Więcej
  abckota.plZdrowieRopnie u kotów

  Ropnie u kotów

  -

  Koty, zwłaszcza te, które wychodzą poza teren domów, narażone są na różnego rodzaju urazy. Chodząc różnymi ścieżkami, natrafiając na inne drapieżniki, mogą doznać stłuczeń i uszkodzenia ciała. Czasami może zdarzyć się, że na skórze Twojego kota pojawi się wybrzuszenie. Może to być ropień, którego niezwłocznie należy usunąć. Sprawdź, w jaki sposób skutecznie leczyć ropnie u kotów.

  Co to jest ropień u kota?

  Ropień u kotów to nic innego jak stan zapalny wywołany przez uszkodzenie tkanki miękkiej. Co więcej, może wystąpić podczas wbicia ciała obcego w kocią skórę. Ropnie powstają poprzez zamknięcie się rany. Następnie dochodzi do odcięcia dostępności powietrza i namnażania się bakterii w środku pustej przestrzeni. W ten sposób powstaje ropna wydzielina, która tworzy się na skutek namnażania bakterii, najczęściej Pasterella multocida. Wokół ropnia tworzy się stan zapalny. Skóra jest mocno czerwona, a miejsce bardzo bolesne. Sama ropna wydzielina powoduje uszkadzanie tkani mięśniowej. Dlatego bardzo ważne jest szybkie przebicie uszkodzonego miejsca i jego dokładne wyczyszczenie. W przypadku zwlekania może dojść do poważnych stanów zapalnych, owrzodzeń, trwałego uszkodzenia tkanki mięśniowej, czy gorączkowania.

  Reklama

  Ropień u kotów — objawy

  Pierwszym objawem jest mocny ból w lokalizacji ropnia u kota. Często kot nie chce, aby w tym miejscu go dotykano, ze względu na mocny stan zapalny. Innym objawem jest widoczne wybrzuszenie w postaci gulki. Poza tym, w przypadku ropnia u kota, może towarzyszyć:

  • gorączka,
  • ostry ból,
  • apatia,
  • kulawizna, jeśli robień zlokalizowany jest na kończynach,
  • wymioty i biegunka.

  Jak skutecznie leczyć koci ropień?

  Jeśli zauważysz robień u swojego kota, to niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Mogłoby się wydawać, że możesz bez problemu sam wykonać usunięcie wydzieliny ropnej, poprzez naciśnięcie wybrzuszenia. Jednak ten sposób jest mało skuteczny. W przypadku ropni najlepszym sposobem jest ich nacięcie sterylnym narzędziem weterynaryjnym np. skalpelem. Ważne jest, aby otworzyć „kieszonkę” w taki sposób, aby z łatwością przemyć jej środek. Dlatego w przypadki samodzielnego usunięcia ropnia tworzy się niewielki otwór, który uniemożliwia dokładne przeczyszczenie środka, a tym samym stan zapalny będzie się ponownie tworzył.

  Reklama

  Poza tym lekarz weterynarii powinien przepisać antybiotyk w formie doustnej, lub w postaci maści do smarowania.

  W dodatku możesz przemywać ranę środkiem odkażającym np. rivanolem, który nie piecze podczas przemywania. Co więcej, codziennie sprawdzaj stan gojenia się rany, ważne jest, aby zbyt szybko się nie zamknęła, ponieważ występuje ponowne ryzyko powstania ropnia. Kiedy uszkodzone miejsce zasklepia się ekspresowo, możesz zastosować moczenie rany wacikiem nasączonym rivanolem przez około 10-15 min. Dzięki temu strupek łatwo odejdzie od skóry, a rana pozostanie otwarta. Oczywiście z każdym dniem kontroluj uszkodzone miejsce i zmniejszaj długość przemywania.

  Na co zwrócić uwagę podczas leczenia ropnia?

  Ropień może wydawać się błahostką i często jego leczenie jest lekceważone. Musisz pamiętać, że kiedy ropień powstanie, należy go szybko przebić i zastosować antybiotykoterapię. Zapobiegnie to uszkodzenia tkanek w jego pobliżu i szybki powrót do zdrowia. Nieleczony ropień może doprowadzić m.in. do mocnych stanów zapalnych, ziarniniaków, czy martwicy tkanki, jak również trwałego uszkodzenia kości.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus