Więcej
  abckota.plZdrowieJak karmić kotkę po sterylizacji?

  Jak karmić kotkę po sterylizacji?

  -

  Gonadektomia, czyli m.in. zabieg sterylizacji u kotek jest często wykonywanym zabiegiem, który ma na celu zapobiegnięcie ciąż u kotów niehodowanych oraz podczas gdy właściciele nie planują rozmnażać kotki. Jest to bezpieczny zabieg, który z pewnością ułatwia życie opiekunom, eliminując występowanie rui u kotki, Ruja jest bardzo uciążliwa dla samego pupila, jak również jego właścicieli. Więcej o rui u kotek możecie przeczytać w artykule pt. Co ile kotka ma ruję?.

  Niestety, jednym z często spotykanych następstw po zabiegu sterylizacji jest otyłość. Po zabiegu należy zwrócić uwagę na dawkowanie pokarmu swojemu pupilowi oraz zaznajomić się z informacjami, które zniwelują ryzyko wystąpienia otyłości.

  Reklama

  Dieta po zabiegu kastracji i sterylizacji

  Pierwsze dni po zabiegu sterylizacji należy zaplanować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Przeważnie w tych dniach należy skupić się na dawkowanie lekkostrawnego pokarmu, który dzielimy na małe porcje, podając je w ciągu dnia. Oczywiście, jeśli kotka przez dłuższy okres była karmiona jednego rodzaju suchą lub mokrą karmą, do której organizm jest przyzwyczajony, należy pozostać na tym pokarmie, ale podzielić go na kilka mniejszych porcji.

  Po wykonanej sterylizacji zachodzą w organizmie zmiany, które powodują zwiększenie apetytu oraz zmniejszenie metabolizmu. Zaleca się, aby po wykonany zabiegu sterylizacji odejść od metody karmienia ad libitum, czyli swobodnego dawkowania pokarmu przez kota, jednak jest to bardzo trudne z uwagi na fakt, że kot zjada od kilku do kilkunastu posiłków w ciągu dnia. Podstawową rzeczą po przebytej sterylizacji u kotki jest dobranie dobrze zbilansowanej diety o zmniejszonej kaloryczności. Jeśli właściciele z różnych przyczyn nie chcą zmieniać diety swojego pupila, to czynnością konieczną jest zapewnienie dodatkowej aktywności fizycznej dla wysterylizowanej kotki (spacery, czy dodatkowe zabawy).

  Reklama

  Karmienie BARF

  W przypadku gdy karmienie kotki jest oparte na surowym mięsie, należy zwrócić uwagę na tłuszcze w diecie. Tłuszcze w diecie kociej odgrywają ważną rolę, dlatego też nie należy ich całkowicie eliminować. Podstawą jest przygotowanie posiłku z mięsa chudego, które zawiera mniejszą ilością tłuszczu. Należy również pamiętać, że dieta powinna być oparta na wysokiej jakości surowym mięsie, które będzie źródłem wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

  Sucha karma, czy mokra karma dla kotki po zabiegu sterylizacji i kastracji

  Na rynku można spotkać wiele rodzajów karm suchych, jak i mokrych, które są wyspecjalizowane i dobrane do kotek wysterylizowanych. Należy podkreślić, że nie ma konieczności kupowania specjalnie dobranych karm dla kotek po sterylizacji. Co więcej, nie ma znaczenia, czy podajemy mokrą, czy suchą karmę. Podczas wyboru karmy należy zwrócić uwagę na skład karmy oraz energię metaboliczną. Ponadto zakłada się, że po zabiegu sterylizacji należy zmniejszyć dzienną ilość pokarmu o 1/3 porcji, ale warto pamiętać, że do każdego kota należy podejść indywidualnie i wyliczyć dzienną porcję, w taki sposób, aby utrzymać prawidłową wagę, nie dopuścić do otyłości, a tym samym dostarczyć wszystkich potrzebnych substancji odżywczych.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus