Więcej
  abckota.plZdrowieCiepłe uszy u kota

  Ciepłe uszy u kota

  -

  Istnieje pogląd, że ciepłe uszy mogą sugerować chorobę lub niepokojący stan organizmu u kota. Często mówi się, że może to sugerować, że zwierzak ma gorączkę. Czy wszystkie te poglądy są słuszne? Dlaczego kot ma ciepłe uszy? Co może o tym świadczyć?

  Ciepłe uszy u kota, a choroba

  Jak wcześniej zostało napisane, istnieje pogląd, że ciepłe uszy mogą sugerować na stan chorobowy. Mówi się, że może być to oznaka gorączki. Jednak warto podkreślić, że te słowa nie mają podłoża naukowego i powinny być traktowane jako mityczne i nieprawdziwe poglądy. Każdy właściciel kota powinien na tyle znać swojego pupila, aby ocenić, czy jego zwierzak jest w pełni zdrowy. Ponadto kiedy pupil jest chory, opiekun z pewnością wyłapie jego odmienne zachowanie, które może sugerować na stan chorobowy. Dlatego warto podkreślić, że ciepłe uszy u kota nie są objawem gorączki lub choroby!

  Reklama

  Warto wyjść od tego, że temperatura ciała kociego organizmu oscyluje pomiędzy 38,1°C,a  39,2°C. W związku z tym człowiek, dotykając uszu kota, zawsze będzie miał wrażenie, że są one ciepłe!

  Warto dodać, że uszy nie mają stałej temperatury. Podobnie jak łapy, nos oraz genitalia u kocurów, uszy są podatne na wahania temperatury. Małżowina uszna u kotów jest bardzo cienkiej struktury, co za tym idzie temperatura ciała w tym miejscu, jest podatna na skoki temperatury w otoczeniu.

  Reklama

  Oprócz tego można zauważyć, że uszy zazwyczaj są cieplejsze podczas gorących dni, ze względu na działanie promieni słonecznych, które powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Inaczej sytuacja ma się podczas zimy, kiedy to uszy często są zimne. Wówczas po mroźnym spacerze naczynia krwionośne obkurczają się, a cienka skóra na uszach szybko się wychładza.

  Kiedy ciepłe uszy mogą dawać powód do niepokoju?

  Kiedy Twój kot zachowuje się normalnie, to ciepłe uszy nie powinny Cię niepokoić. Jednak warto podkreślić, że jeśli zwierzak ma ciepłe uszy, a w dodatku występują inne objawy, sugerujące chorobę, wówczas koniecznie zgłoś się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii. Takimi symptomami mogą być:

  • apatia,
  • osowiałość,
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • ciągłe miauczenie,
  • unikanie kontaktu z człowiekiem,

  Kolejnym niepokojącym objawem, któremu mogą towarzyszyć ciepłe uszy, jest opuchlizna. W takim przypadku mogło dojść do ugryzienia, uczulenia lub niepoprawnej działania układu krwionośnego, lub limfatycznego.

  Co robić, gdy kot ma ciepłe uszy?

  Kiedy Twój kot ma ciepłe uszy, ale zachowuje się normalnie i nie ma innych podejrzanych objawów, wówczas nie jest to stan chorobowy, który może niepokoić. Natomiast, jeśli kot ma ciepłe uszy i w dodatku inne objawy sugerujące o złym stanie zdrowia, wtedy jak najszybciej umów się na wizytę u weterynarza. Tylko nagła interwencja, wykonanie stosownych badań oraz szybka diagnoza pozwolą na szybki powrót do zdrowia.

  Reklama
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus