Więcej
  abckota.plZdrowieKastracja kota

  Kastracja kota

  -

  Kastracja to nic innego jak zabieg operacyjny polegający na uniemożliwieniu kotce zajścia w ciąże, a kocurowi zapłodnienia. Na czym polega kastracja, jakie są jej plusy i minusy? Kiedy kastrować kota?

  Co to jest kastracja?

  Kastracja to zabieg operacyjny polegający na wycięciu narządów rodnych u zwierzęcia. U kotek jest to wycięcie jajowodów, jajników, oraz macicy. Natomiast kastracja u kocurów polega na chirurgicznym wycięciu jąder. Cały zabieg przebiega pod wpływem narkozy, dlatego też pupil powinien być poddany kilkunastogodzinnej głodówce przed planowanym zabiegiem. W dodatku kilka dni przed planowaną operacją konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi oraz ocena stanu zdrowia zwierzaka. Podczas badań powinniśmy skupić się na wykonaniu morfologii oraz biochemii. Dodatkowo możemy wykonać dodatkowe USG narządów, jeśli badania krwi odbiegają od normy. W dodatku jeśli posiadamy rasę kota podatną na choroby kardiologiczne, to warto zbadać jego serce.

  Reklama

  Kiedy kastrować kota?

  Jest wielu zwolenników kastrowania młodych kotów, nawet tych kilku tygodniowych. Kiedy pupil osiągnie wiek kilku miesięcy, wielu właścicieli decyduje się na wspomniany zabieg. Warto jednak podkreślić, że nie powinno się wykonywać zabiegu kastracji przed osiągnięciem dojrzałości przez kota! Jest to bardzo ważne. W przypadku rozwijającego się organizmu ważnym narządem oddziałującym na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu u każdego zwierzęcia ma właśnie układ rozrodczy. Mimo że świetnym rozwiązaniem na niekontrolowane rozmnażanie się kotów jest wspomniany zabieg kastracji, to w przypadku młodego osobnika powinniśmy dać mu czas. Kastrację powinno się wykonywać po zakończonym etapie wzrostu i rozwoju kociaka.

  Często weterynarze określają, że kotki można wykastrować po pierwszej rui a kocury w okolicy 4-5 miesięcy, kiedy jądra zejdą do worka mosznowego. Jednak nie powinniśmy kierować się tą zasadą. Poprawną czynnością jest indywidualna analiza każdego kota. A tym samy powinno się określić, jak długo rasa się rozwija, jak długo rozwijali się rodzice, w jakiej kondycji jest zwierzak.

  Reklama

  Wielu weterynarzy przyjmuje utarte schematy, że osiągnięcie dojrzałości płciowej koty osiągają w wieku od 5 do 8 miesięcy życia. Jednak tak naprawdę kot rozwija się średnio do dwóch lat. Dlatego też wykonanie kastracji powinno odbywać się najwcześniej po ukończeniu 1,5 roku życia, a najlepiej po ukończeniu drugiego roku życia. Wówczas mamy pewność, że kot jest w pełni rozwinięta, a kastracja nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie jego organizmu oraz nie wywoła dodatkowych chorób.

  Plusy i minusy kastracji

  Kastracja staje się bardzo powszechna i polecana przez wszystkich lekarzy weterynarii oraz opiekunów, którzy posiadają kota jako członka rodziny, bez przeznaczenia do hodowli. Sam zabieg kastracji jest bardzo dobrym sposobem na:

  • zapobiegnięcie niechcianych ciąż u kotek,
  • zapobiegnięciu cyklicznych rui,
  • nieznośnego miauczenia przez dzień i noc w trakcie rui,
  • zapobieganie ropomacicze,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów sutków u kotek.

  U  kocurów kastracja przyczynia się do:

  • zapobiegnięcia posikiwania i zaznaczania terenów,
  • zapobiega wychodzenie na długie wędrówki w trakcie rui u kotek,
  • zmniejsza ryzyko śmierci przez pogryzienia lub potrącenia w trakcie wędrówek,
  • kocur nie wdaje się w bójki.

  W środowisku weterynaryjnym mówi się, że kastracja może przyczynić się do zapobiegnięcia rozwojowi różnych chorób, np. nowotworom jąder u kocurów. Jednak nie ma ogólnych i twardych danych opartych na badaniach, które potwierdzałoby tę tezę.

  Reklama

  Ponadto jeśli wykastrujemy kota przed osiągnięciem dojrzałości płciowej i przed zakończeniem wzrostu to zwierzę może być narażone na:

  • zaburzenia wzrostu, spowodowane nieprawidłowym rozwojem układu kostnego, który jest spowodowany przez opóźnienie kostnienia chrząstki wywołane zaburzeniem dojrzewania osteoklastów. Jest to spowodowane brakiem hormonów płciowych. U kotów wykastrowanych wcześniej, stwierdzono większą podatność na złamania kości.
  • otyłość,
  • zapalenie układu moczowo – płciowego (zwłaszcza niedrożność cewki moczowej u kocurów),
  • znaczne obniżenie odporności,
  • zaburzenia behawioralne,
  • zaburzenia dermatologiczne.

  Podsumowując, kastracja jest świetny sposobem na zapobiegnięcie niechciany miotów oraz niekontrolowanego rozmnażania się kotów. W dodatku ma swoje plusy, które ułatwiają, życie z kotem oraz chronią go przed zagrożeniami. Jeśli jednak planujemy kastrację kota, to w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę jego rozwój i dojrzałość płciową. Warto z zabiegiem poczekać do chwili, aż kot będzie w pełni rozwinięty.

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus