Więcej
  abckota.plZdrowiePoród u kotów

  Poród u kotów

  -

  Kocie narodziny to najwspanialsza chwila w życiu każdego opiekuna. To wielkie wydarzenie jest szczególnie ważne dla kotki. Tym bardziej, jeśli jest to pierwszy jej poród. Musisz zapewnić kotce odpowiednie warunki i spokój. Aby poród był dla niej nieskomplikowany. Jeśli przygotowujesz się do kocich narodzin, sprawdź, co powinieneś zrobić jeszcze przed porodem. Dowiedz się, jakie są oznaki i etapy kociego porodu!

  Jak przygotować kotkę do porodu?

  Jeśli zdecydujesz się na posiadanie kociąt, ważne, abyś zadbał o kilka ważnych kwestii jeszcze przed porodem lub nawet przed planowanym kryciem! Zadbaj o to, by odrobaczyć i zaszczepić kotkę. To możesz zrobić jeszcze przed kryciem, aby wszelkie środki czy szczepionki nie uszkodziły płodów. Ważne, abyś zadbał również o stan jamy ustnej kotki. Jeśli z pyszczka wydziela się nieprzyjemny zapach, a na zębach pojawia się osad, to zgłoś się  kotką na zabieg czyszczenia jamy ustnej. Jest to o tyle ważne, że pupil będzie często pielęgnować maluchy, więc aby ograniczyć ryzyko przeniesienia drobnoustrojów i chorób z jej pyszczka, warto zadbać o higienę tej części ciała.

  Reklama

  Jakie są oznaki porodu u kotki?

  Do rozwiązania kociej ciąży dochodzi zwykle między 63 a 66 dniem ciąży. Kiedy poród jest już blisko, kotka staje się niespokojna. W tym czasie zwykle szuka bezpiecznego miejsca, a w dniu porodu raczej go nie opuszcza. Brzuch kotki widocznie opada, a z gruczołów sutkowych może ulewać się mleko. Oznaką porodu, jest również częste wylizywanie krocza oraz spadek temperatury ciała.

  Fazy porodu – czyli poród kota krok po kroku

  Kotka zwykle rodzi w trzech etapach. Jeśli w trakcie porodu akcja zostanie wstrzymana, nie panikuj. Wiele osób zastanawia się, czy kotka może rodzić na raty. Normalną sytuacją jest, gdy kotka po pierwszym kocięciu wylizuje go, idzie się napić lub zjeść. Taka przerwa może trwać nawet do 60 min. Zwykle przerwy między kolejnymi kociakami wynoszą od 5 do 30 min. Czas trwania porodu jest uwarunkowany ilością kociąt oraz stanem kotki. Zazwyczaj trwa on od 2 do 6 godzin, z możliwością przedłużenia nawet do 12 godzin.

  Reklama

  Faza pierwsza

  Rozpoczyna się kilka godzin przed właściwym porodem. Kotka jest niespokojna, nie ma apetytu, często dyszy i pomiaukuje. W tym momencie dochodzi już do rozwarcia szyjki macicy i skurczów, które jednak są niewidoczne dla właściciela.

  Faza druga

  Faza druga porodu to wypieranie kociąt. Bóle parte, które pojawiają się w tej fazie, umożliwiają wypieranie płodów. Zwykle kociaki rodzą się szybko i są pozbawione błon płodowych, które pękają podczas przechodzenia płodu przez pochwę kotki.

  Faza trzecia

  W ostatniej fazie kotka wypiera łożyska. Zwykle odbywa się to w ciągu 5-15 min od narodzin kotka. Zdarza się, że kotka wyprze więcej łożysk na raz. Pamiętaj, że samica zjada wyparte łożysko. Jest to proces naturalny i ma na celu lepsze obkurczanie się macicy po porodzie. A to wszystko dzięki hormonom znajdującym się w łożysku.

  Czy pomagać kotce podczas porodu?

