęściej do terapii zaburzeń behawioralnych, np. stresu, pobudzenia, agresji, które są wywołane przez czynnik wywołujący. Do takich stresujący sytuacji dochodzi zazwyczaj podczas przeprowadzki, zmiany otoczenia, wprowadzenia nowego osobnika tego samego gatunku. Wspomniane sytuacje często wywołują u zwierzaka zakłopotanie. W tym celu stosuje się syntetyczne feromony, które w zależności od rodzaju mają stymulować określone ośrodki mózgu.

  Innymi słowy, po zastosowaniu sztucznych feromonów kot może się wyciszyć, być mniej agresywny, dobrze tolerować nowe miejsce.

  Czy syntetyczne feromony dla kota są skuteczne?

  To zależy… W Internecie oraz w środowisku zwierzęcym można spotkać skrajne opinie. U jednych osobników sztuczne feromony działają, natomiast u innych już nie. Jest to spowodowane tym, że nie każdy koci organizm może je wyczuwać. Poza tym może występować sytuacja behawioralna, która jest na tyle poważna, że samo działanie związków zapachowych nie wystarczy, aby wyeliminować niepożądane zachowania u kota.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus