Więcej
  abckota.plZdrowieAmputacja nogi u kota

  Amputacja nogi u kota

  -

  Czasami zdarza się, że ukochany kot doznaje wypadku lub cierpi na chorobę, gdzie konieczna jest amputacja nogi u pupila. Wielu opiekunów nie wyobraża sobie życia z kotem, który posiada tylko trzy nogi. Ponadto część ludzi uważa, że kot może sobie nie poradzić w takiej sytuacji, ale czy na pewno? Kiedy tak naprawdę jest konieczna amputacja nogi? Kiedy powinniśmy podjąć decyzję o amputacji nogi u naszego ukochanego zwierzaka? Jak żyć z kotem, który przeszedł amputację nogi? Dzisiaj odpowiemy na powyższe pytania.

  Amputacja kończyny u kota – kiedy wykonać?

  Do najczęstszych przyczyn amputacji łapy u kota dochodzi w przypadku:

  Reklama
  • Wypadku– właśnie wypadki są najczęstszą przyczyną amputacji kończyny u kotów. Najczęściej do amputacji łapy dochodzi gdy kości, układ nerwowy oraz tkanki miękkie w nodze są bardzo uszkodzone. Uszkodzenie jest na tyle poważne, że nie ma możliwości poprawnego złożenia oraz przywrócenia poprzedniej sprawności kończynie. W takim przypadku występuje konieczność amputacji nogi u kota.
  • Choroby – kolejnym powodem amputacji nogi u kotów są choroby nowotworowe kości, lub guzy powstałe na łapie. W tym przypadku dochodzi do sytuacji, gdzie leczenie farmakologiczne nie daje rezultatów, a stan pacjenta się pogarsza. A tym samym występuje ryzyko przerzutów na inne części ciała.
  • Wady genetyczne – kolejnym powodem amputacji nogi u kotów mogą być wady genetyczne, inaczej wady wrodzone.

  Poza wymienionymi może być wiele przyczyn amputacji nogi u kotów, jednak powyższe są najczęstszymi.

  Decyzja o amputacji nogi u kota

  Wielu właściciele nawet nie chce słyszeć o amputacji nogi u swojego ukochanego zwierzaka. Jednak takie podejście w wielu przypadkach może być bardzo egoistyczne. Amputacja nogi to nie koniec świata, a przyzwyczajenie do nowego życia oraz nauka poruszania się zwierzaka trwa tylko określony czas. Gdzie następnie zwierzak radzi sobie wręcz idealnie w życiu codziennym. Tak naprawdę trzeba dać kotu czas, aby przyzwyczaił się do nowej sytuacji, oraz nauczył się inaczej poruszać.

  Reklama

  Zawsze przed decyzją o amputacji nogi, należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości. W przypadku urazu nogi wywołanego na skutek wypadku można walczyć o kończynę. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że zabieg operacyjny złożenia układu kostnego, zszycie tkanek miękkich, następnie rehabilitacja oraz rekonwalescencja, może być zabiegiem bardzo kosztownym, na którego nie stać wielu właścicieli. W przypadku nowotworu, niestety są małe szanse na uratowanie kończyny.

  Decyzja o amputacji nogi może być bardzo trudna, jednak należy wziąć pod uwagę dalsze życie zwierzaka w zdrowiu. Jeśli amputacja sprawi, że zwierzak będzie mógł dalej żyć, to opiekun powinien bez wahania zgodzić się na amputację łapy kota.

  Reklama

  Życie kota po amputacji nogi

  Po wykonanym zabiegu amputacji nogi u kota oraz po powrocie zwierzaka do domu, w pierwszych dniach należy pupilowi pomóc. Dlatego też warto usunąć wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać kotu dostęp do kuwety, legowiska, miski z jedzeniem i wodą. Ponadto warto w pierwszych dniach pomóc kotu, kiedy chce wyskoczyć na ulubione miejsce np. sofę. Wówczas podnieśmy kota i połóżmy go na legowisku czy sofie.

  Jednak bardzo ważne jest, aby stopniowo, z każdym dniem umożliwić kotu samodzielną naukę. Opiekun nie powinien wyręczać na każdym kroku zwierzaka z amputowaną nogą. Dlatego też z każdym dniem pozwólmy, aby kot sam nauczył się życia oraz funkcjonowania na trzech łapkach.

  Reklama
  Poprzedni artykułBARF jadłospis
  Następny artykułBARF – białko w diecie kota
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus