Więcej
  abckota.plZdrowieStarość u kotów

  Starość u kotów

  -

  Nabywając kota, musisz wiedzieć, że długość życia kotowatego jest krótsza niż długość życia człowieka. Niestety jest to przykre, kiedy musimy żegnać kociego towarzysza. Jednak co robić, aby nasz pupil pozostał z nami jak najdłużej? Jakie są symptomy starości u kota? Na co trzeba zwrócić uwagę, kiedy kot wchodzi w etap seniora? W dzisiejszym artykule dowiesz się wszystkiego o starości u kotów.

  Jak długo żyje kot?

  Długość życia kocich przyjaciół jest w głównej mierze zależna od trybu życia. Poza tym na długość życia kota wpływa:

  Reklama
  • genetyka rasy,
  • choroby,
  • serwowane pożywienie.

  Warto zaznaczyć, że tryb życia wpływa na długość życia u kota. Bez wątpienia wszystkie koty wolnożyjące, które swobodnie chodzą po okolicy, oraz zapuszczają się w nieznane tereny nocą, są najbardziej narażone na szybką śmierć. Szacuje się, że taki typ kotów żyje zazwyczaj kilka lat. A co z kotami, które większość czasu spędzają w domu? Tutaj sytuacja ma się nieco inaczej, długość życia takich osobników to średnio 15-18 lat. Jednak istnieją przypadki, gdzie pupile dożyły wieku powyżej 20, a nawet 30 lat.

  Kiedy kot jest stary?

  Etap seniora u kotów rozpoczyna się po osiągnięciu około 10-12 lat. Wtedy koci organizm zaczyna się starzeć. Oczywiście są osobniki, które w tym wieku wyglądają jak kilkuletnie, młode koty. Poza tym mają dużo energii i wigoru. Jednak w wieku około 15-20 lat, można zauważyć symptomy poważnego starzenia się organizmu kotowatego. Tak naprawdę proces starzenia to cecha osobnicza. Jeden kot w wieku 14 lat może wyglądać jak staruszek, natomiast inny wyglądem i aktywnością nie różni się od młodszych kolegów.

  Reklama

  Jakie są symptomy starości u kota?

  Starość u każdego zwierzaka, w tym kota może pojawiać się na kilka sposobów, poniżej znajdziesz symptomy, które mogą towarzyszyć kocim seniorom.

  Zmiana zachowania

  Pierwszym z symptomów starości u kota jest zmiana jego zachowania. Najczęściej osobniki w podeszłym wieku są mniej ruchliwe i więcej śpią. Z początku może być to niezauważalne dla opiekuna. Jednak z każdym rokiem możesz zauważyć zmniejszoną aktywność u swojego pupila.

  Ograniczony ruch

  Oprócz tego wraz z wiekiem mogą wystąpić problemy z motoryką ruchu. Kot senior nie biega jak szalony, mniej skacze na wysokości, uważa na swoje kończyny, jak również ogranicza poruszanie się. Można odnosić wrażenie, że ruch staje się bardziej sztywny. Co więcej, stare koty coraz częściej się rozciągają i przeciągają, zwłaszcza po długim leżeniu w trakcie snu.

  Zmiana wyglądu

  Kolejną zmianą, która może świadczyć o kociej starości, jest zmieniający się wygląd. Często koci senior może wydawać się szczuplejszy, na wskutek zaniku mięśni. Poza tym może dojść do sytuacji, gdzie łatwo wyczuwalne są kości biodrowe, żebra, czy kręgosłup. Oprócz tego są osobniki, które w podeszłym wieku bardzo tyją. Jest to spowodowane spowolnionym metabolizmem, jak również nabytą chorobą.

  Reklama

  Zmiana sierści

  Wraz z wiekiem obniża się jakość sierści u zwierzaka. Można zauważyć jej obfite przerzedzenie, kruchość, łamliwość. Poza tym mogą pojawić się zmiany koloru sierści. Wtedy włos matowieje i pojawiają się pierwsze siwe włosy w okolicach pyszczka.

   

  Starość, a choroby u kotów

  Niewątpliwie wraz z wiekiem każdy koci organizm narażony jest na choroby. Najczęściej koci seniorzy chorują na cukrzyce. Poza tym kolejną dolegliwością u staruszków są choroby serca, które nieleczone stanowią ogromne zagrożenie dla życia pupila!

  Jak dbać o starego kota?

  Aby zapewnić kotu życie przez długie lata w zdrowiu, należy jeszcze w wieku młodocianym wprowadzić odpowiednią profilaktykę weterynaryjną, jak również podawać zwierzakowi wysokiej jakości, dobrze zbilansowane pożywienie, najlepiej oparte o surowe mięso. Tak naprawdę jeśli zadbamy o kota od samego początku, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeżyje długie lata w zdrowiu.

  Poza tym opieka nad kotem w podeszłym wieku (oprócz osobników przewlekle chorych) nie różni się od opieki nad młodym kotem. Tak naprawdę jeśli kot dobrze się czuje i dobrze wygląda, to nie potrzebuje specjalnie dobranej karmy dla seniora. Wszystkie gwałtowne zmiany w podeszłym wieku mogą źle odbić się na zdrowiu starego kota.

  Wizyty u weterynarza

  Mogłoby się wydawać, że im starszy kot tym powinniśmy częściej odwiedzać lekarza weterynarii. Jednak moim zdaniem, jeśli kot czuje się dobrze i nie choruje, to nie widzę potrzeby, aby częściej uczestniczyć w wizytach weterynaryjnych. Oczywiście postaraj się przynajmniej raz na pół roku zbadać krew, czy wykonać szczepienia profilaktyczne. Jednak częste wizyty u weterynarza, to stwarzanie dodatkowego zagrożenia na zachorowanie na chorobę. Musisz wiedzieć, że kliniki weterynaryjne odwiedza codziennie kilkadziesiąt zwierząt. Co więcej, każdy z nich zostawia zarazki na, które są potencjalnym zagrożeniem dla Twojego pupila. Dlatego odwiedzaj weterynarza, kiedy jest taka konieczność.

  Poza tym na etapie starości możesz postarać się o zbadanie kociego serca oraz jego regularne kontrolowanie.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus