Więcej
  abckota.plZdrowieRośliny trujące dla kota

  Rośliny trujące dla kota

  -

  Koty z natury szukają roślin, które są w postaci trawy. Jest to spowodowane tym, że spożywanie roślin przez koty przyczynia się do odkłaczania organizmów u kotów oraz zapobiega osadzania się złogów w układzie pokarmowym. Wiemy już, że koty często domagają się roślin, zwłaszcza traw, które następnie zwracają poprzez refluks wraz z treścią pokarmową oraz zalegającą sierścią z żołądka. W artykule Trawa dla kota pisaliśmy szerzej odnośnie spożywania roślin przez koty oraz jakie trawy powinniśmy zapewnić dla naszego pupila.

  Rośliny trujące

  W domu posiadamy różne rośliny ozdobne. Jednocześnie posiadając kota, należy rozważyć przestawienie pewnych doniczek w miejsca, które będą niedostępne dla pupila. Mogłoby się wydawać, że rośliny nie powinny stanowić zagrożenia, jednak wiele z nich ma taką strukturę, że mogą przyczynić się do podrażnienia układu pokarmowego, lub do zagrożenia życia zwierzaka. Do najbardziej niebezpiecznych roślin dla kotowatych zaliczamy m.in.: bieluń, epipremnum, filodendron, geranium, aglaonema, aloes, azalia, bluszcz, dieffenbachia, fikusy, groszek pachnący, kliwia, ligustr, oleander, i wiele innych.
  Najlepiej wychodzić z założenia, że jedynymi roślinami, które są przyjazne dla kotów, są: źdźbła zbóż takich jak: owies, pszenica, żyto. Struktura liści tych roślin jest na tyle delikatna, że nie podrażnia układu pokarmowego oraz zawarte w roślinie związki chemiczne nie stanowią zagrożenia dla życia kota.
  W przypadku posiadania różnych roślin ozdobnych w domu należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na skład chemiczny występujący w roślinie, a następnie zobaczyć, czy wpływa on korzystnie, czy trująco na organizm pupila. Drugą kwestią jest struktura rośliny. Przeważnie koty jedzą liście, jeśli są one szorstkie, chropowate, kujące, twarde itd., to jest to znak, że mogą podrażnić przełyk kota.

  Reklama

  Zatrucie rośliną przez kota

  Każda ze spożytych roślin trujących u kota może mieć różne objawy. Najczęściej pierwsze symptomy zatrucia rośliną występują do kilku godzin po jej spożyciu.

  Do najczęstszych objawów zatrucia rośliną trującą możemy zaliczyć:

  Reklama
  • ostre wymioty, w których może pojawić się krew poprzez podrażnienie przełyku ostrą strukturą liścia,
  • biegunka,
  • ślinienie,
  • apatia i złe samopoczucie,
  • gorączka,
  • wzdęcia,
  • kaszel,
  • kichanie.

  Powyższe objawy występują bardzo szybko, przeważnie kilka godzin po spożyciu trującej rośliny. Poza powyżej wymienionymi mogą wystąpić objawy od strony:

  • układu nerwowego np. drgawki, agresja, rozszerzenie zielenic, zaburzenia równowagi,
  • układu krążeniowego np. zaburzenie rytmu serca,
  • wątroby,
  • układu wydalniczego np. uszkodzenie pracy nerek.

  Do najbardziej niebezpiecznych objawów zaliczamy te, które są spowodowane od strony narządów wewnętrznych. Trwałe uszkodzenie wątroby, nerek czy serca może mieć bardzo duże skutki i przyczynić się nawet do zgonu zwierzaka. Dlatego też, jeśli zauważymy niepokojące objawy u naszego kota, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Jeśli zauważymy wymiociny, a w nich konkretny rodzaj rośliny, możemy wziąć ze sobą jej kawałek w celu identyfikacji u lekarza weterynarii. Dzięki przedstawieniu szybkiej informacji weterynarz jest w stanie błyskawicznie dobrać odpowiednie leki odtruwające.

  Kończąc, rośliny zielone z pewnością cieszą oko oraz nadają wyglądu pomieszczeniu. Jednak kiedy opiekujemy się kotem kota, w pierwszej kolejności musimy wyeliminować rośliny, które mogą zagrażać jego życiu.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus