Więcej
  abckota.plZdrowieKiedy wykastrować kota?

  Kiedy wykastrować kota?

  -

  Każda kastracja wiąże się z  przygotowaniem zwierzaka do zabiegu oraz ryzykiem powikłać. Co więcej, kastracja musi być przeprowadzona w określonym wieku kota. Dlatego nasuwa się pytanie, kiedy wykastrować kota? Na co zwrócić uwagę, kiedy zdecydujesz się wykastrować kota? Jeśli szukasz odpowiedzi na wspomniane pytania, to koniecznie przeczytaj pozostałą część artykułu.

  Co to jest kastracja?

  Na wstępnie warto wspomnieć, co to jest kastracja i na czym ona polega. Mianowicie kastracja to szybki zabieg wykonywany w pełnej narkozie. Ma on na celu wycięcie jąder u kocurów lub jajników u kotek w celu pozbawienia pełnej płodności osobnika. U kocurów kastracja nazywana jest również orchidektomią. Natomiast u kotek ovariohisterectomia, czyli pozbycie się jajników oraz macicy.

  Reklama

  Kastrację przeprowadza się w celu uniemożliwienia rozmnażania się zwierząt.

  Kiedy wykastrować kota?

  Decydując się na kota, który ma być członkiem rodziny, bez przeznaczenia do hodowli, a tym samym do rozmnażania, należy przeprowadzić u niego zabieg kastracji. Cały zabieg powinno przeprowadzać się z głową. Najlepszym momentem do przeprowadzenia tego zabiegu jest osiągnięcie dojrzałości przez kota. Bardzo wczesna kastracja w młodym wieku często doprowadza do poważnych komplikacji, które mogą uwydatnić się po kilku lata.

  Reklama

  Warto, abyś wiedział, że proces rozwoju młodego organizmu jest zależny od układu rozrodczego — hormonów (głównie hormonów wzrostu, które wspomniany układ reguluje). Duża część weterynarzy określa, że proces kastracji można wykonywać już w wieku 4-5 miesięcy. Jednak ten wyznacznik może nie być odpowiedni dla każdego osobnika.

  Mianowicie w procesie określania odpowiedniego terminu kastracji kota należy wziąć pod uwagę:

  • płeć,
  • rasę,
  • czas rozwoju osobnika (opierając się na rozwoju rodziców oraz predyspozycji rasowych),
  • warunki, w jakich kot przebywa,
  • stan zdrowia zwierzaka.

  Dopiero po uwzględnieniu wszystkich tych czynników, należy określić wiek oraz podjąć decyzję o planowanym terminie kastracji.

  Czy kastracja jest bezpieczna?

  Tak, kastracja jest zaliczana do szybkich zabiegów, przy których nie występują zbyt duże komplikacje. Jednak przed samą operacją należy poddać zwierzaka badaniom, które określą stan funkcjonowania jego organizmu. Tak więc należy wykonać:

  Reklama
  • badania krwi (morfologię oraz biochemię),
  • USG jamy brzusznej,
  • dodatkowo echo serca.

  Często jednak weterynarze bagatelizują te badania i wykonują jedynie badania krwi. Dlatego warto poprosić o wykonanie pozostałych czynności. Dzięki nim możesz dokładnie sprawdzić funkcjonowanie kociego organizmu, a tym samym uchronić pupila przed komplikacjami.

  Więcej o kastracji:

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus