Więcej
  abckota.plPoradyJak chronić kota przed kleszczami?

  Jak chronić kota przed kleszczami?

  -

  Kleszcze to jedne z najbardziej niebezpiecznych pasożytów. Są to osobniki, które wszczepiają się w skórę kotów, ale nie tylko. Również pasożytują na psach, ludziach, jeżach i pozostałych ssakach. Żywią się krwią i niosą ze sobą duże zagrożenie zachorowania na różne choroby.

  Ochrona kota przed kleszczami

  Niestety w trakcie sezonu ryzyko wszczepienia kleszcza w skórę jest bardzo duże. Pasożyty te najczęściej osiedlają się w wilgotnych, trawiastych miejscach. Ponadto można spotkać je również w lasach, krzakach, oraz nad rzekami. Nasilenie występowania kleszczy zwiększa się wraz z wystąpieniem opadów deszczu. Natomiast zmniejsza się w trakcie trwania upałów (ale nie zawsze). Osobniki te przebywają najczęściej na źdźbłach traw. Należy również zaznaczyć, że wraz ze zmianą klimatu w Polsce, zmienia się również okres żerowania kleszczy. Niestety coraz częściej można je spotkać przez cały rok. Jeśli ryzyko jest tak duże, to nasuwa się pytanie jak możemy chronić naszego pupila? Sposobów jest kilka, jedne są mniej lub bardziej skuteczne.

  Reklama

  Po pierwsze, jeśli pozwalamy naszemu kotu wychodzić na zewnątrz, albo wyprowadzamy go na spacer, to powinniśmy zadbać o to, aby wybierać tylko takie miejsca, które nie są zarośnięte dużymi trawami np. parki, ścieżki spacerowe. Jeśli nasz kot wychodzi bez kontroli na codzienne przechadzki, najlepszym sposobem jest zabezpieczenie jego ciała obrożą lub specjalnym środkiem odstraszającym kleszcze. Preparaty te zazwyczaj pełnią szeroką funkcję ochrony ciała, zapobiegając również infekcji pcheł i wszołów, więcej możecie przeczytać w artykule „Jak zwalczyć pchły u kota”.

  Do środków chemicznych, które dobrze radzą sobie z zapobieganiem wszczepienia kleszczy u kotów, zaliczamy:

  Reklama
  • obroże,
  • krople typu spot-on,
  • sprey’e.

  Obroże przeciw kleszczom dla kotów świetnie sprawdzają się dla kotów domowych, które nie wychodzą poza teren swojego domu lub spędzają czas na spacerach razem z opiekunem. Niestety podczas zastosowania obroży u kotów chodzących swoimi ścieżkami, produkt ten niesie ze sobą ryzyko zahaczenia się kota o różnego rodzaju gałęzie i krzaki, co może spowodować podrażnienia ciała pupila. Dlatego też jeśli chcemy użyć tego rodzaju produktu, należy mieć kota „na oku”. Kolejnym środkiem zapobiegawczym wszczepienia się tych pasożytów są krople typu spot-on. Jak już pisaliśmy w artykule „Jak zwalczyć pchły u kota”, krople te muszą być przeznaczone tylko i wyłącznie dla kota. W dodatku należy zawsze sprawdzać skład kropli, jak również innych preparatów, aby nie zawierały permetryny, która jest trująca dla kotów. Krople aplikuje się pomiędzy łopatkami, które są aktywne przez około miesiąc czasu.

  Kolejnym sposobem radzenia sobie z kleszczami są produkty w sprey’u. Mogą być one wytworzone na bazie naturalnych składników, jak również składników chemicznych. Na rynku możemy znaleźć dużo tego typu produktów. Aplikacja jest bardzo prosta, wystarczy spryskać kocią sierść, zwłaszcza przed każdym spacerem, czy wyjściem na zewnątrz. Zależnie od producenta, preparaty te mogą działać nawet do 2 tygodni po jednym zastosowaniu. Jest do dobra alternatywa do zapobiegania ryzyka wszczepienia pasożyta, ale trzeba mieć na uwadze wybór tylko takich produktów, które będą przyjazne dla kota.

  W dodatku w trakcie trwania sezonu letniego warto zastosować do kociej diety czystek. Jest to zioło, które pozytywnie wpływa na odstraszanie kleszczy, poprzez zmianę zapachu ciała naszego zwierzaka. Warunkiem skutecznego działania jest regularne podawanie czystka do kociego pożywienia. Oprócz ochrony przed kleszczami świetnie wpływa na odporność, alergię, oraz ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe.

  Choroby odkleszczowe u kotów

  Z każdym wszczepieniem się kleszcza istnieje ryzyko zakażenia różnymi rodzajami chorób. W przypadku kotów ryzyko przebiegu poważnej choroby jest dużo mniejsze niż u psów.

  Reklama

  Jednak występują przypadki, gdzie wszczepienie kleszcza może spowodować:

  • babeszjozę,
  • boreliozę,
  • hemobartonelozę,
  • bartonelozę,
  • cytaukszoonozę,
  • anaplazmozę.

  Ponadto w przypadku dużej infekcji kleszczami, organizm kota jest znacznie osłabiony. Można zauważyć apatię, utratę masy ciała, pogorszenie jakości sierści. Wszystko to wymusza, aby opiekun poważnie podchodził do zabezpieczenia swojego pupila w trakcie sezonu (i nie tylko). Od czasu do czasu warto przeglądnąć kocie ciałko, zwłaszcza gdy pupil bez kontroli wędruje po okolicy. Dzięki temu możemy zapobiec cierpieniu zwierzaka, a chroniąc go dodatkowo preparatami, możemy zapobiec groźnym chorobą, o których napiszemy już w kolejnych artykułach.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus