fbpx
  • 14 lipca 2020

Dlaczego należy kastrować koty wolno żyjące?

W naszych miejscowościach coraz częściej dochodzi do łapania kotków na polecenie włodarzy miast i wsi. Kotki są łapane i gminy stawiają im zabieg kastracji. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź jest bardzo prosta, chodzi o zapobieganie wzrostowi liczby bezdomnych zwierząt. O wiele taniej jest kotki wysterylizować niż opiekować się wolno żyjącymi i przeznaczać środki na schroniska dla zwierząt.

Wszyscy kochają małe puchate kotki. Są słodkie i zabawne. Kotki jednak szybko rosną i mając niecały rok osiągają dojrzałość płciową. Szybko przestają być dla wielu “słitaśne” i o wiele ciężej dla nich o opiekuna. Prawda jest taka, że większość kotków nie ma ciepłego wymuskanego domku, czystej kuwetki i rąk do głaskania. Często zaraz po porodzie małe odbierane są mamie i od razu wrzucane do jeziora.

Jeśli mają szczęście i przeżyją pierwsze tygodnie często potem umierają z niedożywienia, z nieleczonych chorób wywołanych wirusami, chorób skórnych. Kończą swój żywot umierając na depresję w schronisku albo pod kołami samochodu.

Kastrowanie wolno żyjących kotów jest więc działaniem czysto humanitarnym. Chodzi tylko i wyłącznie o zapewnienie najlepszej ochrony wolno żyjących kotów, a bardzo ciężko byłoby o to w lawinowo rozrastającej się populacji kotów. Ponadto gminy w Polsce prowadzą politykę utrzymywania części populacji kotków wolno żyjących, dzięki temu trzymają jednocześnie pod kontrolą populacje gryzoni, których lawinowy wzrost mógłby oznaczać problemy epidemiologiczne.

koty wolno żyjące
zdjęcie sipa.

Ostatnia aktualizacja

Zostaw swój komentarz

Czytaj też o: