Więcej

  Czy koty płaczą?

  -

  Koty tak samo, jak ludzie i pozostała część ssaków posiadają gruczoły łzowe, które są odpowiedzialne za wydzielanie łez. U ludzi płacz świadczy o wywołanych emocjach, a u dzieci sygnalizuje, że chce ono zwrócić na siebie uwagę oraz pokazać, że coś jest nie tak, coś mu dolega, albo odczuwa ból, ale czy na pewno u kotów płacz jest wywołanych z tych samych powodów co u ludzi?

  Płacz u kota

  Koty posiadają gruczoły łzowe, których główną rolą jest regularne nawilżanie gałki ocznej. Należy podkreślić, że koty nie płaczą z tych samych powodów co ludzie, a nadmiar wydzieliny z gałki ocznej nie świadczy o smutku i wywołanych emocjach u tych zwierząt. Gruczoły łzowe produkują określoną ilość łez w celu nawilżenia gałki ocznej. Objaw nadmiernie produkowanych łez z gruczołów łzowych może świadczyć o problemach zdrowotnych u kotów. Dlatego też w sytuacji, gdy zauważymy, że nasz kot ma charakterystyczne zacieki w okolicach oczu, powinniśmy szybko zareagować i zdiagnozować problem.

  Reklama

  Przyczyny nadprodukcji łez u kotów

  Jedną z przyczyn nadprodukcji łez u kotów może być zapalenie spojówki o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym, jak również z powodu wywołanej reakcji alergicznej na alergeny występujące w środowisku zewnętrznym, oraz alergię pokarmową. Zapalenie spojówki objawia się nadmiernym łzawieniem oka, opuchnięciem powiek, oraz charakterystycznym przymrużeniem chorej gałki ocznej. Należy podkreślić, że często nawracające, przewlekłe zapalenie spojówek może być przyczyną zakażenia wirusem Herpes, który szybko przenosi się na inne koty w otoczeniu, w którym żyje chory pupil.
  Kolejną z przyczyn „płaczu u kota” może być owrzodzenie rogówki, które najczęściej spowodowane jest uszkodzeniem rogówki poprzez uraz mechaniczny np. podrapanie przez innego osobnika. W przypadku tej choroby uszkodzona powierzchnia ma charakterystyczny wygląd. Ponadto w przypadku nieleczenia choroby może wystąpić ropny stan zapalny.
  Wbicie ciała obcego np. drzazgi lub części trawy do oka może również wywołać nadprodukcję łez. W tej sytuacji należy udać się do lekarza weterynarii w celu wyciągnięcia wbitego przedmiotu i zabezpieczenia oka odpowiednimi środkami, które wpłyną na regenerację rogówki.

  Kolejnymi przyczynami zwiększonej produkcji wydzieliny z oczu może być katarakta oraz jaskra. Katarakta najczęściej spotykana jest u starszych osobników. Objawia się ona zmętnieniem soczewki wewnątrz oka. Jaskra natomiast jest najczęściej spowodowana problemami z ciśnieniem wewnątrz oka.

  Reklama

  Reasumując, nadprodukcja łez u kotów, która może być kojarzona jako płacz u tych zwierząt, nie objawia się tak samo, jak u człowieka, a może świadczyć o problemach zdrowotnych kota. Powyżej zostały wymienione przykłady, które mogą świadczyć o przyczynie produkowania zbyt dużej ilości łez. Należy zaznaczyć, że w sytuacji wystąpienia objawów należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania pupila.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus