Więcej
  abckota.plZdrowieChrypka u kota

  Chrypka u kota

  -

  Każdy kot komunikuje się ze swoim opiekunem w postaci miauczenia. Jednak zdarzają się sytuacje, gdzie zwierzak, chce wydać głos, jednak nie może. Twój kot stracił głos i ma chrypkę? Sprawdź, o czym może świadczyć chrypka u kota!

  Chrypka u kota — o czym może świadczyć?

  Kiedy Twój kot wydaje dziwne piskliwe dźwięki podczas miauczenia, to może świadczyć o tym, że ma chrypkę. Chrypka u kota występuje podobnie jak u ludzi. Często wywołana jest przez częste miauczenie, lub przez zapalenie górnych dróg oddechowych. Jednak dziwne dźwięki lub bezgłos może świadczyć o innych, poważnych dolegliwościach. W związku z tym, kiedy zauważysz niepokojące objawy u swojego kota, to tego nie bagatelizuj!

  Reklama

  Kot nie miauczy, tylko skrzeczy? – przyczyny

  Chrypka u kota może mieć wiele podłoży. Najczęściej ta dolegliwość powstaje w trakcie rui u kotek. Wtedy zwierzaki przez kilka dni mogą ciągle siebie nawoływać. W wyniku czego tracą głos lub staje się on piskliwy. Oprócz tego chrypka może mieć podłoże chorobowe.

  Zapalenie krtani

  Jedną z przyczyn powstania chrypki u kota jest zapalenie krtani lub górnych dróg oddechowych. Najczęściej jest ona wywołana przez bakterie (paciorkowce) oraz przez wirusy. W tym przypadku dochodzi do utworzenia się stanu zapalnego, co skutkuje podrażnieniem błony śluzowej, krtani, oraz strun głosowych.

  Reklama

  Nowotwór

  Innym powodem powstania chrypki u kota mogą być nowotwory zlokalizowane w okolicach strun głosowych. Wówczas dochodzi do stanów zapalnych oraz tworzenia się guzów zlokalizowanych w krtani. W tym przypadku można dostrzec nawracające chrypki, jak również charakterystyczne przełykanie oraz trudności z oddychaniem. Warto dodać, że nowotwory krtani są bardzo rzadkim zjawiskiem.

  Opryszczka

  Opryszczka może być kolejnym powodem powstania skrzekliwego głosu u kota. Jednostka chorobowa, inaczej zwana herpeswirus FHV -1 jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania stanów zapalnych w obrębie górnych dróg oddechowych. Opryszka uwydatnia się w podobny sposób jak ludzka opryszczka. Wywoływana jest na wskutek obniżenia odporności organizmu, stresu, lub innej choroby towarzyszącej. Warto wspomnieć, że ta choroba szybko przenosi się między osobniki tego samego gatunku. W związku z tym, podczas zdiagnozowania herpeswirusa, należy oddzielić osobnika od reszty stada. W tym przypadku konieczne jest leczenie weterynaryjne, które przyśpieszy proces rekonwalescencji.

  Kaliciwiroza

  Inną chorobą powodującą bezgłos lub chrypkę jest kaliciwiroza. Powoduje ona infekcję górnych dróg oddechowych. Najczęstszymi objawami są wysoka gorączka, katar, kaszel, chrypka, zapalenie spojówek, czy owrzodzenie jamy ustnej. Nieleczona kaliciwiroza może doprowadzić do ciężkich stanów zapalnych stawów oraz problemów związanych z niewydolnością płuc lub serca. Najczęściej występuje u małych kociąt i jest dla nich bardzo dużym zagrożeniem. Dlatego należy wprowadzić profilaktykę w postaci szczepienia od najmłodszych lat pupila.

  Paraliż krtani

  Chrypka u kota może być spowodowana paraliżem lub porażeniem krtani, które wywołane są  problemami od strony układu nerwowego. Jest to bardzo rzadka przypadłość u kotów, jednak stanowi bardzo duże niebezpieczeństwo dla każdego pupila. W przypadku paraliżu krtani dochodzi to niewydolności krążeniowo-oddechowej, złej pracy serca. W związku z tym konieczne jest leczenie operacyjne, które dobrze wykonane może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu, oraz pozbycie się chrypki.

  Reklama

  Jakie są objawy chrypki u kota?

  Chrypka u kota może objawiać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest skrzekliwy głos. Ponadto często kot, chce miauczeć, jednak nie może. W tym przypadku mamy do czynienia z utratą głosu. Ponadto może towarzyszyć:

  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • apatia,
  • nadmiernie ślinienie.

  Kot nie miauczy — jak leczyć chrypkę?

  Chrypka nie koniecznie musi być wywołana chorobą. Najczęściej przechodzi ona po 1-3 dniach. Jednak, kiedy Twój kot ma chrypkę przez kilka dni, to koniecznością będzie udanie się do weterynarza w celu zdiagnozowania problemu. Tylko poprawnie postawiona diagnoza oraz zastosowanie odpowiednich leków, może wpłynąć na pełne wyleczenie zwierzaka.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus