Więcej
  abckota.plZdrowieCiąża u kota

  Ciąża u kota

  -

  W trakcie rui może dojść do zapłodnienia kotki. Ciąża u kota w pierwszych tygodniach nie daje żadnych objawów. W związku z tym jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży? Ile trwa ciąża u kota? Jeśli szukasz informacji dotyczących przebiegu ciąży oraz porodu, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

  Kiedy kotka może zajść w ciążę?

  Każda kotka może zajść w ciążę w trakcie trwania rui. Pierwsza ruja pojawia się między 6 a 10 miesiącem życia. Widome jest również, że okres rozrodczy rozpoczyna się na wiosnę.

  Reklama

  Jednak warto podkreślić, że zaleca się, aby kotka była w ciąży dopiero po zakończeniu wzrostu, który kończy się po ukończeniu 18 miesięcy.  Niektóre rasy rozwijają się znacznie dłużej. Poza tym warto mieć na uwadze, że kotka oraz kocur powinni być zdrowi, zaszczepieni, oraz odrobaczeni.

  Ciąża u kota — objawy

  W pierwszych 3 tygodniach trwania ciąży nie widać żadnych objawów, które mogłyby wskazywać, że kotka jest w ciąży. Dopiero po 3 tygodniach od owulacji mogą pojawić się pierwsze symptomy, które jasno dadzą znać, że zwierzak jest w ciąży.

  Reklama

  Do jednych z objawów wskazujących, że kota jest w ciąży, są wymioty, które pojawiają się w trakcie zagnieżdżania zarodków w macicy. Zazwyczaj jest to okres 3 tygodni od wystąpienia owulacji. Oprócz tego:

  • powiększają się sutki,
  • sutki stają się różowe,
  • kotka może być znudzona, więcej spać,
  • może wystąpić niechęć do jedzenia,
  • kotka przybiera na wadze,
  • brzuch staje się większy,
  • rozszerzają się ostatnie żebra,
  • kotka może ciągle się łasić, przytulać, czy wylizywać inne koty lub opiekuna.

  Ile miesięcy trwa ciąża u kota?

  Ciąża u kotek trwa od 61 do 72 dni w zależności od metody obliczania dni. Średnia długość trwania ciąży wynosi 66 dni. Czyli orientacyjnie są to 2 miesiące.

  Jak potwierdzić ciążę u kotki?

  Jeśli podejrzewasz ciąże u kotki, lub chcesz potwierdzić jej zajście, to możesz udać się do lekarza weterynarii w celu wykonania badania USG. To badanie zaleca się wykonywać po zagnieżdżeniu zarodków w macicy — w  3 tygodniu ciąży. Inną metodą potwierdzenia ciąży u kotki jest badanie rentgenowskie oraz badanie palpacyjne. Pierwsze wykonuje się w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy układ kostny u małych kociąt jest już w pełni wykształcony. Jednak badanie rentgenowskie nie zaleca się stosować w trakcie ciąży, ze względu na promieniowania, które negatywnie wpływają na rozwój kociąt.

  Badanie palpacyjne to, innymi słowy, omacywanie macicy rękami. Ta metoda jest najmniej miarodajna. W dodatku powinna być wykonywana przez doświadczoną osobę.

  Reklama

  Oznaki, które wskazują poród u kotki

  Kilka dni przed porodem występują charakterystyczne oznaki, które mogą wskazywać na rozpoczynający się poród. Po pierwsze kotka odmawia jedzenia, zachowuje się nerwowo i asymiluje się od domowników. W dodatku:

  • kotka przygotowuje „gniazdo” dla młodych,
  • kotka może ciągle miauczeć,
  • temperatura ciała kotki spada do 37,5 °C, co występuje maksymalnie dwa dni przed porodem,
  • mogą pojawić się charakterystyczne skurcze mięśni brzucha,
  • z pochwy kotki wypływa charakterystyczny przeźroczysty śluz.

  Kończąc, pamiętaj, żeby każde zachowanie konsultować z lekarzem weterynarii. Dlatego jeszcze w trakcie ciąży warto znaleźć lekarza, który będzie do Twojej dyspozycji i pomoże w razie potrzeby.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus