Więcej
  abckota.plZdrowieAmputacja nogi u kota

  Amputacja nogi u kota

  -

  Czasami zdarza się, że ukochany kot doznaje wypadku lub cierpi na chorobę, gdzie konieczna jest amputacja nogi u pupila. Wielu opiekunów nie wyobraża sobie życia z kotem, który posiada tylko trzy nogi. Ponadto część ludzi uważa, że kot może sobie nie poradzić w takiej sytuacji, ale czy na pewno? Kiedy tak naprawdę jest konieczna amputacja nogi? Kiedy powinniśmy podjąć decyzję o amputacji nogi u naszego ukochanego zwierzaka? Jak żyć z kotem, który przeszedł amputację nogi? Dzisiaj odpowiemy na powyższe pytania.

  Amputacja kończyny u kota – kiedy wykonać?

  Do najczęstszych przyczyn amputacji łapy u kota dochodzi w przypadku:

  Reklama
  • Wypadku– właśnie wypadki są najczęstszą przyczyną amputacji kończyny u kotów. Najczęściej do amputacji łapy dochodzi gdy kości, układ nerwowy oraz tkanki miękkie w nodze są bardzo uszkodzone. Uszkodzenie jest na tyle poważne, że nie ma możliwości poprawnego złożenia oraz przywrócenia poprzedniej sprawności kończynie. W takim przypadku występuje konieczność amputacji nogi u kota.
  • Choroby – kolejnym powodem amputacji nogi u kotów są choroby nowotworowe kości, lub guzy powstałe na łapie. W tym przypadku dochodzi do sytuacji, gdzie leczenie farmakologiczne nie daje rezultatów, a stan pacjenta się pogarsza. A tym samym występuje ryzyko przerzutów na inne części ciała.
  • Wady genetyczne – kolejnym powodem amputacji nogi u kotów mogą być wady genetyczne, inaczej wady wrodzone.

  Poza wymienionymi może być wiele przyczyn amputacji nogi u kotów, jednak powyższe są najczęstszymi.

  Decyzja o amputacji nogi u kota

  Wielu właściciele nawet nie chce słyszeć o amputacji nogi u swojego ukochanego zwierzaka. Jednak takie podejście w wielu przypadkach może być bardzo egoistyczne. Amputacja nogi to nie koniec świata, a przyzwyczajenie do nowego życia oraz nauka poruszania się zwierzaka trwa tylko określony czas. Gdzie następnie zwierzak radzi sobie wręcz idealnie w życiu codziennym. Tak naprawdę trzeba dać kotu czas, aby przyzwyczaił się do nowej sytuacji, oraz nauczył się inaczej poruszać.

  Reklama

  Zawsze przed decyzją o amputacji nogi, należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości. W przypadku urazu nogi wywołanego na skutek wypadku można walczyć o kończynę. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że zabieg operacyjny złożenia układu kostnego, zszycie tkanek miękkich, następnie rehabilitacja oraz rekonwalescencja, może być zabiegiem bardzo kosztownym, na którego nie stać wielu właścicieli. W przypadku nowotworu, niestety są małe szanse na uratowanie kończyny.

  Decyzja o amputacji nogi może być bardzo trudna, jednak należy wziąć pod uwagę dalsze życie zwierzaka w zdrowiu. Jeśli amputacja sprawi, że zwierzak będzie mógł dalej żyć, to opiekun powinien bez wahania zgodzić się na amputację łapy kota.

  Życie kota po amputacji nogi

  Po wykonanym zabiegu amputacji nogi u kota oraz po powrocie zwierzaka do domu, w pierwszych dniach należy pupilowi pomóc. Dlatego też warto usunąć wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać kotu dostęp do kuwety, legowiska, miski z jedzeniem i wodą. Ponadto warto w pierwszych dniach pomóc kotu, kiedy chce wyskoczyć na ulubione miejsce np. sofę. Wówczas podnieśmy kota i połóżmy go na legowisku czy sofie.

  Jednak bardzo ważne jest, aby stopniowo, z każdym dniem umożliwić kotu samodzielną naukę. Opiekun nie powinien wyręczać na każdym kroku zwierzaka z amputowaną nogą. Dlatego też z każdym dniem pozwólmy, aby kot sam nauczył się życia oraz funkcjonowania na trzech łapkach.

  Reklama
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus