Więcej
  abckota.plZdrowieSterylizacja kota

  Sterylizacja kota

  -

  Sterylizacja to zabieg przeprowadzany chirurgicznie lub z użyciem laparoskopu. W środowisku zwierzęcym sterylizację przypisuje się dla kotek a kastrację kocurom. Oba terminy mają nawiązywać do usunięcia narządów rodnych u zwierzęcia. Czym tak naprawdę jest sterylizacja? Kiedy przeprowadzać sterylizację? Jakie są plusy oraz minusy sterylizacji?

  Co to jest sterylizacja?

  Sterylizacja jest zabiegiem mającym na celu podwiązanie jajowodów u kotki lub nasieniowodów u kocura. Co oznacza, że sterylizacja nie powoduje trwałego usunięcia narządów rodnych u kotów. W środowisku zwierzęcym sterylizację określa się tak naprawdę jako kastrację. Często ten termin przypisywany jest do kotek, ale ciągle odnosi się do zabiegu usunięcia narządów. Odnośnie trwałym usunięciu chirurgicznym narządów rodnych u kotów – czyli kastracji – możecie przeczytać w artykule „Kastracja kota”.

  Reklama

  Dzisiaj skupimy się na prawidłowym opisaniu terminu sterylizacji, czyli podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów u kota.

  Kiedy sterylizować kota?

  Jak zostało wcześniej wspomniane, sterylizacja to zabieg podwiązania jajowodów lub nasieniowodów, a tym samym oznacza, że proces produkcji komórki jajowej oraz plemników jest wciąż trwały. Czyli reasumując, sterylizacja nie wpływa na zaprzestanie produkcji komórek jajowych i plemników, a tym samym nie wpływa na zatrzymanie produkcji hormonów płciowych w organizmie zwierzęcia. A to z kolei ma kluczowy wpływ na pewne czynniki, które chcemy uzyskać.

  Reklama

  Dlatego też środowisko weterynaryjne powinno używać poprawnych określeń. Jeszcze raz wspomnę, że w większości przypadków sterylizację określa się zamiennie z kastracją.

  Zważywszy na fakt, że sterylizacja jest zabiegiem, który nie przyczynia się do zaprzestania produkcji hormonów płciowych, to jej zabieg może być przeprowadzony we wczesnym wieku, nawet kilku miesięcy. A tym samym będzie to bezpieczne dla rozwijającego się organizmu. Jednak należy podkreślić, że mówimy o sterylizacji jako formie, która nie ma na celu usunięcia narządów rozrodczych!

  Plusy i minusy sterylizacji

  W przypadku sterylizacji nie następuje trwałe usunięcie narządów płciowych. Dlatego też sterylizacja zapobiega zajścia w ciążę, jednak cykl płciowy nadal jest aktywny. Czyli w przypadku przeprowadzonej sterylizacji koty jak i kocury powinny nadal posiadać popęd płciowy. Do głównych plusów tego zabiegu jest to, że nie wpływa on na układ hormonalny, który ma kluczowy wpływ w przypadku rosnącego osobnika. Po przeprowadzonym zabiegu kot:

  • nie zajdzie w ciążę,
  • nie jest narażony na zaburzenia rozwoju kośćca,
  • nie występuje nadmierna otyłość,
  • nie zmniejsza się odporność,
  • nie jest narażony ze strony chorób układu moczowo – płciowego,
  • nie jest wysoce narażony na problemy dermatologiczne,
  • jest w pełni zrównoważony behawioralne.

  Do głównych minusów można zaliczyć:

  Reklama
  • przechodzenie cyklu rui, a tym samym ciągłe miauczenie,
  • wędrówki kocurów,
  • posikiwanie i zaznaczanie terenów,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu sutków u kotek,
  • wdawanie się w bójki z innymi kocurami.

  Podsumowując, jeśli chcemy przeprowadzić sterylizację u kota, musimy w pierwszej kolejność określić, czy ten zabieg będzie dla nas korzystny. W większości przypadków właściciele zwierząt decydują się na kastrację, ze względu na chęć świętego spokoju w trakcie trwania rui. Dlatego też jeśli chcemy, aby nasz kot nie miał popędu płciowego, a tym samym nadmiernie nie miauczał oraz nie wychodził na długie, piesze wędrówki, to lepszym wyborem będzie zabieg kastracji, czyli zabieg usunięcia narządów rodnych.

  Pamiętaj również, że sterylizacja jest używana jako określenie kastracji. Dlatego też w przypadku chęci jednego z zabiegu, przedyskutuj ten temat z wykwalifikowanym lekarze.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus