Więcej
  abckota.plZdrowiePchły u kota

  Pchły u kota

  -

  Pchły to pasożyty, które żywią się krwią zwierząt. Dojrzałe postacie osiedlają się m.in. na ciele kotów. Kocia pchła, inaczej Ctenocephalides Felis, jest zaliczana do jednych z najczęściej występujących insektów wśród zwierząt na świecie. Pchły z tego gatunku są powszechnie spotykane w Europie. Co więcej, należy podkreślić, że są to pasożyty-przenosiciele (wektory) dla różnych chorób m.in. Bartonelli. Ponadto nasilenie występowania pcheł przebiega w okresie ciepłych pór roku, jak również w wewnątrz zabudowań, w których temperatura sprzyja cyklowi życia tych pasożytów.

  Objawy zapchlenia u kotów

  Do jednych z głównych objawów występowania pcheł u kota jest:

  Reklama
  • nasilenie częstotliwości wylizywania sierści,
  • ciągłe drapanie,
  • świąd,
  • reakcje alergiczne,
  • apatia,
  • pojawienie się strupków na ciele,
  • wypadanie sierści i wyłysienia ciała.

  Należy podkreślić, że w przypadku kotów, objawy mogą występować zależnie od kilku czynników, do których możemy zaliczyć m.in. długość czasu trwania inwazji, zarażenie kota na choroby przenoszone przez pchły, występowanie reakcji układu immunologicznego na ślinę pcheł. Dlatego też w przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pupila, należy szybko rozpocząć obserwację, zdiagnozować kota, oraz podjąć stosowne leczenie.

  Diagnoza pcheł u kotów

  Do najprostszych sposobów wykrycia zapchlenia u kota jest przeglądnięcie sierści u nasady włosa oraz rozpoznanie czy występują postacie dorosłe, charakterystyczne ukąszenia wraz ze strupkami, oraz odchody pasożytów. Dorosła postać pchły jest koloru brązowego o wielkości do 6 mm, jest skoczna i szybko się porusza na ciele zwierzęcia. Trzeba podkreślić, że w przypadku małej inwazji, pchły mogą być niezauważalne. Jedną ze sposobów diagnozy jest wyczesanie kota nad białą zwilżoną kartką lub bibułą. Dzięki temu, w szybki sposób można zdiagnozować występowanie Ctenocephalides Felis.

  Reklama

  Jak wyleczyć kota z pcheł?

  W przypadku zdiagnozowania występowania pcheł u kotów należy użyć bardzo dobrych preparatów, które pozbędą się pcheł oraz zabezpieczą zwierzaka na przyszłość. Leczenie jest zależne od wielkości inwazji pasożytów, reakcji kota na dany środek leczniczy, jak również wybranego preparatu. Do leczenia zapchlenia można użyć m.in. obroży, kropel aplikowanych w okolicach kłębu (okolice grzbietu), oraz preparatów do spryskiwania kota.

  Ze względu na to, że jaja pcheł spadają i osadzają się w różnych miejscach np. w dywanie, meblach tapicerowanych, podłodze itd., gdzie następnie po około 10 dniach wykluwają się stadia larwalne, które następnie prowadzą dalszy cykl rozwoju w otoczeniu, którym mieszka zwierzak. Dlatego też należy zadbać o czystość miejsca, w którym przebywa kot, poprzez częste, regularne sprzątanie oraz użycie środków, które spowodują pozbycie się pasożytów. Zawsze należy pamiętać o sprawdzeniu składu preparatów do zwalczania pcheł i innych typów pasożytów! Preparaty muszą być z przeznaczeniem dla kotów!

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus