Więcej
  abckota.plZdrowieNa co są uczulone koty?

  Na co są uczulone koty?

  -

  Koty, podobnie jak ludzie oraz psy mogą być uczulone na różne rzeczy. Najczęściej spotykanym uczuleniem jest alergia pokarmowa, ale nie jest ona jedynym uczuleniem u kotów. Podczas uczulenia koty mogą mieć różne objawy, które czasami mogą niejasno wskazywać, co naszemu pupilowi dolega. Dlatego watro wcześniej zapoznać się, w jaki sposób szybko reagować podczas uczulenia u kota.

  Co to jest uczulenia?

  Uczulenie u kota inaczej zwane alergią jest to nadmierna reakcja ze strony układu immunologicznego kota na uczulające organizm alergeny. Alergia z greckiego oznacza allos- inny + ergos – reakcja. Mianowicie jest to reakcja układu immunologicznego na nieznane dla organizmu substancje, które występują w środowisku. Pod wpływem wspomnianej obcej substancji, czyli alergenu, organizm reaguje w charakterystyczny sposób. W zależności od uczulenia mogą występować róże objawy u kota.

  Reklama

  Jakie uczulenia może mieć kot?

  Najczęściej spotykanym uczuleniem u kotów jest alergia pokarmowa, ale nie tylko. Tak naprawdę koty mogą być uczulone na różne czynniki. Warto podkreślić, że każda reakcja uczuleniowa może być odmienna oraz inaczej się objawiać.

  • Alergia pokarmowa – to najczęściej spotykane uczulenie u kotów. W skrócie jest to reakcja organizmu po zjedzeniu pokarmu, które wywołuje niepożądaną reakcję od strony układu immunologicznego. Warto podkreślić, że alergia pokarmowa u kotów to coś innego niż nietolerancja pokarmowa. Najczęstszymi objawami alergii pokarmowej po zjedzeniu (najczęściej nieodpowiedniego, uczulającego kota gatunku mięsa) są: wyłysienia sierści, łzawienie z oczu, wyciek surowiczy z nosa, nalot w uszach, nadmierne drapanie sierści.
  • Uczulenie na alergeny w powietrzu – tak jak w przypadku ludzi, tak i koty mogą być uczulone na różnego rodzaju pyłki unoszące się w powietrzu. Najczęściej wspomniana reakcja alergiczna nasila się wraz z nastaniem wiosny i lata. Wtedy gdy rośliny nadmiernie pylą. Ale nie tylko w trakcie wiosny koty uczulają się na alergeny w powietrzu. Także w trakcie zimy występuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na smog. Najczęściej spotykanymi objawami z tej kategorii uczulenia u kota mogą być: katar, kaszel, kichanie, wyłysienie sierści.
  • Uczuleni na pasożyty – do kolejnych alergii, które silnie uczulają kota, są alergie na ślinę pasożytów. W tym przypadku najczęstszym winowajcą alergii u kota są pchły i ich ślina, która może być silnym alergenem dla kocich pociech. W tym przypadku do najczęstszych objaw, oprócz nadmiernego drapania, są wyłysienia z charakterystycznie zaczerwienioną skórą.
  • Uczulenia na substancje chemiczne – kolejnym alergenem, który wpływa na mocną reakcję od strony układu immunologicznego, może być uczulenie na związki chemiczne zawarte w różnego rodzaju środkach kosmetycznych oraz higienicznych. Do najczęstszych sprawców uczulenia na substancje chemiczne możemy zaliczyć różnego rodzaju szampony, odżywki. Poza tym do tej grupy możemy dodać produkty chemiczne do zwalczania inwazji kleszczy i pcheł. Czyli wszelkie obroże, krople i spreye przeciw pasożytom. W tym momencie chciałabym podkreślić, że niekoniecznie muszą być to środki typowo dla kotów. Koty mogą uczulać również produkty chemiczne, którymi czyścimy nasze mieszkanie lub dom. Dlatego kiedy zauważymy niepokojące objawy, do których możemy zaliczyć: nadmierne drapanie, wyłysienia, kichanie, kaszel, wyciek z nosa oraz oczu. Wówczas warto zastanowić się, czy nie wprowadziliśmy w życie nowego środka chemicznego, który uczula naszego pupila.

  Najczęstsze objawy uczulenia u kota

  Objawy uczulenia u kotów mogą być różne. Wszystko zależne jest od rodzaju uczulenia oraz alergenu, który wywołuje silną reakcję układu immunologicznego u kota. Jednak do najczęściej spotykanych objawów alergii u kotów możemy zaliczyć:

  Reklama
  • nadmierne drapanie,
  • wyłysienia,
  • wydzielina w uszach o charakterystycznym ciemnym kolorze oraz charakterystycznym zapachu,
  • biegunka,
  • kichanie,
  • kaszel,
  • surowicza wydzielina z nosa
  • nadmierna wydzielina surowicza lub ropna z oczu,
  • zaczerwienienie skóry.

  Jak wyleczyć uczulenie

  Często opiekunowie kotów zastanawiają się, czy można wyleczyć uczulenie u kota. Są małe szanse, jednak w większości przypadków jest to niemożliwe.  Natomiast można pomóc kotu, aby reakcja alergiczna nie występowała. Najlepszym sposobem jest pozbycie się alergenu wywołującego nadmierną reakcję alergiczną z otoczenia kota. Tak więc, jeśli kota uczula określony gatunek mięsa, to wyeliminujmy go z jego jadłospisu, jeśli kot ma uczulenie na obrożę przeciw pasożytom, to jej nie stosujmy itd.

  W przypadku, gdy nie możemy w pełni zwalczyć stężenia odpowiedniego alergenu, tak jak jest to w przypadku uczulenia na różne substancje w powietrzu, wówczas można zastosować odpowiednie leki z grupy leków immunosupresyjnych (najczęściej glikokortykosteroidy), które mają za zadanie łagodzenie reakcji układu immunologicznego. Jednak nadmierne stosowanie leków, może mieć duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, zwłaszcza na zmniejszenie odporności zwierzęcia. Jednak każde stosowanie leków musi być pod kontrolą lekarza weterynarii.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus