Więcej
  abckota.plZdrowieRuja u kotki

  Ruja u kotki

  -

  Ruja u kotek jest to czas, w którym następuje owulacja, a tym samym kotka może zajść w ciąże. Niestety ruja to również trudny czas dla opiekunów kotek. Posiadając kotkę lub kotkę hodowlaną, lub niewykastrowaną musimy zaakceptować odmienne zachowane kotki. Jak wygląda ruja u kotek? Jak przebiega ruja u kotki? Jakie są etapy rui u kotki? W dzisiejszym artykule postaram się napisać wszystko o rui u kotki. Zapraszam do lektury.

  Ruja u kotki – co to jest?

  Każda istota na świetnie dąży do posiadania potomstwa. Ma to na celu przekazanie genów oraz przetrwanie gatunku. Ruja u kotek jest cyklem, w którym kotka jest gotowa do zajścia w ciąże. Etapy rui u kotek dzielą się na kilka faz:

  Reklama
  • faza przedrujowa,
  • faza rui właściwej,
  • okres międzyrujowy,
  • brak aktywności.

  W pierwszej fazie przedrujowej inaczej zwanej proestrus kotka zmienia swoje zachowanie i wydaje charakterystyczne odgłosy. Jest to okres bardzo uciążliwy dla opiekuna. Kotka nawołuje w ten sposób kocury. Ponadto pupil w tej fazie może charakterystycznie się ocierać, tarzać po podłodze, oraz znaczyć teren moczem z feromonami. Wszystkie wspomniane symptomy mają na celu zwabienie kocura. Czas trwania tej fazy wynosi około 3 dni.

  Kolejną fazą jest faza estrus, czyli rui właściwej. W tej fazie kotka jest gotowa do kopulacji. Dodatkowo tym czasie następuje owulacja. Ponadto kotka charakterystycznie wygina swoje ciało i odchyla ogon. Czas trwania wynosi od 1 do nawet 21 dni. Natomiast w większości przypadków trwa on tydzień. Co ciekawe zazwyczaj do owulacji u kotek dochodzi poprzez owulację prowokowaną. Czyli innymi słowy, musi dość do kontaktu oraz krycia z samcem, aby nastąpiło jajeczkowanie, czyli owulacja. Najlepszym czasem do dopuszczenia kocura do kotki jest okres między 2 a 5 dniem fazy rui właściwej.

  Reklama

  Kolejna faza to faza międzyrujowa, czyli inaczej zwana fazą diestrus lub fazą lutealną. W tej fazie obserwuje się wzrost poziomu progesteronu we krwi kotki. Po zapłodnieniu progesteron ma za zadanie podtrzymanie ciąży i utrzymuje on wysoki poziom we krwi, aż do ostatnich dni ciąży. Kiedy kotka nie została zapłodniona, wówczas  następuje cykl ciąży rzekomej, a stężenie progesteronu we krwi utrzymuje się około 35 dni, po czym spada.  Po tym czasie następuje ponownie faza przedrujowa i cykl się powtarza.

  Faza, w której następuje brak aktywności, inaczej zwana fazą anoestrus, to czas, kiedy kotka nie jest aktywna płciowa, czyli nie występują fazy od przedrujowej do fazy międzyrurowej. Okres ten przypada od października do marca. Koty to zwierzęta poliestralny, czyli ruja i okres kopulacji przypada sezonowo. Więcej odnośnie sezonowości cyklu rozrodczego u kotów możecie przeczytać w artykule Co ile kotka ma ruję?.

  Jak zapobiec rui u kotek

  Ruja u kotek to bardzo uciążliwy okres dla opiekunów. U lekarza weterynarii możemy dostać odpowiednie tabletki hormonalne, które wpłyną na zahamowanie cyklu rozrodczego u kotki, a tym samym występowanie charakterystycznych objawów. Jednak są lepsze, bezpieczniejsze i zdrowsze metody.

  Jeśli posiadamy kotkę, którą nie zamierzamy rozmnażać, to najlepszym rozwiązaniem jest kastracja kotki. Kastracja kotki to szybki zabieg, który ma na celu chirurgiczne usunięcie narządów rodnych u kotki. Jest on nieinwazyjny i ułatwia życie kotki oraz wszystkich domowników.

  Reklama

  Artykułu o kastracji kotów można znaleźć pod adresem: https://abckota.pl/?s=kastracja

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus