Więcej
  abckota.plZdrowieOtyłość u kota

  Otyłość u kota

  -

  Dzisiaj zajmiemy się tematem otyłości u kotów. Niestety jest to coraz częstsze zjawisko, które bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz tryb życia kotowatych. Dlatego też jako opiekunowie, powinniśmy zadbać o odpowiednią kondycję naszych pupili.

  Co to jest otyłość u kota?

  Otyłość u kota oznacza, nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Jest ono spowodowane nieodpowiednim żywieniem kota, jak również nieodpowiednim trybem życia futrzaka. Najgorszą formą otyłości jest nagromadzenie tkanki tłuszczowej na narządach wewnętrznych. To sprawia, że wspomniane organy nie funkcjonują poprawnie, co następnie przyczynia się do powstania odrębnych chorób.

  Reklama

  Najczęściej spotykanymi problemami, wywołanymi przez otyłość są:

  • choroby układu pokarmowego – m.in. zapalenie trzustki u kota, niewydolność nerek, rak jelit.
  • choroby układu krążenia – do tej grupy można zaliczyć m.in. kardiomiopatię, otłuszczenie żył,
  • cukrzyca,
  • spadek odporności,
  • osowiałość i apatia.

  Powyżej wymieniłam tylko kilka z chorób, które mogą zostać wywołane na skutek otyłości u kotów. Tak naprawdę jest ich o wiele więcej.

  Reklama

  Jakie koty narażone są na otyłość?

  Wraz z wiekiem spada metabolizm oraz chęć do aktywności fizycznej kotów. Dlatego też pomiędzy 6 a 10 rokiem życia koty najbardziej tyją, jednak nie zawsze. Są koty, które przez całe życie trzymają doskonałą formę.

  Problemy z otyłością mogą spotkać koty, które:

  • nie wychodzą na zewnątrz, a ich opiekun nie zapewnia im codziennej aktywności,
  • koty, które zbyt często (w dużych ilościach) spożywają posiłek,
  • koty na suchej karmie, która nie jest pełnowartościowa oraz w składzie przeważają węglowodany,
  • zostały poddane zabiegowy kastracji, wówczas metabolizm w organizmie spada,
  • u zwierząt z problemami behawioralnymi.

  Jak zapobiegać otyłości u kota?

  W pierwszej kolejności należy zadbać o dietę naszego pupila. Kot powinien dostawać pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia. W dodatku jedzenie powinno składać się w większości z produktów mięsnych. Należy rezygnować z pokarmu, który w swoim składzie posiada duże ilości węglowodanów. Węglowodany przyczyniają się do nadmiernego odkładania tłuszczów w organizmie. Dlatego też unikajmy produktów, w których składzie jest ryż, makaron i tego typu składniki.

  Ponadto właściciel powinien zadbać o aktywność fizyczną pupila. Wiadome jest, że koty należą to zwierząt, które większość czasu śpią. Jednak w przypadku, gdy nasz kot nie wychodzi na zewnątrz i prowadzi tryb „kota domowego”, wówczas postarajmy się poświęcić codziennie 20 minut na zabawę z kotem. Świetnym sposobem na aktywność fizyczną są spacery z futrzakiem. Zobacz nasz artykuł „Jak spacerować z kotem”.

  Reklama

  W dodatku jeśli mamy czas oraz chęci to świetnym sposobem na zapewnienie fit sylwetki jest zmiana pokarmu na dietę surową. Tak naprawdę w przypadku karmienia BARF, możemy w pełni kontrolować, co podajemy naszemu kotu oraz w jakich ilościach.

  Kończąc, jako opiekun kota zawsze zadbaj o to, aby Twój zwierzak miał zdrową szczupłą sylwetkę. Życie kotów jest lepsze, gdy nie są otyłe. Otyłość przyczynia się do wielu groźnych chorób. Ponadto utrudnia funkcjonowanie kota. Nie patrzmy na to, że gruby kot to słodki kot. Lepiej zadbać o jego kondycję i zdrowie, aby cieszył się długim i zdrowym życiem.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus