Więcej
  abckota.plZdrowieFuragina dla kota

  Furagina dla kota

  -

  Zapalenie pęcherza u kota jest dla zwierzaka bardzo przykrym zjawiskiem. Nieleczona choroba może doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Dlatego konieczna jest natychmiastowa pomoc w postaci trafnej diagnozy u lekarza weterynarii, jak również podania stosownych leków. Jednak czy furagina, którą stosuje się u ludzi, może być podawana kotu? Sprawdź, w jaki sposób leczyć kota podczas zapalenia pęcherza!

  Furagina — co to jest?

  Furagina inaczej nazywana Furagin to związek furazydyna, który ma za zadanie zapobieganie namnażania się bakterii w pęcherzu moczowym. Wspomniany lek ma szerokie spektrum działania i jest stosowany w ludzkich przypadkach ciężkiego zapalenia pęcherza. Bardzo dobrze się sprawdza podczas nawracających stanów zapalnych.

  Reklama

  Zapalenie pęcherza u kota

  Z pewnością każdy z opiekunów doznał przykrego zjawiska, zapalenia pęcherza. Koty, podobnie jak ich opiekunowie mogą cierpieć na podobny problem.

  Zapalenie pęcherza to nic innego jak stan, w którym dochodzi do infekcji bakteryjnej cewki moczowej oraz pęcherza moczowego. Oprócz bakteryjnego zakażenia wspomniana jednostka chorobowa może mieć podłoże:

  Reklama
  • wirusowe,
  • grzybicze,
  • idiopatyczne zapalenie pęcherza.

  Przyczyną, która wywołuje idopatyczne zapalenia pęcherza, czyli zapalenie o podłoży nieznanym, niezidentyfikowanym, może być m.in. stres, zła dieta, predyspozycje genetyczne. Już wiadomo, jak przebiega zapalenie pęcherza u kota, jednak jak się ono objawia oraz czym leczyć?

   

  Zapalenie pęcherza objawy

  Najczęściej problemy z pęcherzem u kotów uwydatniają się w podobny sposób co u ludzi oraz innych zwierząt. Mianowicie zwierzakowi doskwiera nieprzyjemne odczucie pieczenia podczas wydalania. Oprócz tego niepokojącymi sygnałami, które mogą wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego u kota, mogą być:

  • zwiększenie częstotliwości oddawania moczu,
  • posikiwanie poza kuwetą,
  • ciągłe miauczenie,
  • apatia,
  • brak apetytu,
  • ciągłe wylizywanie okolicy intymnych.

  Jak leczyć zapalenie pęcherza u kota?

  Pierwszym krokiem jest udanie się na wizytę do lekarza weterynarii. Następnie należy trafnie zdiagnozować problem oraz podjąć stosowne leczenie. Ważne, abyś wiedział, że nigdy nie podawaj swojemu kotu leków, bez wiedzy oraz bez konsultacji z weterynarzem!

  Reklama

  Zapalenie pęcherza u kota — leczenie Furaginą

  Czy Furaginę można podawać kotu? Wspomniany lek bardzo dobrze radzi sobie problemach z układem wydalniczym u ludzi, jednak nie koniecznie u kotów. Bardzo ważne jest, aby nie podawać kotu leków, jeśli nie znamy dokładnej przyczyny powstania problemu. Jeśli chcemy podać kotu furaginę, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, a następnie dowiedzieć się o skutkach, jakie może ona przynieść. Dodatkowo weterynarz dobierze idealną dawkę dla kota.

  Jednak musisz wiedzieć, że Furagin przyniesie tylko pożądane efekty, kiedy infekcja jest o podłożu bakteryjnym. Natomiast w przypadku zapalenia pęcherza u kota o podłożu wirusowym, grzybiczym lub idiopatycznym, wspomniany lek może złagodzić objawy na krótki czas, ale nie wyleczy w pełni!

  Furagina dla kota — dawkowanie

  Dawkowanie jest zależne od wielkości kota oraz jego wagi. Przyjmuje się, że dawka na kota wynosi 4 mg na 1 kg kota co 6-8 godzin. Warto  podkreślić, że dawkowanie zawsze powinno być ustalane z lekarzem weterynarii. W zależności od rodzaju schorzenia, występowania kamieni, czy innych współistniejących dolegliwości, podawanie kotu furaginy na własną rękę może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych konsekwencji.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus