Więcej
  abckota.plZdrowieChoroba sieroca u kotów

  Choroba sieroca u kotów

  -

  Choroba sieroca, podobnie jak u ludzi, może wystąpić również u kotów. Dotyczyć może ona każdego małego kociaka. Co to jest choroba sieroca? Jakie są jej objawy oraz w jaki sposób leczy się chorobę sierocą u kotów? Koniecznie przeczytaj i zobacz jak rozpoznać chorobę sierocą u kota.

  Co to jest choroba sieroca u kota?

  Choroba sieroca to jednostka chorobowa, która najczęściej dotyczy małych kociąt. Wywołana jest przez zbyt szybkie odłączenie kociaka od matki. >Przyczyną takie zjawiska może być m.in. śmierć kotki. Warto podkreślić, że dla małego osobnika kontakt matki do ukończenia 2 miesięcy jest kluczowy. W tym czasie mały kotek uczy się od mamy kluczowych zachowań oraz nabiera umiejętności, które następnie wpłyną na dalsze jego życia. Dlatego każde działanie, które ma na celu odłączenie małego kociaka od jego mamy w wieku poniżej 12 tygodni, może odpić się na jego psychice. Wówczas konsekwencją takich działań może być właśnie choroba sieroca.

  Reklama

  Jakie są objawy choroby sierocej?

  Opisywana jednostka chorobowa uwydatnia się najczęściej poprzez b>ssanie różnych tkanin. Kot najczęściej bierze do pyszczka poduszkę, kocyk, zabawkę i ssie. Dodatkowo można zauważyć charakterystyczne ugniatanie łapkami. To zachowanie bardzo przypomina ssanie matki przez małego kociaka.

  Oprócz charakterystycznego ugniatania oraz ssania tkanin może dojśćobfite ślinienie.

  Reklama

  Najczęściej choroba sieroca uwydatnia się u młodych kociąt i wraz z wiekiem mija. Jednak są osobniki, które chorują kolejne kilka lat, lub nawet do końca życia zwierzaka.

  Choroba sieroca u kotów — przyczyny

  Przyczyną wywołania choroby sierocej jest zbyt wczesne odseparowanie małego kociaka od matki oraz jego rodzeństwa. Odizolowanie kociąt od matki powinno przebiegać stopniowo. W dodatku podczas oddzielania maluchów powinno wdrażać się pokarm stały. W związku z tym kolejną przyczyną choroby sierocej może być nieumiejętne postępowania hodowcy podczas przechodzenia z pokarmu w postaci mleka matki, na pokarm stały.

  Jak postępować w przypadku choroby sierocej u kota?

  Oczywiście każdy mały kociak potrzebuje dużo zabawek, które kształtują jego instynktowne zachowania. Jednak w przypadku choroby sierocej warto stopniowo ograniczać dostęp do przedmiotów, które mogą prowokować do charakterystycznych zachowań kota.

  Nieleczona choroba sieroca może doprowadzić do różnych zaburzeń psychosomatycznych u kota. Im wcześniej rozpoczniemy pracę nad ograniczeniem ssania u podrostka, tym większe prawdopodobieństwo, że opisywana jednostka chorobowa już nigdy nie powróci w dorosłym życiu kota. Pamiętaj, że choroba sieroca u dorosłego kota, to niepokojący objaw oraz nienaturalne zachowanie zwierzaka.

  Reklama
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus