Więcej
  abckota.plZdrowieKot po sterylizacji

  Kot po sterylizacji

  -

  Posiadając kota, warto rozważyć proces sterylizacji w pierwszych trzech latach życia. Warto dać kotu czas, aby jego organizm w pełni się rozwinął i następnie przystępować do procesu sterylizacji.

  Sterylizację poleca się dla kotów, które nie są przeznaczone do hodowli lub jeśli z innych przyczyn opiekun jest zmuszony do wykonania wspomnianego zabiegu. Jak zachowywać się po zabiegu sterylizacji? Na co zwrócić uwagę? Czy charakter naszego pupila może się zmienić po sterylizacji? W dzisiejszym artykule postaram się, opisać szerzej tematykę sterylizacji kota.

  Reklama

  Zabieg sterylizacji i kastracji

  Co to jest sterylizacja? W większości źródeł można znaleźć, że termin sterylizacji przypisuje się kotkom, a termin kastracji przypisuje się kocurom. Jednak warto wspomnieć, że sterylizację można przeprowadzić u kotki jak i u kocurów. Tak samo z kastracją. Zabieg kastracji można przeprowadzić u samców oraz samiczek kota.
  Czym różni się sterylizacja od kastracji. Sterylizacja jest to podwiązanie jajowodów w przypadku kotki oraz nasieniowodów w przypadku samca. Inaczej mówiąc, jest to bezpłodność nadana w sposób chirurgiczny. W dodatku sterylizacja jest często wykonywana w sposób laparoskopowy. Kastracja natomiast jest zabiegiem trwałym i polega na wycięciu narządów rodnych, czyli jajowodów u kotki oraz jąder u kocurów.

  Na co zwrócić uwagę podczas sterylizacji

  Przed sterylizacją warto zadbać o wybór odpowiedniej kliniki, która w prawidłowy sposób wykonana zabieg sterylizacji kota. Należy zaznaczyć, że sam przebieg nie jest skomplikowany. Jednak zawsze istnieje ryzyko powikłań podczas operacji, dlatego też warto wcześniej się do niego przygotować.

  Reklama

  Wspomniany wybór kliniki i odpowiedniego lekarza to bardzo ważny punkt. Staraj się wybrać takich specjalistów, którzy podchodzą do zwierzaka jak do istoty żywej. Niestety coraz częściej widzę tendencję traktowania klienta bardzo przedmiotowo, typu „zostaw pieniądze i uciekaj”. Pamiętaj, staraj się unikać tego typu przychodni. Na rynku jest szeroka gama lekarzy weterynarii, jednak niewielu z nich patrzy naprawdę na dobro zwierzaka.
  Kolejnym ważnym aspektem to wykonanie podstawowych badań krwi – morfologii oraz biochemii, jeszcze przed zabiegiem sterylizacji. Często zabiegi są wykonywane bez wcześniejszych badań, a jest to podstawa, aby podać zwierzakowi narkozę. Należy pamiętać, że badania krwi dają sygnał, czy kot zalicza się do zabiegu. Jeśli parametry będą odbiegać od normy, wówczas lepiej przełożyć zabieg na inny dzień, postarać się o normalizację wyników i wykonać zabieg kiedy wyniki wrócą do normy. Wykonanie badań krwi jest nieuniknione i każdy lekarz powinien zadbać o ich wykonanie jeszcze przed sterylizacją kota. Dzięki temu możemy uchronić naszego kota przed zagrożeniem życia i uniknąć powikłań pooperacyjnych.

  Kiedy wyniki krwi potwierdzają poprawny stan do zabiegu, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, to możemy przygotowywać się do sterylizacji. Przeważnie każdy opiekun dostaje informację odnośnie wytycznych przed sterylizacją. Do podstawowych czynności, które należy wykonać to nie podawanie kotce jeść minimum 6-10 godzin przed sterylizacją. Lepiej nie dawać wieczornej kolacji oraz śniadania. Jest to bardzo ważne, ponieważ żołądek w trakcie zabiegu musi być pusty, bez treści pokarmowej.

  Samopoczucie po zabiegu sterylizacji

  Zabieg sterylizacji nie zalicza się do przyjemnych rzeczy dla naszego zwierzaka. Niestety kotka przez najbliższe dni może być bardzo apatyczna i niechętna do psot oraz zabaw. W dodatku może niechętnie jeść oraz pić. Więcej odnośnie doboru jedzenia dla kotek po sterylizacji przeczytacie w artykule „Jak karmić kotkę po sterylizacji”.
  Wspomniana apatia jest spowodowana bólem oraz stanem po narkozie. Prawdopodobnie po dwóch dnia kotka powinna wracać do „żywych”. Jednak należy wprowadzić baczne obserwacje. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, które się nasilają wraz z upływem dni, to koniecznie zgłoś się do lekarza, który przeprowadzał zabieg. Warto podkreślić, że nie zmuszajmy kota do zabaw przez najbliższe dwa tygodnie. W trakcie kilkunastu dni po sterylizacji powinniśmy zadbać o prawidłowe gojenie się rany. Dlatego też wszelkie zabawy należy odłożyć „na potem”, ponieważ mogą one doprowadzić do zerwania szwów.

  Rana po sterylizacji

  Po sterylizacji warto zadbać o pielęgnację rany pooperacyjnej. Jeśli zabieg został przeprowadzony przy użyciu laparoskopu wówczas rana jest niewielkich rozmiarów.
  W pierwszej kolejności należy słuchać rad lekarza, który przeprowadzał zabieg. Zazwyczaj kotce zostaje przepisany antybiotyk oraz środki do pielęgnacji rany. Jeśli nie uzyskamy informacji odnośnie pielęgnacji cięcia, wówczas przez pierwsze 3 dni warto przemywać ją np. roztworem rivanolu, który odkaża, ale nie powoduje uczucia szczypania. Jeśli tylko pojawi się strupek, to starajmy się przemywać ranę coraz rzadziej. W dodatku warto zaopatrzyć się w specjalne ubranko, które zapobiega wylizywanie rany przez kota. Warto zakupić taki kombinezon zwłaszcza na kilka pierwszych dni po zabiegu. Tym samym kot nie będzie podrażniał swojej rany oraz nałożonych szwów.

  Reklama

  Kilka dni po sterylizacji powinniśmy udać się na wizytę kontrolną do weterynarza, aby ocenił stan gojenia się rany. Jeśli wszystko przebiega w porządku, to dalsze przemywanie rany nie jest konieczne. W dodatku koty w ślinie posiadają lizozym, który ma właściwości odkażające. Dlatego też podczas wylizywania kotka automatycznie pielęgnuje gojącą się ranę.

  Zmiana charakteru kota po sterylizacji

  Jedne koty przechodzą sterylizację lepiej drugie gorzej. Jedne zmieniają swoje zachowanie drugie nie. Jednak trzeba zaznaczyć, że proces sterylizacji i pozbycia się narządów rodnych ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dlatego też trzeba przygotować się na to, że kotka może być mniej aktywna i więcej spać. W dodatku może wystąpić pogorszenie jakości sierści oraz zmiana zachowania kota. Zazwyczaj koty po sterylizacji są jeszcze większymi pieszczochami.

  O kastracji kota można przeczytać na: https://abckota.pl/zdrowie/kastracja,3444.html

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus