Więcej
  abckota.plZdrowieAnemia u kotów

  Anemia u kotów

  -

  Niska wartość czerwonych krwinek u kota to oznaka niedokrwienia tkanek. Może świadczyć o wielu chorobach i schorzeniach. W najgorszym przypadku zwiastuje niewydolność nerek, krwotok wewnętrzny lub zewnętrzny. Najczęściej jednak jest to oznaka anemii, która jest równie poważną chorobą. Sprawdź, jakie są objawy anemii, jak leczyć i jaką dietę stosować u kota z niskim poziomem czerwonych krwinek.

  Anemia u kota — objawy i leczenie

  Niedokrwistość u mruczków może być wywołana wieloma czynnikami. Należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie kota, jeśli zauważysz niepokojące objawy, natychmiast pokaż pupila weterynarzowi. Nieleczona anemia może mieć poważne skutki, dlatego nie lekceważ jej symptomów.

  Reklama

  Przyczyny niskich czerwonych krwinek u kota

  Anemia u kotów często zdarza się w wyniku szybkiej utraty krwi, która może być wynikiem zranienia kota, gdzie rana nie została odpowiednio szybko opatrzona. Zdarza się również, że anemia jest wynikiem pęknięcia guzka wewnątrz organizmu, co również prowadzi do utraty krwi. Co więcej, do anemii przyczynia się nieprawidłowa dieta uboga w żelazo. Kolejnym czynnikiem wywołującym anemię są choroby, do których należą:

  • niewydolność nerek, 
  • białaczka,
  • niedobór witamin.

  Oprócz tego anemia może być wywołana przez choroby pasożytnicze kotów lub inwazję pcheł, lub kleszczy.

  Reklama

  Objawy anemii u kota?

  Jeśli obawiasz się, że Twój kot ma anemię, to obserwuj jego zachowanie. Do pierwszych symptomów choroby należą:

  • brak apetytu,
  • spadek wagi,
  • brak zainteresowania otoczeniem,
  • zmniejszona aktywność kota.

  Powyższe objawy nie muszą jednoznacznie wskazywać na niedokrwistość tkanek, dlatego dobrze, jeśli sprawdzisz śluzówki swojego pupila. Zwykle podczas anemii śluzówki kota są blade, ze względu na niedokrwienie tkanek. Żeby jednak potwierdzić przypuszczenia, najlepiej będzie udać się do weterynarza i zrobić badanie krwi, które wykluczy wszelkie wątpliwości.

  Leczenie anemii u kota

  W przypadku, gdy Twój kot ma anemię, należy niezwłocznie wdrożyć skuteczne leczenie. Pierwszym krokiem do wyjścia z choroby jest poznanie przyczyny. Jeśli anemia spowodowana jest przez zranienie lub krwotok, to należy jak najszybciej opatrzyć kota lub poddać go transfuzji krwi. W przypadku gdy kot cierpi na anemię wywołaną przez pasożyty, należy jak najszybciej pozbyć się ich z ciała zwierzaka, a następnie uzupełnić wszystkie niezbędne witaminy i minerały poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i suplementacji. 

  Do leczenia anemii stosuje się również specjalistyczne leki, które pozwalają na szybki powrót do zdrowia pupila.

  Reklama

  Jak uzupełnić żelazo u kota?

  Anemia wiąże się z niedoborem żelaza w organizmie mruczka. Warto więc zadbać o odpowiedni jego dobór i uzupełnienie. Najlepszym sposobem będzie podawanie żelaza wraz z pożywieniem. Dieta bogata w ten składnik będzie idealnym rozwiązaniem. W związku z tym postaraj się podawać kotu mięso wołowe lub koninę. Co więcej, możesz zastosować suplementację hemoglobiną.

  Dieta dla kota z anemią

  Gdy Twój kot zmaga się z anemią, warto wspomóc walkę z chorobą poprzez zastosowanie specjalistycznej diety. Produkty powinny przede wszystkim zawierać składniki, które biorą udział w budowaniu i tworzeniu nowych erytrocytów. Wybieraj produkty bogate w:

  • żelazo,
  • witaminy z grupy B,
  • miedź, 
  • witaminę C.

  Dużą zawartość żelaza znajdziesz w mięsie i podrobach, w tym w nerkach, sercach i wątróbce. Jaja kurze natomiast powinny zagwarantować dostarczenie odpowiedniej ilości witamin z grupy B oraz miedzi.  

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus