Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziJaką rolę pełnią wąsy u kota?

  Jaką rolę pełnią wąsy u kota?

  -

  Wąsy są ważnym atrybutem u kotów. Odgrywają one kluczową rolę w życiu kotów. Dlaczego więc są one aż tak ważne w kocim życiu?

  Wąsy u kotów zwane wibrysami to jeden z najważniejszych narządów u kotowatych. Pełnią one funkcje, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania oraz poruszania się kotów. Wibrysy można wyróżnić gołym okiem, patrząc na kota. Są one o wiele grubsze i dłuższe od zwykłych włosów na ciele kota. Najczęściej występują na wardze oraz kocich policzkach. Ponadto można je znaleźć również w okolicach nadgarstków, czoła, oraz brodzie.

  Reklama

  Rola wąsów u kota

  Wibryssy, czyli często nazywane jako „wąsy” u kota pełnią funkcję narządu zmysłu dotyku. Te wąsy czuciowe są głęboko osadzone w ciele kota, których końcówki otoczone są licznymi nerwowymi zakończeniami, które bardzo dobrze przekazują informację o otoczeniu, w którym przebywa kot. Podczas dotyku kocimi wąsami o jakiś przedmiot, zostaje przekazana informacja do mózgu o istnieniu przeszkody. Ponadto wąsy u kotów mają duże znaczenie ze względu na budowę oraz osadzenie kocich oczu. Koty są drapieżnikami, dlatego rozmieszczenie ich oczu jest przystosowane do wypatrywania oraz polowania na zwierzynę. Co więcej, pole widzenia u kotów ma mniejszą powierzchnię niż u roślinożerców, dlatego też wąsy pomagają zlokalizować przeszkody, których koty nie są w stanie zobaczyć. Wąsy są wsparciem dla wzroku i odgrywają kluczową rolę zwłaszcza po zmroku. Koty dzięki wibryssom są w stanie wyczuć najsłabsze drgania powietrza. Co więcej, wibrysy pomagają w polowaniu, przytrzymywaniu ofiary, jak również w poprawnym wymierzeniu odległości podczas skoku.

  Wibrysy to jedne z najważniejszych narządów u kotów, dlatego też trzeba o nie bardzo dbać. Wąsy są niezbędne do życia i prawidłowego poruszania się kota. Trzeba podkreślić, że w przypadku pozbycia się wąsów czuciowych, kot nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Obcięcie, czy pozbycie się kocich wąsów będzie skutkować nieporadność u kota. W dodatku kot może wpadać w różne przedmioty, niedokładnie wymierzać odległość skoku, czy potykać się na płaskim podłożu. Ponadto bez swoich wąsów nie jest w stanie poprawnie polować. Dlatego też nigdy nie wolno obcinać kocich wąsów ani ich wyrywać!

  Reklama

  (zdjęcie: Annette Meyer)

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus