Więcej
  abckota.plZdrowieŁupież u kota

  Łupież u kota

  -

  Łupież to problem skórny, który nie koniecznie występuje tylko u ludzi. Może on dotykać również koty. Przyczyn, przez które powstaje łupież, może być wiele. Jeśli Twój kot ma tę dolegliwość, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

  Skąd się bierze łupież u kota?

  Najczęściej łupież u kota powstaje na wskutek rogowacenia i łuszczenia się komórek skóry (naskórka). Uwydatnia się on w postaci białych niewielkich cząstek, które rozsiane są po sierści. Może przybierać kształt drobnego piasku, lub niewielkich płateczków. Łupież często nazywany jest łojotokiem skórnym i zazwyczaj towarzyszy mu osłabienie jakości sierści oraz skóry. U kotów pojawia się on u nasady ogona oraz na kręgosłupie. Oprócz tego może występować w innych miejscach na ciele zwierzaka.

  Reklama

  Skąd się bierze łupież u kota?

  Przyczyn powstawania łupieżu u kota może być naprawdę wiele. Najczęściej jest to problem w zakresie łuszczenia się naskórka, który objawia się zbyt intensywnym rogowaceniem. Warto dodać, że naturalny proces wymiany naskórka jest praktycznie niezauważalny. Dlatego pojawienia się łupieżu na kocim ciele, świadczy o problemach skórnych, alergicznych, lub innych.

  • Reakcję alergiczną skóry — jedną z przyczyn powstawania łupieżu u kotów może być uczulenie na serwowany pokarm. Często niewłaściwie dobrana dieta składająca się z nieprzyswajalnych składników, może powodować niewłaściwe reakcje skórne.
  • Pasożyty — bardzo często łupież wywołany jest przez różnego rodzaju pasożyty, do których można zaliczyć m.in. pchły, wszy, wszoły. W tym przypadku dochodzi do reakcji alergicznej na ślinę pasożyta. Warto dodać, że opisywana reakcja rogowacenia naskórka może pojawiać się również podczas pasożytów wewnętrznych.
  • Niewłaściwie dobrane kosmetyki — kolejną przyczyną powstawania łupieżu o kotów, są niewłaściwie dopasowane kosmetyki. Tutaj mowa jest o szamponach oraz odżywkach. Łupież u kota często powstaje po kąpieli pupila. Zazwyczaj objawy przechodzą po kilku dniach.
  • Uczulenie na środki przeciwpasożytnicze — kolejną przyczyną powstawania łupieżu może być niewłaściwa reakcja organizmu na zastosowane środki przeciwpasożytnicze typu spot-on, obroże, lub spraye.
  • Uczulenie na suplementy oraz lekarstwa — czasami może dojść do wystąpienia łupieżu u kotów po zastosowaniu określonych suplementów lub po podaniu leków.
  • Stres — często łupież u kota występuje, kiedy zwierzak poddany jest na sytuacje stresujące. Do takich sytuacji można zaliczyć: przeprowadzkę, wizytę u lekarza weterynarii, transport pupila w samochodzie, zmianę otoczenia, wprowadzenie nowego zwierzaka do domu.
  • Infekcje skórne — kolejną przyczyną powstawania łupieżu u kota są różnego rodzaju infekcję na tle grzybiczym lub bakteryjnym. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia.

  Jak leczyć łupież u kota?

  W trakcie leczenia łupieżu kluczowym czynnikiem jest zdiagnozowanie powodu jego powstawania. Wszelkie szampony likwidujące łupież, nie pomogą, jeśli przyczyna jego tworzenia nie będzie potwierdzona. W związku z tym, jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, to warto udać się do lekarza weterynarii w celu diagnozy. Ważne, aby nie leczyć zwierzaka domowymi sposobami, kiedy nie wiemy, co wywołuje nadmierne rogowacenie naskórka.

  Reklama
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus