Więcej
  abckota.plZdrowieJakie suplementy dla kota?

  Jakie suplementy dla kota?

  -

  Zastanawiasz się jakie suplementy powinien dostawać twój kot? Czy jest to konieczne? Kiedy podawać suplementy? Dzisiejszy artykuł zawiera odpowiedzi na powyższe pytania. Ponadto opiszę kiedy koniecznie podawać suplementy kotu.

  Podstawowymi suplementami, jakie powinny znaleźć się w kociej diecie, są:

  Reklama
  • tauryna – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. O taurynie poczytacie więcej w artykule pt. Tauryna w diecie kota. Przypominając, wpływa m.in. na prawidłowe funkcjonowanie serca.
  • olej z dzikiego łososia – niezbędny suplement w dostarczeniu odpowiedniej ilości kwasów Omega 3, oraz EPA i DHA,
  • drożdże browarnicze – kompleks witamin z grupy B, selenu, magnezu oraz cynku.
  • kryl– źródło kwasów EPA i DHA,
  • algi – źródło jodu,
  • ostropest plamisty – wspomaga funkcjonowanie wątroby oraz oczyszczanie organizmu,
  • hemoglobina – źródło żelaza,
  • czystek – chroni przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi, poprawia odporność. Czystek nie jest koniecznym suplementem jednak warto go wprowadzić kiedy nasz kot wychodzi na zewnątrz i narażony jest atakiem pasożytów.
  • mączka kostna lub inne źródło wapnia – w przypadku gdy nasz kot nie je kości. Innym źródłem wapnia mogą być: zmielone skorupki jaj, czy cytrynian wapnia.

  Trzeba zaznaczyć, że powyższe suplementy stosuje się w trakcie przygotowywania indywidualnego posiłku. Jeśli podajemy kotu mokrą lub suchą karmę, wówczas nie ma konieczności podawania wymienionych suplementów.

  Suplementy, a podawanie karmy

  W przypadku podawania karmy suchej lub mokrej podawanie powyższych suplementów nie jest konieczne. Gdy karmimy naszego kociaka karmą suchą lub mokrą, to powinniśmy wybierać tylko taką karmę, która jest pełnowartościowa, czyli inaczej mówiąc, w jej składzie zawarte są wszystkie potrzebne witaminy i suplementy, które przyczynią się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego jedną z kluczowych rzeczy jest czytanie etykiet na opakowaniu karmy i analiza, czy skład jest odpowiednio skomponowany.  Dlatego też, jeśli podajemy już gotową karmę, to wybierajmy takie produkty, które mają jasno określone wartości, poza tym ich skład w pełni zaspokaja zapotrzebowania naszego kota.

  Reklama

  Kiedy podawać suplementy?

  Jeśli karmimy naszego kota surowym mięsem i komponujemy indywidualnie posiłki, wówczas musimy zadbać o podstawowe suplementy, czyli: drożdże, źródło wapnia (jeśli nie podajemy kości), algi, olej z łososia, kryl, hemoglobina.

  Inaczej sytuacja się ma w przypadku gdy podajemy gotową karmę wykonane przez producentów. Konieczność uzupełnienia o dodatkowe suplementy w trakcie karmienia karmą występuje wtedy, gdy podczas badań kontrolnych (morfologia, biochemia) wyjdą niedobory witamin. Zazwyczaj weterynarze sugerują weterynaryjne odpowiedniki. Ale warto zaznajomić się i uzupełnić dietę o naturalne suplementy, które z pewnością pozytywnie wpłyną na poprawę zdrowia kota.

  Kończąc, zawsze dbajmy o zdrowie naszych zwierząt. Starajmy się robić przynajmniej raz do roku badania krwi, aby ocenić stan zdrowia naszego kota, oraz w razie konieczności uzupełnić niedobory witamin.

   

  Reklama

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus