Więcej
  abckota.plZdrowieKonflikt serologiczny u kotów

  Konflikt serologiczny u kotów

  -

  Masz kotkę i chciałbyś ją pokryć? Marzysz o kocich maluchach? Niestety, nie jest to takie proste, jak może się wydawać. Wszyscy dobrzy hodowcy wiedzą, jak ważne jest sprawdzanie grupy krwi kotów przed planowanym kryciem. Brak takiego testu, może doprowadzić do konfliktu serologicznego u kotki. Co w efekcie może spowodować śmierć kociąt! Jeśli planujesz koci miot, sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, by uniknąć konfliktu serologicznego.

  Co to jest konflikt serologiczny i jak wygląda u kotów?

  Konflikt serologiczny występuje wówczas, gdy matka ma inną grupę krwi niż płód. Prowadzi to wówczas do poważnych następstw, które mogą być śmiertelne zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. U kotów, najczęściej występującą grupą krwi jest grupa A, która nie tworzy przeciwciał wobec innych grup. Natomiast do konfliktu serologicznego dochodzi, wówczas gdy kotka posiada grupę krwi typu B, a kocięta odziedziczą po ojcu grupę krwi A. W przypadku kotów dużym plusem jest fakt, że konflikt serologiczny nie zagraża kociakom w brzuchu matki. Kotka spokojnie donosi ciążę bez komplikacji.

  Reklama

  Problem pojawia się, gdy kociaki zaczną pić mleko kotki. Matka wytwarza przeciwciała, które magazynowane są w pokarmie. W momencie, gdy kocięta po porodzie zaczną przyjmować cenną siarę, do ich organizmu przenikają przeciwciała, które poważnie zagrażają życiu kociąt. Dodatkowo warto zaznaczyć, że konflikt serologiczny nie oznacza wady genetycznej kociąt.

  Jak działa dziedziczenie grupy krwi u kotów?

  U kotów wyróżniamy trzy grupy krwi. Krew A, B i AB. Grupa krwi w typie AB jest bardzo rzadką grupą krwi, a jej dziedziczenie nie jest jeszcze wyjaśnione przez naukę. Samo dziedziczenie grupy krwi i genetyka kotów nie jest skomplikowane w zrozumieniu. Typ A jest dominujący i wypiera typ B. Grupa krwi A, powstaje przez połączenie typu A od matki z typem krwi A od ojca. W efekcie powstaje typ grupy AA. Tak jest również w przypadku grupy B i AB. Np. miot, w którym kot posiada grupę krwi A (typ AA), a kotka AB będzie posiadał dwie różne kombinacje grup krwi: A (AA) i AB (jeden typ A od ojca i typ B od matki). Dzieje się tak, ponieważ typ A ojca łączy się zarówno z typem matki A, jak i z typem B. Musisz pamiętać, że do konfliktu dochodzi głównie wtedy, gdy kotka posiada krew grupy B (typ BB). Zatem kryjąc ją kotem z grupą krwi A lub AB, istnieje prawdopodobieństwo utworzenia kombinacji AA i AB. W takim przypadku trzeba mieć na uwadze, że dojdzie do konfliktu serologicznego!

  Reklama

  Kotka z grupą krwi B — czy zawsze należy oczekiwać konfliktu serologicznego?

  Konflikt serologiczny u kotów występuje tylko w przypadku, gdy kocięta otrzymają typ A od ojca. Zatem kotki posiadające grupę krwi B, najbezpieczniej będzie parować z kotami o tej samej grupie krwi. Wówczas posiadamy pewność, że kocięta będą mogły spożywać mleko matki i rosnąć zdrowo. Jeśli planujesz miot kociąt, to ważne jest, abyś wiedział, jaką grupę krwi ma samica oraz samiec. Jest to bardzo łatwe do sprawdzenia, wystarczy zrobić test genetyczny krwi u kota. Takie testy możesz zrobić u weterynarza. Do badania pobiera się krew lub wymaz z policzka. Na test należy czekać około 5 dni.

  Na takie badanie koniecznie powinni zdecydować się opiekunowie kotów brytyjskich. W przypadku tej rasy, aż 40% wszystkich kotów posiada grupę krwi B. Zatem konflikt serologiczny u kotów brytyjskich jest zdecydowanie bardziej prawdopodobny, niż w przypadku innych ras.

  Co, jeśli dojdzie do konfliktu serologicznego podczas ciąży kotki?

  W przypadku, gdy matka posiada grupę krwi B i dojdzie do konfliktu serologicznego w miocie, należy zadbać o to, by po porodzie kocięta z przeciwną grupą krwi nie pobierały pokarmu. Dlatego ważne jest sprawdzenie grupy krwi kociąt po ich narodzinach. Następnie należy odizolować te, które posiadają grupę krwi A.

  Reklama

  Maluchy należy dokarmiać przez pierwszą dobę specjalnym mlekiem z butelki lub oddać je kotce zastępczej. Po tym czasie, gdy pozostałe kotki wypiją już siarę matki, można dołączyć kocięta do miotu. W przypadku umożliwienia kociętom z konfliktu, wypicia siary matki skazujemy je na poważne problemy zdrowotne i śmierć. Przeciwciała zawarte w siarze, zaczynają atakować organizm kociaków i dochodzi do niedokrwistości homolitycznej i w efekcie do szybkiej śmierci maluchów.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus