Więcej
  abckota.plZdrowieKaliciwiroza — objawy i leczenie

  Kaliciwiroza — objawy i leczenie

  -

  Kichnięcie u kota może być lekceważone przez większość opiekunów tych zwierząt. Jednak przy zaostrzonych stanach oraz pojawieniu się kociego kataru należy bardzo szybko reagować. Taki katar może być objawem kaliciwizory, który jest poważną jednostką chorobową. Poznaj co to jest kaliciwiroza? Jak przebiega ta choroba oraz w jaki sposób ją leczyć?

  Kaliciwiroza — co to jest?

  Wspomniana kaliciwiroza to choroba na tle wirusowym wywołana przez Caliciviridae (FCV). Zaliczana jest do bardzo odpornych wirusów, które giną tylko przy temperaturze powyżej 50°C. Co ciekawe ten patogen może zachowywać swoje właściwości zakaźne do 8 dni (w stanie wysuszenia, znajdując się w środowisku).

  Reklama

  Kaliciwirus odpowiada za wywołanie u kotów kociego kataru. Często występuje on w połączeniu z herpeswirusem. Ten „zestaw” może doprowadzać do różnych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i wywoływać groźne powikłania, które mogą towarzyszyć zwierzęciu przez resztę życia.

  Jakie są objawy kaliciwirozy?

  Warto wspomnieć, że kaliciwiroza występuje najczęściej u młodych, dojrzewających osobników. Dotyka ona kilkumiesięczne kocięta. Warto mieć na uwadze, że objawy mogą wystąpić u zwierząt w każdym wieku. Co więcej, narażone na tego wirusa są koty wychodzące jak i koty, które swoje życie spędzają w domu.

  Reklama

  Jak wcześniej wspomniano najczęstszym objawem kaliciwirozu jest katar u kota. Objawy dotyczą górnych dróg oddechowych. Dlatego podczas przebiegu tej choroby może wystąpić:

  • katar,
  • kaszel,
  • kichanie,
  • owrzodzenie błony śluzowej w jamie ustnej oraz na pyszczku,
  • wypływ z nosa oraz oczu.

  Wymienionym objawom może towarzyszyć gorączka, apatia oraz brak apetytu.

  W pierwszej fazie choroby można zauważyć surowiczy wyciek z nosa oraz oczu, który z czasem może zmieniać się w gęsty płyn w kolorze: białym, żółtym, czy zielonkawym. Bardzo często podczas kaliciwirozy mogą wystąpić powikłania takie jak: wrzody zlokalizowane na różnych częściach jamy ustnej oraz przełyku. Poza tym w bardzo zaostrzonych przypadkach może wystąpić zapalenie płuc oraz zapalenie stawów.

  Kaliciwiroza — leczenie

  Niestety kaliciwiroza jest chorobą, która jest ciężka do pełnego wyleczenia. Terapia polega na łagodzeniu objawów klinicznych. Poza tym wprowadza się leki, które uniemożliwią rozwój zakażenia bakteryjnego. Dlatego w przebiegu choroby stosuje się środki, które podnoszą odporność układu immunologicznego. Poza tym często wprowadza się antybiotyk, w celu zapobiegania zakażenia bakteryjnego (amoksycylinę, doxycyklina).

  Reklama

  Oprócz tego należy zadbać o kota, zapewnić mu wygodne warunki oraz odizolować od innych kotów, ze względu na możliwość zakażenia. Co więcej, trzeba zapewnić kotu regularne nawadnianie oraz podawanie jedzenia.

  Niestety ze względu na wystąpienie owrzodzeń w jamie ustnej, kot może niechętnie pobierać pokarm, a kluczem do szybkiego wyleczenia jest silny organizm. Dlatego należy podawać kotów jedzenie w postaci półpłynnej, o smakowitym zapachu, które zwierzak chętnie zje.

  Profilaktyka przeciw kaliciwirozie

  Warto wspomnieć, że na kaliciwirus jest dostępna szczepionka. Dlatego warto zaszczepić kociaka w wieku 9 tygodni.

  Po pierwszym szczepieniu należy podać kolejną dawkę po upływie 3 tygodni. Po tym zabiegu następne szczepienie powinno odbyć się za rok, a w późniejszym okresie wystarczy podawać dawkę przypominającą co dwa lata.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus