Więcej
  abckota.plJedzenieNietolerancja pokarmowa u kota

  Nietolerancja pokarmowa u kota

  -

  Nietolerancja pokarmowa u kota jest często mylona z alergią pokarmową. W przypadku tych dwóch jednostek chorobowych objawy mogą być zbliżone, jednak podłoże, które je wywołuje, jest zupełnie inne. Jeśli szukasz informacji, co to jest nietolerancja pokarmowa, skąd się ona bierze, i jak ją leczyć, to zapraszam do lektury.

  Co to jest nietolerancja pokarmowa?

  Nietolerancja pokarmowa to błędna reakcja organizmu. Co więcej, duża część kotów domowych cierpi na wspomnianą jednostkę chorobową. Wspomniana choroba to nic innego jak niewłaściwa reakcja organizmu na serwowane pożywienia, a zwłaszcza związki chemiczne w nim zawarte. Innymi słowy, nietolerancja pokarmowa to patologiczne działanie enzymatyczne, metaboliczne, czy toksyczne organizmu. Prościej mówiąc, organizm futrzaka, nie wytwarza np. odpowiedniego enzymu, który pozwoli strawić podawany posiłek. Przykładem może być mleko.

  Reklama

  Małe kociaki rodzą się ze zdolnością do trawienia laktozy, czyli posiadają enzym zwany laktazą, który to skutecznie trawi laktozę dostarczaną wraz z mlekiem matki. Jednak wraz z rozwojem kocięcia wytwarzanie wspomnianego enzymu zanika, a tym samym kot traci zdolność do trawienia laktozy. Dlatego też kiedy podamy dorosłemu kotu mleko, prawdopodobnie skończy się to biegunką i wzdęciami, czyli nietolerancją pokarmową.

  Nietolerancja pokarmowa, a alergia pokarmowa

  Bardzo często termin nietolerancji pokarmowej mylony jest z alergią pokarmową. Te dwa terminy są zamiennie stosowane, co jest dużym błędem.

  Reklama

  Alergia pokarmowa wywołana jest przez działanie układu immunologicznego. Tak więc pierwsze objawy tego schorzenia można zauważyć po kilku dniach od podania posiłku. Co więcej, najczęstszymi reakcjami w tym przypadku są zmiany skórne, świąd, łzawienie oczu, wypadanie sierści, a na końcu typowe problemy układu pokarmowego.

  Nietolerancja pokarmowa to z kolei reakcja, która nie jest wywołana przez układ immunologiczny (odpornościowy), tylko przez układ pokarmowy. Innymi terminami nietolerancji pokarmowej są:

  • nieimmunologiczna nadwrażliwość pokarmowa,
  • niealergiczna nadwrażliwość pokarmowa.

  Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej?

  Nietolerancja pokarmowa u kota może uwydatniać się w różny sposób, najczęstszym z objawów jest silna biegunka, tuż po zjedzeniu określonego posiłku. W dodatku może wystąpić:

  • apatia,
  • wymioty,
  • wzdęcia,

  W jaki sposób leczyć nietolerancję pokarmową?

  Niestety jeśli zwierzak cierpi na nietolerancję pokarmową, to leczenie powinno opierać się na eliminacji pokarmu, który wywołuje wspomnianą reakcję. Tak więc w przypadku tej jednostki chorobowej należy zastosować dietę eliminacyjną, która jasno pokaże jaki posiłek nie sprzyja zwierzakowi.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus