Więcej
  abckota.plPoradyJak zwalczyć pchły u kota?

  Jak zwalczyć pchły u kota?

  -

  Pchły inaczej Ctenocephalides Felis w kocim futrze to zmora niejednego opiekuna pupila. Są to pasożyty, których ciężko się pozbyć, ponadto szybko przenoszą się na pozostałe osobniki żyjące w domu. W przypadku posiadania kotów, które wychodzą na zewnątrz, ryzyko infekcji pasożytami zewnętrznymi jest większe. Ale to nie oznacza, że koty domowe, które swoje całe życie spędzają w pomieszczeniu, nie są narażone na infekcję.

  Objawy infekcji pcheł

  Do najczęstszych objawów, które możemy zauważyć podczas infekcji pasożytami zewnętrznymi, jakimi jest infekcja pcheł, jest ciągłe drapanie ciała przez kota. W tym przypadku należy dokładnie oglądnąć kocią sierść. Podczas infekcji pcheł, przy nasadzie włosów, na kocim ciele, można zauważyć szybko poruszające się pasożyty o brązowym kolorze oraz ich odchody w kolorze ciemnobrązowym. Więcej odnośnie objawów oraz infekcji kocią pchłą możecie przeczytać w artykule „Kocia pchła”.

  Reklama

  Jak skutecznie pozbyć się pcheł u kota?

  Z pewnością infekcja kota przez pchły to jedna z największych zmor opiekuna. W dodatku są to pasożyty, które ciężko się pozbyć zważywszy na fakt, że rozmnażają się bardzo szybko, a jedna pchła składa dziennie do 30 jaj. Jaja spadają na ziemie, osiadając na różnych powierzchniach w domu (dywanach, tapicerkach, szczelinach itd.), gdzie po kilku dniach wykluwają się stadia larwalne, które w następnym etapie, przy zapewnieniu odpowiedniej warunków, przepoczwarza się w osobniki dorosłe. Dlatego też, w trakcie walki z pchłami czynności zwalczania insektów należy powtórzyć po około 10 dniach od pierwszego zastosowania preparatu.

  Sposoby na pozbycie się pcheł u kota

  Kąpiel w specjalistycznym szamponie dla kotów

  Jednym z metod walki z pchłami jest kąpiel pupila w specjalistycznym szamponie przeznaczonym do zwalczania pasożytów zewnętrznych. Na rynku można znaleźć wiele produktów, które świetnie się sprawdzą podczas walki z pchłami, jednak zawsze warto uzgodnić szczegóły z lekarzem weterynarii. Ponadto mając na uwadze cykl, życia pcheł należy wykąpać kota po około 10 dniach po pierwszym zastosowaniu preparatu, ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia powtórnego zainfekowania ciała przez osobniki, które wykluły się z jaj zniesionych przez już zwalczone pchły. Dlatego też czynność kąpania dobrze powtórzyć łącznie około 3 razy w odstępie 10 dni.

  Reklama

  Obroża przeciw pasożytom

  Na rynku można znaleźć obroże, które przeznaczone są do ochrony kociego ciała przez różnymi pasożytami zewnętrznymi, zaczynając od pcheł, kończąc na kleszczach. Obroże są bardzo dobrym sposobem ochrony kociego ciała. Świetnie sprawdzają się u psów, natomiast u kotów niosą pewne ryzyko. Kiedy posiadamy kota wychodzącego na zewnątrz, obroża może stanowić dla niego duże zagrożenie. Koty przeważnie przechadzają się w zarośniętych, krzaczastych miejscach, a tym samym istnieje ryzyko zahaczenia obroży o gałąź, a podczas chęci uwolnienia się kot może doznać otarć i podrażnień ciała. Dlatego też obroża przeciw insektom jest idealnym rozwiązaniem dla kotów, które nie opuszczają domu lub, które nie wychodzą poza granice swojego podwórka. Podczas wyboru obroży, należy zwrócić uwagę na skład, oraz wybrać obrożę wyłącznie dla kotów. Uwaga! Zawsze należy wybierać obroże z przeznaczeniem dla kota, które nie zawierają w swoim składzie permetryny, która to jest zagrożeniem dla życia futrzaka.

  Krople typu Spot-On

  Kolejnym sposobem na zwalczenie pcheł jest zastosowanie kropli typu Spot-On, których działanie na skórze kota trwa zazwyczaj około 4 tygodni, po upływie tego terminu należy czynność powtórzyć. Aplikacja preparatu jest bardzo prosta, stosuje się go między łopatkami, wyciskając zawartość na ciało kota. Podczas wyboru preparatu zawsze należy wybierać tylko ten, który jest przeznaczony dla kotów i jak w przypadku obroży, nie może zawierać w swoim składzie permetryny, która stanowi zagrożenie dla kota.

  Spray na zwalczanie pcheł u kota

  Na rynku można znaleźć również, różnego typu spraye, które świetnie sprawdzą się w trakcie walki z pchłami. Ich użycie jest bardzo szybkie i proste, wystarczy spryskać sierść kota, tak aby stała się wilgotna i trafiła aż do skóry. Podczas aplikacji preparatu, dobrym pomysłem jest wtarcie substancji, w celu dokładnego rozprowadzania preparatu na całej powierzchni ciała kota. Podczas wcierania płynu należy użyć jednorazowych rękawiczek. Spryskując ciało kota, zawsze uważaj na oczy i błony śluzowe pupila. Czynność aplikacji preparatu należy powtórzyć 1-2 razy w odstępie 10 dni, w celu pozbycia się pcheł wyklutych z jaj.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus