Więcej
    abckota.plZdrowieJak rozpoznać, że kot jest chory? Objawy, które powinny zaniepokoić

    Jak rozpoznać, że kot jest chory? Objawy, które powinny zaniepokoić

    -

    Nagła utrata apetytu lub przeciwnie – nadmierne łaknienie może wskazywać na problemy zdrowotne kota. Brak chęci do jedzenia może sugerować infekcję, choroby układu pokarmowego lub problemy stomatologiczne. Zwiększone pragnienie i częste picie mogą być objawem cukrzycy, chorób nerek lub zaburzeń hormonalnych.

    Zmiany w zachowaniu

    Jeśli kot staje się nadmiernie apatyczny, unika kontaktu lub przeciwnie – wykazuje nadmierną agresję, może to świadczyć o dolegliwościach bólowych, stresie lub poważniejszych problemach zdrowotnych. Kot, który nagle zaczyna ukrywać się przez długi czas, może cierpieć na choroby wewnętrzne lub silny ból.

    Reklama

    Problemy z oddychaniem

    Trudności w oddychaniu, świszczący oddech, kaszel lub wydzielina z nosa to sygnały, że kot może mieć infekcję dróg oddechowych lub alergie. Jeśli kot otwiera pyszczek podczas oddychania, to bardzo niepokojący objaw, który może świadczyć o poważnych problemach, takich jak niewydolność serca.

    Zmiany w wyglądzie sierści

    Matowa, zaniedbana sierść może oznaczać problemy zdrowotne, niedobory pokarmowe lub choroby skórne. Koty zazwyczaj dbają o swoją higienę, dlatego jeśli przestają się myć, może to być objawem choroby.

    Reklama

    Problemy żołądkowo-jelitowe

    Częste wymioty, biegunka lub zaparcia mogą świadczyć o infekcjach, zatruciach, problemach z trzustką lub jelitami. Jeśli w kale lub wymiocinach pojawia się krew, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z weterynarzem.

    Nieprawidłowe oddawanie moczu

    Kot, który oddaje mocz poza kuwetą, może cierpieć na infekcję dróg moczowych, kamicę nerkową lub inne problemy urologiczne. Również zbyt częste wizyty w kuwecie bez skutecznego oddania moczu to alarmujący sygnał.

    Zmiany w oczach i uszach

    Wydzielina z oczu, mrużenie oczu, zaczerwienienie lub zmętnienie rogówki mogą wskazywać na infekcję, uraz lub problemy neurologiczne. Swędzenie, nadmierne drapanie uszu lub nieprzyjemny zapach z uszu mogą świadczyć o zapaleniu ucha lub obecności pasożytów.

    Nieprzyjemny zapach z pyska

    Brzydki zapach z pyska może być objawem chorób przyzębia, próchnicy, a także problemów żołądkowo-jelitowych lub nerek. Zdrowy kot nie powinien mieć wyraźnie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.

    Reklama

    Zaburzenia neurologiczne

    Drżenie, brak koordynacji ruchowej, dezorientacja, nagłe napady agresji lub nagła utrata równowagi to objawy neurologiczne, które mogą wskazywać na urazy, zatrucia lub poważniejsze schorzenia, takie jak padaczka.

    Kiedy udać się do weterynarza?

    Każda niepokojąca zmiana w zachowaniu kota powinna być skonsultowana z weterynarzem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 24 godziny, nasilają się lub kot wykazuje oznaki silnego bólu, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na skuteczne leczenie i szybki powrót do zdrowia.

    Damian Wiącek
    Damian Wiącek
    Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
    Reklama
    Reklama
    ReklamaZoo Plus