  Poród dla kotek jest naturalnym zjawiskiem i zwykle doskonale wiedzą co mają robić. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jak pomóc kotce w czasie porodu, to najlepiej jeśli zapewnisz jej spokój i przytulną porodówkę. W tym czasie możesz również towarzyszyć kotce, głaskając ją delikatnie po głowie lub brzuchu. Jest to szczególnie ważne, kiedy kotka rodzi po raz pierwszy. Zwykle kotki lubią rodzić w towarzystwie, gdyż czują się wtedy bezpiecznie. Zadbaj też, o odpowiednio duży karton lub legowisko. Aby kotka mogła swobodnie położyć się na boku. Ważne jest, abyś przygotował miskę ze świeżą wodą oraz odpowiednio zbilansowaną karmę, uzupełniającą składniki odżywcze.

  Reklama

  Najczęstsze komplikacje przy porodzie kotki.

  Mimo że koci poród zwykle przebiega bezinwazyjnie, to czasami zdarzają się komplikacje. Najbardziej narażone na nie są kotki starsze lub matki, które rodzą po raz pierwszy. Do komplikacji, które wymagają interwencji lekarza weterynarii, należą:

  • zatrzymanie akcji porodowej na dłużej niż 60 min,
  • nieefektywne bóle parte, gdzie kotka prze, ale nie rodzi kociąt,
  • owinięcie pępowiny wokół szyi kocięcia,
  • brak wydalonego łożyska,
  • urodzenie martwych kociąt lub śmierć zaraz po urodzeniu,
  • zablokowanie płodu w drogach rodnych,
  • zasłabnięcie kotki.

  Ilu kociąt się spodziewać?

  Ilość maluchów jest zróżnicowana, choć zazwyczaj jest ich od 3 do 6 w miocie, a ich prawidłowa waga to 90-120 g. Może się jednak zdarzyć, że będzie tylko jedno kociątko. Dlatego, aby nie być zaskoczonym podczas porodu, najlepiej udać się wcześniej z kotką na badanie, które wykryje ilość płodów.

  Przeczytaj też: Czy kotka może rodzić na raty?

  FAQ: Poród u kotów

  1. Jak długo trwa ciąża u kotów? Ciąża u kotów trwa około 63-65 dni.

  2. Jakie są oznaki zbliżającego się porodu u kotów? Oznaki zbliżającego się porodu to m.in. spadek apetytu, zwiększone uczucie niepokoju, poszukiwanie spokojnego miejsca do porodu, obniżenie temperatury ciała, i zmiany w zachowaniu, takie jak zwiększone lizanie.

  3. Jak mogę pomóc mojemu kotu podczas porodu? Stwórz kotu spokojne i wygodne miejsce do porodu. Zapewnij ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Upewnij się, że kot ma łatwy dostęp do wody. Unikaj stresu i zapewnij kotu prywatność.

  4. Ile kociąt może urodzić kot? Koty zazwyczaj rodzą od 1 do 8 kociąt w jednym miocie, choć najczęściej jest to 3-5.

  5. Co robić, jeśli poród kotów wydaje się przedłużać? Jeśli poród trwa dłużej niż 24 godziny, lub jeśli kot ma problemy z rodzeniem kociąt, skontaktuj się z weterynarzem.

  6. Jak dbać o nowo narodzone kocięta? Zapewnij ciepłe i czyste miejsce dla kociąt. Upewnij się, że kocięta ssą mleko matki. Monitoruj ich wagę i rozwój. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, skonsultuj się z weterynarzem.

  7. Czy kot może rodzić więcej niż raz w roku? Tak, koty mogą mieć kilka miotów rocznie. Aby uniknąć nadmiernej liczby miotów, warto rozważyć sterylizację lub kastrację kota.

  8. Czy muszę interweniować podczas porodu mojego kota? Generalnie, koty radzą sobie z porodem samodzielnie. Jednak jeśli zauważysz, że coś jest nie tak, na przykład trudności w rodzeniu kociąt, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

  9. Jakie są potencjalne komplikacje podczas porodu u kotów? Możliwe komplikacje to trudności z porodem, zatrzymanie porodu, krwawienie, lub problemy z oddzielaniem łożyska. W przypadku jakichkolwiek problemów skontaktuj się z weterynarzem.

  10. Czy po porodzie trzeba zrobić jakieś badania u kota? Po porodzie warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że kot i kocięta są zdrowe. Weterynarz może doradzić w kwestii opieki nad kociętami i ewentualnej sterylizacji/kastracji w przyszłości.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus