Więcej
  abckota.plZdrowieNadwaga u kota

  Nadwaga u kota

  -

  Jak radzić sobie z nadwagą u kota? Nadwaga u kotów to często spotykane zjawisko. Mimo że zwierzak może być odbierany wśród społeczeństwa jako słodki kotek, to nagromadzenie tłuszczu na ciele osobnika może prowadzić do poważnych dolegliwości, które utrudnią życie pupila.

  Reklama

  Gruby kot- powody otyłości

  Do głównych przyczyn powstania otyłości u kotów jest:

  • zbyt duża zawartość węglowodanów,
  • zbyt duży dzienna dawka pokarmowa,
  • mała aktywność ruchowa,
  • problemy zdrowotne.

  Głównym powodem gromadzenia się tkanki tłuszczowej u kotów jest źle dobrana dieta, z dużą zawartością węglowodanów pochodzących ze zbóż w karmie suchej. Dlatego też zawsze należy sprawdzać skład karmy podczas jej wyboru oraz udział procentowy składników w niej zawartych. Więcej informacji odnośnie doboru odpowiedniej karmy suchej znajdziecie w artykule: Karma sucha- na co zwrócić uwagę przy wyborze.

  Reklama

  Kolejnym powodem otyłości jest zbyt duży posiłek. Czasami tworząc jedzenie samodzielnie, podając gotową karmę suchą lub mokrą, ilość dziennej porcji jedzenia może przekraczać tej odpowiedniej dla danego kota, co również przyczynia się do gromadzenia tkanki tłuszczowej. W tej sytuacji należy stopniowo obciąć ilość serwowanego pokarmu.

  Ponadto brak ruchu oraz mało aktywny tryb życia to kolejny powód, który powoduje otyłość. Koty zaliczane są do zwierząt, które większość dnia śpią. Dlatego też podczas doboru diety oraz wyznaczenia dziennej porcji jedzenia, opiekun powinien wziąć pod uwagę aktywność swojego pupila. Kiedy nasz pupil jest wyjątkowo leniwy, należy codziennie poświęcić czas na zabawę razem z naszym kotem. Zachęci to naszego zwierzaka do ruchu, wzmocni więź pomiędzy kotem a opiekunem, i jednocześnie przyczyni się do spalenia tkanki tłuszczowej.

  Kolejnym powodem otyłości u kotów może być niedoczynność tarczycy. Tarczyca to gruczoł, który odpowiada za działanie szeregu czynności w organizmie. Podczas nabytej niedoczynności tarczycy, dorosłe koty są otyłe pomimo zmniejszonego apetytu. W dodatku temu problemowi towarzyszą również inne objawy kliniczne, m.in. mogą wystąpić wyłysienia, apatia, problemy skórne.

  Jak walczyć z otyłością u kota?

  W pierwszej kolejności należy zapewnić ruch, ale w sposób stopniowy. Niestety otyłe koty są narażone na problemy z aparatem ruchu, więc w trakcie wdrażania dodatkowej aktywności fizycznej powinniśmy robić to małymi kroczkami. A z każdym kolejnym dniem zwiększać spacery czy zabawę z kotem o kolejne kilka minut.

  Reklama

  Kolejną rzeczą jest ograniczenie spożywanego jedzenia, ale również w sposób stopniowy, ograniczając tylko niewielką ilość pożywienia. Ważnym aspektem jest przeanalizowanie, jakim pokarmem żywimy naszego kota. W sytuacji, gdy kot jest żywiony źle zbilansowanym jedzeniem, należy zmienić pożywienie na pełnowartościowe jedzenie, która dostarczy kotu wszystkie potrzebne wartości odżywcze.

  Ponadto podczas odchudzania naszego kota, konieczne jest wyeliminowanie wszystkich przekąsek. Duża ich ilość może przyczyniać się do niepotrzebnego odkładania tkanki tłuszczowej.

  Kończąc, zawsze należy zadbać o aktywność naszego pupila oraz podawanie posiłków składających się tylko z pełnowartościowego jedzenia, aby nie doprowadzić do nadwagi u kota. Niestety ta choroba cywilizacyjna przyczynia się do wielu innych chorób, które mogą skrócić życie kota. Otyłe koty częściej zapadają na choroby nowotworowe, czy choroby aparatu ruchu.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus