Więcej
  abckota.plZdrowieAnemia u kotów

  Anemia u kotów

  -

  Podobnie jak u ludzi, koty mogą mieć anemię w pewnym okresie swojego życia. Jest to stan, którego nie można zbagatelizować. Anemia, czyli niedokrwistość może być, być pierwszym objawem wielu bardzo poważnych chorób. Dlatego warto, abyś wiedział, w jaki sposób rozpoznać anemię, jak ją leczyć i jak interweniować, aby kot szybko wrócił do zdrowia.

  Anemia u kota — co to jest?

  Anemia u kota inaczej zwana niedokrwistością to stan organizmu, gdzie występuje zmniejszenie ilość krwinek czerwonych, czyli erytrocytów lub inaczej mówiąc hemoglobiny w całej objętości krwi. Co więcej, anemię można podzielić na:

  Reklama
  • anemię regeneratywną,
  • anemię nieregeneratywną.

  Poza tym niedokrwistość może wiązać się z niedotlenieniem narządów, dlatego jej prawidłowy poziom jest bardzo ważny dla każdej istoty żywej.

  Jakie są najczęstsze przyczyny anemii u kotów?

  Niedokrwistość, inaczej zwana anemią u kota, może mieć wiele przyczyn, a jej wystąpienie jest zależne od:

  Reklama
  • wieku pupila,
  • stanu organizmu,
  • chorób współistniejących.

  Niedokrwistość kota spowodowana złą dietą

  Najczęstszą przyczyną wystąpienia anemii u kota jest źle dobrana i zbilansowana dieta. Co to oznacza? Mianowicie w podawanym pożywieniu jest zbyt mały poziom żelaza, który ma ogromne znaczenie w produkcji erytrocytów. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza gdy karmisz swojego kota karmą suchą lub mokrą, które w takiej formie mogą posiadać zaniżony poziom wspomnianego żelaza.

  Utrata krwi

  Kolejnym powodem wystąpieniem anemii u kota jest duża utrata krwi, najczęściej spowodowana ciężkim wypadkiem lub operacją zwierzaka. Warto dodać, że niedokrwistość może również wystąpić podczas krwotoku wewnętrznego. Reasumując, kiedy Twój zwierzak dozna grubej rany, która powoduje silne krwawienie, to warto, abyś wprowadził odpowiednią suplementację, wcześniej badając krew oraz poziom hemoglobiny.

  Zatrucie a niedokrwistość u kota

  Trzecim powodem anemii u kota może być zatrucie organizmu zwierzaka. Najczęściej dochodzi do tego stanu przez obecność toksyn lub zatrucia lekami. Co więcej, do najczęstszych leków, które mogą powodować zaburzenie poziomu erytrocytów we krwi, zaliczamy m.in.:

  • leki przeciwzapalne,
  • metamizol,
  • cymetydyna,
  • leki przecipadaczkowe,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,

  Choroby

  Kolejnym czynnikiem wywołującymi anemię u kotów są choroby. Do jednych z nich możemy zaliczyć białaczkę oraz choroby szpiku kostnego. Poza tym poważną chorobą, która wpływa na obumieranie krwinek czerwonych, jest babeszjoza. Oprócz tego niewydolność nerek może poważnie wpływać na zaburzenie poziomu erytrocytów we krwi.

  Reklama

  Anemia u kotów — jak rozpoznać?

  Anemia u kotów może objawiać się na różne sposoby. Tak naprawdę zależne jest to od przyczyny wywołującej niedokrwistość u kota. Jednak do najczęstszych objawów możemy zaliczyć:

  • zmniejszoną aktywność fizyczną,
  • spadek odporności,
  • apatia,
  • brak apetytu,
  • bladość błon śluzowych.

  Oczywiście wspomniane objawy nie dają jasnego obrazu, który może wskazywać na anemię u pupila. Dlatego, aby potwierdzić, czy poziom erytrocytów jest obniżony, należy wykonać stosowne badania morfologiczne krwi. Wtedy otrzymasz jasny obraz, czy Twój kot cierpi na anemię. Warto dodać, że niedokrwistość u kota może nie mieć żadnych objawów, zwłaszcza w początkowym jej stadium. Zwierzak może zachowywać się zupełnie normalnie, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań okresowych krwi.

  Jak leczyć niedokrwistość u kota?

  W pierwszej kolejności należy wykryć przyczynę wystąpienia anemii u kota, a następnie lekarz weterynarii powinien wprowadzić stosowne leki, które będą zwalczać daną jednostkę chorobową. Po czym można wprowadzić odpowiednią suplementację, która podniesie poziom krwinek czerwonych.

  W przypadku utraty sporej ilości krwi przez kota jest szybkie zatamowanie rany. Jeśli doszło do poważnego ubytku krwi, czasami potrzebna jest transfuzja. Inaczej sytuacja się ma w przypadku wystąpienia choroby. W pierwszej kolejności należy zadbać o jej wyleczenie i dobranie stosownych leków, a następnie wprowadzić suplementację żelaza oraz witaminy C, która wspomaga produkcję erytrocytów.

  Kot z anemią — dieta

  Nie ulega wątpliwości, że kluczową rzeczą w zachowaniu prawidłowego poziomu erytrocytów we krwi jest poprawna dieta kota. Więc, jak go karmić? Koty są mięsożercami i w naturalnych warunkach palują i żywią się martwą zwierzyną. Co oznacza, że spożywają mięso oraz krew. Tak naprawdę głównym źródłem żelaza, które wpływa na produkcję krwinek czerwonych, jest właśnie krew z ofiary. Dlatego karmiąc kota surowym mięsem, powinieneś podawać mu czerwone mięso, jak również narządy, które zawierają duży poziom żelaza np. nerki, wątrobę, serce, czy śledzionę. Poza tym na rynku możesz zakupić hemoglobinę, zwaną również „suszoną krwią”. Stosując ten środek, dobierz odpowiednią dawkę do Twojego kota zgodnie z dawkowaniem na opakowaniu.

  Pamiętaj, że przedawkowanie żelaza może prowadzić do śmierci zwierzaka!

  Co więcej, nie zapomnij o regularnych badaniach krwi, które jasno pokażą, w jakim stanie jest organizm Twojego pupila.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus