Więcej
  abckota.plZdrowieCzkawka u kota

  Czkawka u kota

  -

  Każdy człowiek wie co to czkawka. Każdy z nas miał ją nie raz w ciągu swojego życia. Co ciekawe, czkawkę miewają również koty, jest to naturalny objaw. Co to jest czkawka? Jak czkawka objawia się u kotów i o czym może świadczyć?

  Czkawka u kota — o czym świadczy?

  Czkawka to nic innego jak częste skurcze przepony, które występują w krótkim czasie, są cykliczne i mijają po określonym czasie. Ten mechanizm wymusza na organizmie wykonywanie głębokich i gwałtownych wdechów, któremu towarzyszy zamykanie głośni. Każdy wie, że podczas czkawki każdy kot wydaje charakterystyczny dźwięk, tzw. czkanie. Właśnie to zjawisko występuje podczas zamykania się wspomnianej wcześniej głośni.

  Reklama

  Powstawanie czkawki w każdym organizmie odbywa się w taki sam sposób. Jest to uaktywnienie działania pewnych układów nerwowych zlokalizowanych w pobliżu przepony, które wywołują właśnie taką reakcję tego narządu.

  Warto dodać, że każda czkawka nie jest sterowana świadomie przez organizm. Innymi słowy, kot nie jest w stanie samoistnie jej wywołać, jak również zatrzymać. Zazwyczaj występuje od czasu do czasu, w określonych sytuacjach i mija po kilku, kilkunastu minutach. Opisywany rodzaj czkawki ma nagły przebieg, ale w konsekwencji szybko przemija.

  Reklama

  Warto dodać, że występuje również drugi rodzaj czkawki — czkawka przewlekła. Tutaj przebieg jest nieco odmienny. Ten typ jest niezwykle uciążliwy dla kota i może utrzymywać się  przez kilkanaście godzin, a nawet kilka dni. Dolegliwość ta bardzo utrudnia funkcjonowanie kociego organizmu. Kot nie może w poprawny sposób funkcjonować, czy pobierać pokarmu. Co więcej, długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych.

  Jakie są przyczyny czkawki u kota?

  Najczęstszą przyczyną czkawki u kotów jest zbyt łapczywe pobieranie i przełykanie pokarmu, co prowadzi do zbyt dużego gromadzenia powietrza w żołądku. Następuje wtedy rozszerzenie się ścian tego narządu i podrażnienie nerwu przeponowego, który uaktywnia opisywany objaw. Oprócz tego czkawka może objawiać się przez zbyt dużą ilość pokarmu w żołądku.

  Ponadto czkawka często występuje podczas gwałtownych zmian temperatury.

  Inaczej sytuacja się ma podczas przewlekłej czkawki. Tutaj często mamy do czynienia z nieprawidłowościami układu nerwowego lub układu pokarmowego (metabolizmem). Do najczęstszych przyczyn powstawania czkawki przewlekłej można zaliczyć:

  Reklama
  • nowotwory i guzy w mózgu,
  • uszkodzenie układu nerwowego,
  • cukrzyca,
  • uszkodzenie klatki piersiowej,
  • uszkodzenie odcinka szyjnego,
  • wodobrzusze,
  • zaburzenia trawienia.

  U jakich kotów występuje czkawka?

  Najczęściej młode i rosnące koty miewają czkawkę. Ten stan jest spowodowany przez łapczywe pobieranie pokarmu przez małe kocięta. W trakcie jedzenia zwierzak połyka powietrze, które wypełnia żołądek. Co więcej, młode osobniki nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu pokarmowego, co również może przyczyniać się do powstawania czkawki po spożywaniu jedzenia. U dorosłych osobników czkawka występuje bardzo rzadko. Powód jej powstania jest taki sam jak u młodych osobników, czyli łapczywe pobieranie pokarmu i rozszerzanie żołądka na wskutek dużej ilości powietrza.

  Jak postępować podczas czkawki u kota?

  W przypadku wystąpienia krótkotrwałej czkawki nie ma powodów do obaw. Jest to naturalny mechanizm, który może wystąpić u każdego kota. Taki rodzaj czkawki pojawia się stosunkowo rzadko i mija po kilku minutach. Inaczej należy postępować, kiedy pupil miewa czkawkę przewlekłą, która utrzymuje się przez kilka godzin, a nawet dni. Wówczas w tym przypadku, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania przyczyny jej powstawania. Lekceważenie takich objawów może prowadzić do poważnych stanów, a nawet zagrożenia życia zwierzaka.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus