Więcej
  abckota.plZdrowiePierwsze odrobaczanie kota

  Pierwsze odrobaczanie kota

  -

  Odrobaczenie kotów to konieczna profilaktyka, która powinna być wykonywana regularnie co określony czas. Inaczej odrobacza się małe kocięta, a inaczej dorosłe koty. Dzisiaj zajmiemy się tematem odnośnie pierwszego odrobaczenia kota, co ile powinno ono być wykonywane, na co zwrócić uwagę, oraz w jaki sposób podawać preparaty odrobaczające.

  Odrobaczanie małego kociaka

  Małe kocięta są bardziej narażona na zarobaczenie pasożytami wewnętrznymi takimi jak glista kocia czy Lamblia. Warto wspomnieć, że maluchy mogą zostać zarobaczone wraz ze ssaniem mleka od swojej mamy, która posiada pasożyty w swoim ciele. Dlatego też kiedy planujemy miot kociąt, należy jeszcze przed planowanym kryciem kocią mamę odrobaczyć.

  Reklama

  Małe kocięta odrobacza się regularnie po skończeniu 4 tygodni ich życia. Czynność tą powinno się przeprowadzać regularnie co dwa tygodnie. Ponadto należy tak zaplanować odrobaczenie, aby przebiegało minimum tydzień przed planowanym szczepieniem profilaktycznym. Dotyczy to małych kotków jak również dorosłych osobników.

  Ostatnie odrobaczenie małego kociaka powinno być wykonane wraz z osiągnięciem przez niego 15 tygodnia życia. Należy podkreślić, że odrobaczenia, jak również szczepienia powinny być dostosowane do sytuacji zdrowotnej kociaka. Nie powinno się odrobaczać kota kiedy jego organizm jest osłabiony i jest w trakcie przebywania choroby.

  Reklama

  W dodatku należy odrobaczać wszystkie małe kocięta z miotu, matką kociąt oraz pozostałe osobniki w stadzie (jeśli kotka ma z nimi kontakt).

  Objawy zarobaczenia u kota

  Objawy zarobaczenia mogą być różne, dlatego też zawsze należy mieć pupila na oku i bacznie się mu przyglądać. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, należy natychmiast reagować.

  Do podstawowych objawów zarobaczenia u kotów możemy zaliczyć:

  • szybka utrata masy ciała,
  • pogorszenie jakości sierści,
  • apatia,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • pojawienie się pasożytów w kale,
  • osłabienie organizmu oraz większa podatność na choroby,
  • problemy neurologiczne,
  • naprzemienne zaparcia praz biegunki,
  • charakterystyczny kaszel,
  • obecność nadmiernego śluzu oraz krwi w kale,
  • anemia.

  Warto wspomnieć o tym, że lekceważenie powyższych objawów może przyczynić się do dużego wyniszczenia organizmu, a nawet zgonu zwierzaka.

  Reklama

  Jak podawać kotu tabletki na odrobaczenie?

  Koty zaliczane są do zwierząt problematycznych w podawaniu jakichkolwiek środków doustnych. Dlatego też najlepszym sposobem na aplikację tabletek na odrobaczenie, i nie tylko, jest rozdrobnienie tabletki i wymieszanie jej z odrobiną masła, tak aby konsystencja była w formie klejącej pasty. Następnie mieszaninę aplikujemy na futerko kota, np. na łapie. Koty zaliczane są do niezwykle czystych zwierząt, które co chwila pielęgnują swoją sierść. Dlatego też aplikując naszą pastę stworzoną z masła i rozdrobnionej tabletki kot będzie chciał się jej pozbyć i tym samym wyliże całą zawartość. Jest to najlepszy sposób, aby zapobiec stresu u pupila oraz zmniejszyć ryzyko podrapania, oraz pogryzienia naszego ciała.

  Różnorodność środków

  Podczas odrobaczania kotów należy mieć na uwadze różnorodność dobierania środków odrobaczających. Co to znaczy? Przy każdym odrobaczeniu, zwłaszcza u osobników dorosłych powinno się zmieniać preparat oraz jego skład. Niestety coraz częściej można spotkać tendencje do uodpornienia się pasożytów wewnętrznych na główny preparat w składzie środka. Dlatego też stosowanie za każdym razem innych preparatów, o innym składzie niż ten poprzednio użyty, da większą gwarancję na walkę z pasożytem. Warto również podkreślić, że zawsze stosujemy preparaty odrobaczające, które są przeznaczone tylko dla kotów.

  Kończąc, zawsze należy pamiętać o profilaktycznym odrobaczaniu naszych pupili, a zwłaszcza małych kociaków. Należy również zwrócić uwagę, że w trakcie odrobaczania naszych pociech opiekunowie także powinni się odrobaczyć. Większość opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że może być narażona na infekcję pasożytów wewnętrznych. Dlatego też kiedy odrobaczamy chociaż jednego kota to cała reszta osobników żyjących w domu, również powinna zostać odrobaczona, włączając w to psy, inne koty, dzieci i osoby dorosłe. Tabletki dla ludzi przeważnie wydawane są na receptę, dlatego też warto zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego o przepisanie recepty dla człowieka w celu odrobaczenia wszystkich domowników.

  Coraz częściej spotyka się tendencję wśród weterynarzy, że wykonują oni najpierw badania oceny kału, a następnie w przypadku infekcji organizmu dobierają określony lek na odrobaczenie na podstawie uzyskanych wyników. Jest to świetna metoda, zwarzywszy na fakt, że każdy środek chemiczny oddziałuje na funkcjonowanie organizmu, ponadto środki odrobaczające mocno wyjaławiają organizm z kultur bakterii potrzebnych do prawidłowego trawienia pożywienia.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus