Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziJak się chłodzą koty?

  Jak się chłodzą koty?

  -

  Koty słyną z tego, że uwielbiają przebywać w ciepłych, nagrzanych miejscach. W trakcie chłodnych dni preferują one takie otoczenie, które zapewni im termoizolację, np. przebywając w kartonowych pudełkach (hiperłącze do art. „Dlaczego koty lubią pudełka”), leżąc przy kaloryferach, czy nasłonecznionych miejscach. Natomiast w trakcie upałów, ze względu na ich charakterystyczny system chłodzenia ciała, o którym już pisaliśmy w artykule pt. „Czy koty się pocą”, potrzebują one innych sposobów na radzenie sobie z wysoką temperaturą. Czasami chłodzenie przez pocenie się poduszek zlokalizowanych na łapkach oraz dyszenie nie wystarcza, aby kot mógł czuć się komfortowo w trakcie upałów.

  Zimna podłoga

  W trakcie wysokiej temperatury, koty szukają chłodnych miejsc, w których będą mogły spędzić czas, odpoczywając. Jednym ze sposobów jest leżenie na zimnych podłogach, przeważnie płytkach, gdzie koty chłodzą swoje brzuchy, a tym samym zmniejszają temperaturę swojego ciała.

  Reklama

  Wylizywanie futra

  Kolejnym sposobem na radzenie sobie z ciepłą temperaturą w otoczeniu jest wylizywanie futra przez koty. W trakcie tej czynności ślina pełni rolę substancji chłodzącej. W dodatku wylizywanie futra wpływa na zmniejszenie stresu, odprężenia, oraz masaż skóry.

  Świeża woda

  Podczas gorących dni należy zadbać o to, aby zapewnić dostęp do świeżej wody, oraz często ją wymieniać. Koty przeważnie mało piją, jednak w trakcie wysokiej temperatury w otoczeniu, odgrywa ona kluczową rolę. Ponadto woda uzupełnia zapotrzebowanie na związki mineralne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania ciała.

  Reklama

  Zapewnienie dogodnych warunków kotu

  Kolejnym sposobem na zapewnienie komfortu w trakcie gorących dni jest zasłonięcie okien, przez które wpada najwięcej światła ogrzewającego pomieszczenie. Ponadto można udostępnić kotu pokój z łóżkiem. Miejsce pod łóżkiem to idealna przestrzeń dla kota, aby mógł ochłodzić się w trakcie upału.

  Gdy pogoda doskwiera, a temperatura na zewnątrz osiąga wysokie wskaźniki, należy pozostawić kota w domu i zapewnić mu spokój. Transport, czy przebywanie w samochodzie może skończyć się udarem cieplnym lub przegrzaniem kota. Dlatego też warto zadbać o to, aby nie forsować swojego pupila w trakcie wysokiej temperatury.

  Co więcej, na rynku dostępne są maty chłodzące wypełnione specjalnym żelem. Należy pamiętać, aby zrezygnować z tego sposobu chłodzenia! Niestety istnieje wysokie ryzyko na podrapanie materiału przez kota i wydostanie się substancji żelowej na zewnątrz, która może być zagrożeniem dla zdrowia lub życia naszego pupila.

  (zdjęcie: Olivier Nyssens)

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus