Każdy człowiek wie co to czkawka. Każdy z nas miał ją nie raz w ciągu swojego życia. Co ciekawe, czkawkę miewają również koty, jest to naturalny objaw. Co to jest czkawka? Jak czkawka objawia się u kotów i o czym może świadczyć?
Czkawka u kota — o czym świadczy?
Czkawka to nic innego jak częste skurcze przepony, które występują w krótkim czasie, są cykliczne i mijają po określonym czasie. Ten mechanizm wymusza na organizmie wykonywanie głębokich i gwałtownych wdechów, któremu towarzyszy zamykanie głośni. Każdy wie, że podczas czkawki każdy kot wydaje charakterystyczny dźwięk, tzw. czkanie. Właśnie to zjawisko występuje podczas zamykania się wspomnianej wcześniej głośni.
Powstawanie czkawki w każdym organizmie odbywa się w taki sam sposób. Jest to uaktywnienie działania pewnych układów nerwowych zlokalizowanych w pobliżu przepony, które wywołują właśnie taką reakcję tego narządu.
Warto dodać, że każda czkawka nie jest sterowana świadomie przez organizm. Innymi słowy, kot nie jest w stanie samoistnie jej wywołać, jak również zatrzymać. Zazwyczaj występuje od czasu do czasu, w określonych sytuacjach i mija po kilku, kilkunastu minutach. Opisywany rodzaj czkawki ma nagły przebieg, ale w konsekwencji szybko przemija.
Warto dodać, że występuje również drugi rodzaj czkawki — czkawka przewlekła. Tutaj przebieg jest nieco odmienny. Ten typ jest niezwykle uciążliwy dla kota i może utrzymywać się przez kilkanaście godzin, a nawet kilka dni. Dolegliwość ta bardzo utrudnia funkcjonowanie kociego organizmu. Kot nie może w poprawny sposób funkcjonować, czy pobierać pokarmu. Co więcej, długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych.
Jakie są przyczyny czkawki u kota?
Najczęstszą przyczyną czkawki u kotów jest zbyt łapczywe pobieranie i przełykanie pokarmu, co prowadzi do zbyt dużego gromadzenia powietrza w żołądku. Następuje wtedy rozszerzenie się ścian tego narządu i podrażnienie nerwu przeponowego, który uaktywnia opisywany objaw. Oprócz tego czkawka może objawiać się przez zbyt dużą ilość pokarmu w żołądku.
Ponadto czkawka często występuje podczas gwałtownych zmian temperatury.
Inaczej sytuacja się ma podczas przewlekłej czkawki. Tutaj często mamy do czynienia z nieprawidłowościami układu nerwowego lub układu pokarmowego (metabolizmem). Do najczęstszych przyczyn powstawania czkawki przewlekłej można zaliczyć:
- nowotwory i guzy w mózgu,
- uszkodzenie układu nerwowego,
- cukrzyca,
- uszkodzenie klatki piersiowej,
- uszkodzenie odcinka szyjnego,
- wodobrzusze,
- zaburzenia trawienia.
U jakich kotów występuje czkawka?
Najczęściej młode i rosnące koty miewają czkawkę. Ten stan jest spowodowany przez łapczywe pobieranie pokarmu przez małe kocięta. W trakcie jedzenia zwierzak połyka powietrze, które wypełnia żołądek. Co więcej, młode osobniki nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu pokarmowego, co również może przyczyniać się do powstawania czkawki po spożywaniu jedzenia. U dorosłych osobników czkawka występuje bardzo rzadko. Powód jej powstania jest taki sam jak u młodych osobników, czyli łapczywe pobieranie pokarmu i rozszerzanie żołądka na wskutek dużej ilości powietrza.
Jak postępować podczas czkawki u kota?
W przypadku wystąpienia krótkotrwałej czkawki nie ma powodów do obaw. Jest to naturalny mechanizm, który może wystąpić u każdego kota. Taki rodzaj czkawki pojawia się stosunkowo rzadko i mija po kilku minutach. Inaczej należy postępować, kiedy pupil miewa czkawkę przewlekłą, która utrzymuje się przez kilka godzin, a nawet dni. Wówczas w tym przypadku, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania przyczyny jej powstawania. Lekceważenie takich objawów może prowadzić do poważnych stanów, a nawet zagrożenia życia zwierzaka.