Więcej
  abckota.plZdrowieDlaczego kot nie miauczy?

  Dlaczego kot nie miauczy?

  -

  Należy pamiętać, że każdy kot jest inny, ma różne zachowania, przyzwyczajenia, temperament. To samo tyczy się miauczenia. Podczas gdy jedne będą bardzo często sygnalizowały swoje potrzeby, inne niekoniecznie. Tutaj rodzi się niepokój opiekuna. Sprawdź, dlaczego kot nie miauczy? Zobacz, co jest powodem, dla którego kot nagle przestał miauczeć?

  Kot przestał miauczeć — najczęstsze przyczyny.

  Koty miauczą, aby zasygnalizować opiekunowi swoje potrzeby. Tak więc, jeśli Twój kot nie miauczy lub robi to bardzo rzadko, najprawdopodobniej jest on w pełni zaspokojony. Może to również wynikać z jego usposobienia. Występują rasy z natury mniej gadatliwe niż inne. Oczywiście nie oznacza to, że taki kot nie będzie się z nami komunikować – będzie robić to za pomocą komunikacji niewerbalnej. Oprócz tego stres związany ze zmianą otoczenia może być przyczyną, dlaczego kot nie miauczy. Należy wtedy dać zwierzakowi czas na zaaklimatyzowanie się.

  Reklama

  Co w przypadku kiedy nasz kot nagle przestał miauczeć?  Takie zachowanie wywołuje u opiekunów duży niepokój. Warto jednak najpierw wprowadzić obserwację czy nie towarzyszą temu inne dolegliwości, jak na przykład apatia, czy brak apetytu. Może się okazać, że mruczek po prostu próbuje nam zakomunikować, że zapomnieliśmy o jakiejś jego potrzebie. Co więcej, często kot w ten sposób sygnalizuje, że coś go boli. W związku z tym, jeśli zauważysz, że Twój kot nagle przestał miauczeć, to zaczerpnij porady specjalisty. Koniecznie sprawdź, poniżej jakie są najczęstsze przyczyny niemiauczenia kota!

  Choroba krtani

  Czasem kot przestaje się z nami komunikować z powodu schorzeń fizycznych. Do takich należy infekcja górnych dróg oddechowych tj. infekcje wirusowe czy zapalenie krtani.  Zapalenie krtani jest częstą dolegliwością dopadająca koty. Objawia się  trudnościami z oddychaniem, kaszlem, skrzeczeniem, a nawet utratą głosu.

  Reklama

  Zdecydowanie rzadszą przypadłością może być paraliż krtani. Jest to niebezpieczna choroba dopadająca najczęściej starsze koty i może być przesłanka dla pierwszego stadium choroby nerwowo-mięśniowej. Charakteryzuje się osłabieniem mięśni i nerwów w okolicy krtani. Głos kota staje się świszczący, zwierzę sapie i może mieć zaburzenia krążenia. Inną przyczyną braku miauczenia może być nowotwór krtani, co jest niezwykle rzadką przypadłością. Objawy są bardzo podobne do paraliżu krtani, a samo leczenie w dużej mierze opiera się na ułatwieniu kotu oddychania.

  Depresja

  Kolejnymi objawami nagłego zamilknięcia kota mogą być problemy natury behawioralnej, w tym depresja. Może być spowodowana kastracją, nudą czy długą rozłąką z opiekunem. Depresja może się objawiać na rozmaite sposoby. Do najczęstszych zalicza się apatia, spadek apetytu, znacznie dłuższe spanie lub brak chęci do zabawy z opiekunem. Przy tej chorobie ważne jest, aby udać się do specjalisty oraz aby przed konsultacją nie robić nic na własną rękę.

  W leczeniu kluczową rolę odgrywa dieta i dostarczanie L-tryptofanu- aminokwasu, stymulującego produkcję serotoniny, której niski poziom jest odpowiedzialny za rozdrażnienie. Ważne jest zorganizowanie kotu czasu wolnego, kładąc przy tym nacisk na zabawę. Tutaj dobrym pomysłem mogą okazać się zabawki interaktywne.

  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus