Więcej
  abckota.plZdrowieGorączka u kota

  Gorączka u kota

  -

  Kiedy w ciele kota dzieje się coś niepokojącego zazwyczaj towarzyszy mu gorączka. Każdy organizm przynajmniej raz w życiu przechodzi chorobę, której towarzyszy właśnie taki stan. Jak rozpoznać gorączkę u kota? Jaka temperatura ciała jest prawidłowa? Jak postępować podczas gorączki, oraz jak zbić gorączkę u kota? W dzisiejszym artykule dowiesz się wszystkiego o gorączce u kota.

  Temperatura ciała u kota — jaka jest prawidłowa?

  Każda osoba wie, jaka jest odpowiednia temperatura ciała człowieka, która wynosi 36,6°C. Jednak warto zaznaczyć, że u zwierząt temperatura ciała jest inna niż u ludzi. Każdy gatunek ma różną i indywidualnie dopasowaną do siebie wartość tego parametru.

  Reklama

  W przypadku kota prawidłowa temperatura ciała wynosi od 38,1 do 39,2°C. Co więcej, skoki tych wartości mogą być spowodowane m.in. aktywnością fizyczną, temperaturą panującą na zewnątrz, czy sytuacją stresującą.

  Gorączka u kota — objawy

  Po pierwsze nie warto sugerować się ciepłotą ciała u kota, badając ją przez dotyk. Duża część osób może się niepokoić, ze względu na ciepłe uszy u zwierzaka. Jednak jest to niemiarodajny objaw gorączki u kota.

  Reklama

  Kiedy kot ma gorączkę, jest apatyczny, nie chce jeść. Są to pierwsze objawy, które mogą sugerować o podwyższonej temperaturze ciała. Oprócz tego zwierzak unika kontaktu z domownikami i większość dnia spędza w kryjówce. Jeśli zachowanie Twojego kota jest niepokojące, koniecznie sprawdź jego temperaturę.

  Jak sprawdzić, czy kot ma gorączkę?

  U ludzi najprostszym sposobem zbadania temperatury ciała jest pomiar przy użyciu termometru umiejscowionego pod pachą. Niestety w przypadku kotów, zmierzenie temperatury w taki sposób nie jest możliwe. W związku z tym, jak mierzyć temperaturę u kota?

  U zwierząt gorączkę mierzy się przy użyciu termometru, który wkłada się w odbyt. Podczas pomiaru ważne jest, aby wykonać go bardzo powoli i delikatnie. Warto mieć do pomocy dodatkową osobę, które przytrzyma zwierzaka. Należy pamiętać, że kot nie może się szarpać, ruszać, ponieważ może dojść do podrażnienia odbytu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do weterynarza.

  Dlaczego kot ma gorączkę?

  Gorączka jest zazwyczaj objawem towarzyszącym danej jednostce chorobowej. Występuje ona przeważnie podczas infekcji bakteryjnych lub wirusowych, ale nie tylko. Oprócz tego gorączka może wystąpić podczas:

  Reklama
  • choroby nowotworowej,
  • zapaleniu, któregoś z narządów,
  • infekcji grzybiczej,
  • infekcji pasożytniczej,
  • podczas złej reakcji ze strony układu immunologicznego,
  • po spożyciu leków i toksyn,
  • przy problemach endokrynologicznych.

  Gorączka u kota — jak zbić?

  Jeśli Twój kot ma gorączkę, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Podstawową czynnością jest zdiagnozowanie przyczyny powstania gorączki. Tylko odpowiednie dobranie leków, po wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby, przyczyni się do szybkiego powrotu do zdrowia, oraz zbicia gorączki. Ważne, abyś pamiętał, aby nigdy nie podawać kotu leków preferowanych do spożycia dla ludzi, w celu zbicia gorączki! Zawsze w sytuacji, chęci podania preparatu należy skonsultować się lekarzem weterynarii. Niektóre grupy leków mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie kociego organizmu, a nawet prowadzić do śmierci. Dlatego zawsze podczas gorączki u kota skonsultuj się z wykwalifikowanym lekarzem weterynarii.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus